P 16 - 17 år:

Dela

100 meter:

10.84

+0.5

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

04.07

Göteborg/U

10.91

+0.7

Kasper Kadestål-99, Öresund FK

27.06

Halmstad

10.93

+1.2

Michael Nyabako-99, IFK Helsingborg

04.07

Göteborg/U

11.13

+0.7

Alexander Bengtsson-98, Åhus FIK

19.07

Ystad

11.17

+0.9

Viktor Bondesson-98, Malmö AI

04.07

Göteborg/U

11.40

+0.9

James Gaudiello-98, Malmö AI

04.07

Göteborg/U

11.66

+1.2

Joel Bengtsson-99, IFK Helsingborg

21.08

Karlskrona

11.77

+0.4

Eff Phuphanthong-98, Åhus FIK

24.05

Eslöv

11.79

-0.6

Jonatan Åsman-98, Öresund FK

04.07

Göteborg/U

11.90

+1.7

Simon Martinsson-99, Lomma FIK

13.06

Vellinge

100 meter - medvind eller okända förhållanden:

11.08

+4.3

Alexander Bengtsson-98, Åhus FIK

26.07

Hässleholm

11.70

+2.2

Mattias Sjövall-99, Lomma FIK

15.08

Ängelholm

11.74

+3.3

Eff Phuphanthong-98, Åhus FIK

08.07

Kristianstad

200 meter:

21.95

+1.9

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

12.06

Nadderud,NOR

22.32

-2.0

Kasper Kadestål-99, Öresund FK

08.08

Söderhamn

22.41

+1.5

Michael Nyabako-99, IFK Helsingborg

05.07

Göteborg/U

22.50

-2.0

Alexander Bengtsson-98, Åhus FIK

13.09

Stockholm/S

22.60

+0.5

Viktor Bondesson-98, Malmö AI

05.07

Göteborg/U

22.98

+2.0

James Gaudiello-98, Malmö AI

05.07

Göteborg/U

24.37

+1.6

Erik Ovesson-99, IFK Helsingborg

05.07

Göteborg/U

24.58

-1.3

Eric Nilsson-99, IFK Helsingborg

03.05

Tårnby,DEN

24.64

-1.2

Eff Phuphanthong-98, Åhus FIK

08.07

Kristianstad

24.85

+1.2

Mattias Sjövall-99, Lomma FIK

05.07

Göteborg/U

200 meter - medvind eller okända förhållanden:

22.09

+2.3

Michael Nyabako-99, IFK Helsingborg

28.06

Halmstad

22.75

+2.3

James Gaudiello-98, Malmö AI

28.06

Halmstad

24.38

+3.6

Eff Phuphanthong-98, Åhus FIK

30.05

Hässleholm

300 meter:

45.10

Frederik Norstedt-99, IFK Helsingborg

03.05

Tårnby,DEN

400 meter:

48.81

Kasper Kadestål-99, Öresund FK

22.08

Karlskrona

49.30

Warsame Hassan Doley-98, Malmö AI

22.08

Kalmar

51.11

 

Eric Nilsson-99, IFK Helsingborg

22.08

Karlskrona

53.58

Viktor Nylander-98, Malmö AI

29.08

Enskede

54.04

Alexander Bengtsson-98, Åhus FIK

09.05

Helsingør,DEN

55.39

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

30.05

Lerum

56.33

 

Tobias Lorentzon-99, IFK Helsingborg

24.05

Eslöv

56.76

Sebastian Persson-99, Ystads IF

19.07

Ystad

57.98

Jacob Lenz-99, IFK Lund

30.08

Lund

58.53

 

Allan Persson-99, Åhus FIK

24.05

Eslöv

800 meter:

1.50.81

Warsame Hassan Doley-98, Malmö AI

06.06

Palafrugell,ESP

2.00.58

Alexander Åkesson-98, Malmö AI

23.08

Kalmar

2.00.79

Eric Nilsson-99, IFK Helsingborg

13.06

Nadderud,NOR

2.07.53

Viktor Fredriksson-99, Höörs IS

10.07

Helsingborg

2.11.84

Sebastian Persson-99, Ystads IF

15.08

Ängelholm

2.15.14

Erik Lidfors-99, IFK Lund

29.08

Lund

2.17.23

Tobias Lorentzon-99, IFK Helsingborg

06.06

Sävedalen

2.24.51

Frederik Norstedt-99, IFK Helsingborg

03.07

Göteborg/U

2.29.73

Albin Persson-99, Åhus FIK

30.05

Hässleholm

800 meter, manuell:

2.05.4m

Viktor Fredriksson-99, Höörs IS

19.09

Hörby

2.13.4m

 

Sebastian Persson-99, Ystads IF

23.06

Simrishamn

2.28.5m

Albin Persson-99, Åhus FIK

10.09

Åhus

2.29.5m

 

Axel Johansson-99, Simrishamns AIF

23.06

Simrishamn

2.35.7m

Tobias Andersson-99, Åhus FIK

10.09

Åhus

1000 meter:

 

 

 

 

1500 meter:

4.18.52

Alexander Åkesson-98, Malmö AI

22.08

Kalmar

4.36.59

Erik Lidfors-99, IFK Lund

16.08

Linköping

5.14.9m

Albin Persson-99, Åhus FIK

22.09

Åhus

3000 meter:

11.15.2m

Albin Persson-99, Åhus FIK

24.09

Åhus

110 meter häck 91.4 cm:

14.25

+0.9

James Gaudiello-98, Malmö AI

13.06

Hvidovre,DEN

14.36

+0.0

Viktor Bondesson-98, Malmö AI

25.07

Hässleholm

14.66

-0.5

Joel Bengtsson-99, IFK Helsingborg

23.08

Karlskrona

15.71

+0.4

Simon Martinsson-99, Lomma FIK

05.07

Göteborg/U

17.16

+0.0

Jacob Lenz-99, IFK Lund

25.07

Hässleholm

110 meter häck 91.4 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

14.25

+2.6

Viktor Bondesson-98, Malmö AI

11.07

Helsingborg

15.43

+2.6

Simon Martinsson-99, Lomma FIK

11.07

Helsingborg

16.44

+2.6

Jacob Lenz-99, IFK Lund

11.07

Helsingborg

19.75 §

+4.3

Albin Persson-99, Åhus FK

30.05

Hässleholm

300 meter häck 84.0 cm:

37.79

Viktor Bondesson-98, Malmö AI

12.09

Stockholm/S

39.26

Viktor Nylander-98, Malmö AI

02.08

Stockholm/S

40.51

Eric Nilsson-99, IFK Helsingborg

03.07

Göteborg/U

42.64

Jacob Lenz-99, IFK Lund

24.07

Hässleholm

2000 m hinder 91.4 cm:

7.14.44

 

Philip Sänneskog-99, IFK Helsingborg

03.07

Göteborg/U

8.04.47

Tobias Lorentzon-99, IFK Helsingborg

09.08

Varberg

Höjdhopp:

1.70

Jacob Lenz-99, IFK Lund

04.07

Göteborg/U

1.66

Bertram Solheim-99, Höörs IS

12.07

Helsingborg

1.65

Eff Phuphanthong-98, Åhus FIK

24.05

Eslöv

1.60

Joel Bengtsson-98, IFK Helsingborg

30.05

Lerum

1.45

Axel Jiwestam-99, Åhus FIK

15.09

Åhus

1.40

Tobias Andersson-99, Åhus FIK

15.09

Åhus

Stavhopp:

4.49

Magnus Herstedt-98, Malmö AI

12.09

Stockholm/S

2.50

Joel Bengtsson-98, IFK Helsingborg

30.05

Lerum

Längdhopp:

6.72

+0.0

Jonatan Åsman-98, Öresund FK

23.08

Kalmar

6.31

+1.8

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

03.07

Göteborg/U

5.92

+0.9

Simon Martinsson-99, Lomma FIK

13.06

Vellinge

5.84

+0.6

Hampus Thun-99, IFK Lund

11.07

Helsingborg

4.67

+0.0

Albin Persson-99, Åhus FIK

08.09

Åhus

4.61

+0.0

Tobias Andersson-99, Åhus FIK

08.09

Åhus

4.45

+0.70

Axel Jiwestam-99, Åhus FIK

08.07

Kristianstad

Längdhopp - medvind eller okända vindförhållanden:

5.96

+2.1

Simon Martinsson-99, Lomma FIK

11.07

Helsingborg

5.30

Viktor Fredriksson-99, Höörs IS

19.09

Hörby

Trestegshopp:

13.12

+1.0

Jonatan Åsman-98, Öresund FK

21.08

Kalmar

11.73

+0.8

Erik Ovesson-99, IFK Helsingborg

23.08

Karlskrona

11.52

+0.8

Simon Martinsson-99, Lomma FIK

14.06

Vellinge

Trestegshopp - medvind eller okända vindförhållanden:

13.06

+3.7

Viktor Bondesson-98, Malmö AI

29.08

Enskede

12.00

+6.5

Erik Ovesson-99, IFK Helsingborg

10.07

Helsingborg

Kula 5.0 kg:

21.57

 

Wictor Petersson-98, Malmö AI

13.09

Stockholm/S

16.53

Jonathan Amneskog-98, Klippans FK

18.08

Växjö

13.30

 

Tor Boëthius-98, Öresund FK

05.08

Malmö/S-K

11.66

 

Mattias Sjövall-99, Lomma FIK

23.08

Karlskrona

  9.54

 

Jacob Ellström-99, IFK Helsingborg

03.05

Tårnby,DEN

  7.36

 

Tobias Andersson-99, Åhus FIK

17.09

Åhus

  5.29

 

Albin Persson-99, Åhus FIK

17.09

Åhus

Diskus 1.5 kg:

66.44

 

Wictor Petersson-98, Malmö AI

26.07

Hässleholm

47.26

Jonathan Amneskog-98, Klippans FK

21.08

Kalmar

35.10

 

Alexander Möhle-99, Eslövs AI

12.09

Löwenberg,GER

24.40

 

Jacob Ellström-99, IFK Helsingborg

29.08

Enskede

20.93 §

 

Filip Söderkvist-98, Hässleholms AIS

30.05

Hässleholm

17.71

 

Tobias Andersson-99, Åhus FIK

15.09

Åhus

Slägga 5.0 kg:

33.85 §

Jonathan Amneskog-98, Klippans FK

15.09

Växjö

19.19

 

Hampus Thun-99, IFK Lund

28.08

Lund

12.31 §

 

Tobias Andersson-99, Åhus FIK

30.08

Åhus

10.78

 

Albin Persson-99, Åhus FIK

24.09

Åhus

Spjut 700 gram:

71.45

Gustav Eichmüller-98, Malmö AI

14.06

Karlskrona

69.87

Jonathan Amneskog-98, Klippans FK

07.06

Klippan

43.39

 

Jacob Ellström-99, IFK Helsingborg

02.05

Tårnby,DEN

36.55

 

Simon Martinsson-99, Lomma FIK

24.05

Eslöv

36.26

Filip Nilensjö-99, IS Göta

12.07

Helsingborg

33.08

 

Hampus Thun-99, IFK Lund

29.08

Lund

31.10

 

Tor Boëthius-98, Öresund FK

12.08

Malmö/S-K

29.92 §

 

Tobias Andersson-99, Åhus FIK

30.08

Åhus

23.80

 

Wictor Petersson-98, Malmö AI

29.08

Enskede

22.93

 

Joacim Hultman-98, FK Athlet

16.05

Sjöbo

Stafett 4 x 100 meter:

44.09

IFK Helsingborg

17.05

Sollentuna

 

 

Omar Chaaban-00, Marcus Tornée-98,
Joel Bengtsson-99, Michael Nyabako-99

 

 

46.01

Malmö AI

29.08

Enskede

 

 

James Gaudiello-98, Viktor Bondesson-98,
Viktor Nylander-98, Albin Wågsäter-00

 

 

Stafett 3 x 800 meter:

6.03.43

 

Malmö AI

17.05

Sollentuna

 

 

Henrik Möbius-90, Alexander Åkesson-98,
Warsame Doley-98

 

 

Stafett 1.000 meter:

2.01.45

IFK Helsingborg

16.05

Sollentuna

 

 

Joel Bengtsson-99, Michael Nyabako-99,
Marcus Tornée-98, Eric Nilsson-99

 

 

Tiokamp: