P 16 - 17 år:

Dela

100 meter:

10.79

+1.4

Omar Chaaban-00, IFK Helsingborg

06.06

Skara

11.14

+0.4

Bimo Soenarso-01, Malmö AI

14.05

Eslöv

11.23

+1.3

Caleb Conable-01, Malmö AI

23.07

Ystad

11.61

+1.3

Max Rosquist-Larsson-01, Malmö AI

23.07

Ystad

11.69

+0.4

Daniel Sjölin-00, Höörs IS

14.05

Eslöv

11.76

+0.41

Simon Wennolf-00, IFK Lund

03.09

Lund

11.80

+1.5

Marcus Andersson-00, Öresund FK

09.07

Helsingborg

11.82

+1.6

Theodor Hammar Larsson-01, IFK Helsingborg

01.07

Göteborg/U

12.00

+0.4

Erik Bengtsson-01, Malmö AI

17.06

Halmstad

12.39

+0.4

Albert Nurmi-01, Malmö AI

14.05

Eslöv

100 meter - medvind eller okända förhållanden:

10.70

+3.2

Omar Chaaban-00, IFK Helsingborg

11.08

Gävle

11.64

+2.5

Marcus Andersson-00, Öresund FK

01.07

Göteborg/U

200 meter:

21.95

+0.4

Omar Chaaban-00, IFK Helsingborg

27.08

Helsingborg

22.93

+0.0

Caleb Conable-01, Malmö AI

29.07

Hässleholm

23.87

+0.9

Daniel Sjölin-00, Höörs IS

18.06

Halmstad

24.30

+0.9

Simon Wennolf-00, IFK Lund

18.06

Halmstad

24.45

+1.4

Theodor Hammar Larsson-01, IFK Helsingborg

11.06

Hvidovre,DEN

24.63

+1.5

Albert Nurmi-01, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

26.52

+0.0

Biniam Habtom-01, Åhus FIK

29.07

Hässleholm

200 meter - medvind eller okända förhållanden:

21.95

+3.5

Omar Chaaban-00, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

300 meter:

40.06

Eli Karström-01, FK Athlet

16.09

Varberg

40.14

 

Jakob Zäll-01, Ängelholms IF

06.10

Tårnby,DEN

44.53

 

Casper Borgström-00, FK Athlet

16.09

Varberg

400 meter:

51.62

Roble Abdullahi-01, Malmö AI

12.08

Falun

54.57

Daniel Sjölin-00, Höörs IS

14.05

Eslöv

55.42

Ahmed Ali-00, Malmö AI

30.07

Hässleholm

55.52

Albert Nurmi-01, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

56.19

 

Biniam Habtom-01, Åhus FIK

03.09

Lund

57.61

Eli Karström-01, FK Athlet

23.07

Ystad

70.16

Olof Ekenberg-01, Lomma FIK

14.05

Eslöv

800 meter:

2.02.10

Elliot Anderstedt-01, Höörs IS

02.09

Lund

2.08.04

Biniam Habtom-01, Åhus FIK

02.09

Lund

2.08.66

Henrik Möbius-00, Malmö AI

12.08

Gävle

2.09.48

Michael Nordahl-01, Ystads IF

30.06

Göteborg/U

2.09.59

Martin Gustafsson-01, IFK Lund

02.09

Lund

2.13.07

Roble Abdullahi-01, Malmö AI

30.06

Göteborg/U

2.17.08

Kalle Tostrup-00, Malmö AI

13.05

Eslöv

2.38.16

Rasmus Glimberg-00, Eslövs IF

25.05

Kungsbacka

800 meter, manuell:

 

 

 

 

1000 meter:

2.51.4m

Kasper Friberg-01, Björnstorps IF

03.08

Helsingborg

3.03.8m

 

Kalle Lindgren-01, IS Göta

03.08

Helsingborg

3.12.38

 

Eli Karström-01, FK Athlet

17.09

Varberg

1500 meter:

4.23.4m

Elliot Anderstedt-01, Höörs IS

16.09

Höör

4.25.84

Kasper Friberg-01, Björnstorps IF

01.07

Göteborg/U

4.29.7m

Michael Nordahl-01, Ystads IF

18.06

Helsingborg

4.30.52

Max Kuuttanen-00, Malmö AI

19.08

København,DEN

4.35.17

Biniam Habtom-01, Åhus FIK

23.07

Ystad

4.48.7m

Kalle Lindgren-01, IS Göta

18.06

Helsingborg

5.33.79

Rasmus Glimberg-00, Eslövs IF

19.08

Lerum

3000 meter:

  9.38.98

Max Kuuttanen-00, Malmö AI

11.08

Gävle

  9.41.60

Kasper Friberg-01, Björnstorps IF

02.07

Göteborg/U

  9.42.0m

Anton Lindberg-00, IS Göta

25.05

Lund

  9.44.4m

Michael Nordahl-01, Ystads IF

25.05

Lund

10.13.41

Biniam Habtom-01, Åhus FIK

11.08

Falun

10.44.4m

Ivar Strömbäck-01, Björnstorps IF

25.05

Lund

110 meter häck 91.4 cm:

16.01

+1.6

Max Rosquist-Larsson-01, Malmö AI

08.07

Helsingborg

17.34

+1.46

Casper Borgström-00, FK Athlet

02.09

Lund

19.06

-1.1

Eli Karström-01, FK Athlet

16.09

Varberg

110 meter häck 91.4 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

300 meter häck 84.0 cm:

42.06

Max Rosquist Larsson-01, Malmö AI

28.07

Hässleholm

2000 m hinder 91.4 cm:

6.24.35

 

Elliot Anderstedt-01, Höörs IS

13.08

Falun

6.57.05

Kasper Friberg-01, Björnstorps IF

13.08

Falun

Höjdhopp:

1.95

 

Samuel Fransson-00, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

1.81

 

Zackarias Denguir-01, IFK Lund

02.09

Lund

1.78

 

Caleb Conable-01, Malmö AI

02.09

Lund

1.70

Eli Karström-01, FK Athlet

21.06

Simrishamn

1.67

 

Albin Wågsäter-00, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

1.55

 

Casper Borgström-00, FK Athlet

21.06

Simrishamn

1.55

 

Rasmus Glimberg-00, Eslövs IF

29.07

Hässleholm

Stavhopp:

3.22

Casper Borgström-00, FK Athlet

17.06

Halmstad

2.20

Eli Karström-01, FK Athlet

23.07

Ystad

Längdhopp:

6.90

-2.0

Caleb Conable-01, Malmö AI

12.08

Falun

6.21

+1.6

Max Rosquist Larsson-01, Malmö AI

30.06

Göteborg/U

5.68

+0.5

Zackarias Denguir-01, IFK Lund

17.06

Halmstad

5.64

+0.8

Marcus Andersson-00, Öresund FK

30.06

Göteborg/U

5.46

+0.0

Theodor Hammar Larsson-01, IFK Helsingborg

14.05

Eslöv

4.53

+1.9

Eli Karström-01, FK Athlet

17.09

Varberg

4.29

+1.4

Daniel Uhrbom-01, IFK Helsingborg

24.09

Klippan

4.20

+0.0

Olof Ekenberg-01, Lomma FIK

14.05

Eslöv

Längdhopp - medvind eller okända vindförhållanden:

6.26

+2.5

Max Rosquist Larsson-01, Malmö AI

08.07

Helsingborg

5.70

2.4

Marcus Andersson-00, Öresund FK

12.08

Gävle

4.91

 

Casper Borgström-00, FK Athlet

01.06

Glemmingebro

4.80

Biniam Habtom-01, Åhus FIK

05.09

Åhus

4.35

+3.0

Daniel Uhrbom-01, IFK Helsingborg

24.09

Klippan

Trestegshopp:

13.84

-2.2

Caleb Conable-01, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

12.15

-0.5

Max Rosquist Larsson-01, Malmö AI

07.07

Helsingborg

11.02

+1.0

Rasmus Glimberg-00, Eslövs IF

25.05

Kungsbacka

Trestegshopp - medvind eller okända vindförhållanden:

10.02

Michael Nordahl-01, Ystads IF

16.09

Ystad

  7.78

Biniam Habtom-01, Åhus FIK

17.09

Åhus

Kula 5.0 kg:

15.60

 

Erik Bengtsson-01, Malmö AI

29.07

Hässleholm

11.77

Casper Borgström-00, FK Athlet

13.05

Eslöv

10.35

 

Caleb Conable-01, Malmö AI

08.07

Helsingborg

  9.77

Hampus Nordstedt Kjell-00, Klippans FK

01.07

Göteborg/U

  9.23

Eli Karström-01, FK Athlet

17.09

Varberg

  6.32 §

 

Alisafa Moradi-01, Simrishamns AIF

01.06

Glemmingebro

  6.18 §

Rasmus Glimberg-00, Eslövs IF

30.09

Eslöv

Diskus 1.5 kg:

46.23

 

Erik Bengtsson-01, Malmö AI

28.06

Malmö/S-K

36.58

Casper Borgström-00, FK Athlet

13.05

Eslöv

24.70

Biniam Habtom-01, Åhus FIK

12.09

Åhus

20.13

 

Eli Karström-01, FK Athlet

16.09

Varberg

19.65 §

Rasmus Glimberg-00, Eslövs IF

30.09

Eslöv

Slägga 5.0 kg:

28.28

Casper Borgström-01, FK Athlet

13.05

Eslöv

14.65 §

Rasmus Glimberg-00, Eslövs IF

30.09

Eslöv

Spjut 700 gram:

44.14

Hampus Nordstedt Kjell-00, Klippans FK

24.09

Klippan

38.31

Casper Borgström-00, FK Athlet

14.05

Eslöv

32.93

 

Caleb Conable-01, Malmö AI

02.09

Lund

31.44

Max Rosquist Larsson-01, Malmö AI

02.09

Lund

26.80 §

Rasmus Glimberg-00, Eslövs IF

30.09

Eslöv

23.80

 

Zackarias Denguir-01, IFK Lund

02.09

Lund

16.67

 

Biniam Habtom-01, Åhus FIK

07.09

Åhus

15.11

 

Eli Karström-01, FK Athlet

16.09

Varberg

Stafett 4 x 100 meter:

50.56

FK Athlet

13.05

Eslöv

 

 

 

 

 

Stafett 3 x 800 meter:

6.42.29

 

Malmö AI

28.05

Malmö/S

 

 

Henrik Möbius-00, Anton Larsson-02,
Kalle Tostrup-00

 

 

Stafett 1.000 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tiokamp:

3.911

 

Eli Karström-01, FK Athlet

16/17.09

Varberg

19.06 (-1.1) 2013 200 1511 40.06
12.97 (-1.0) 536 923 161 3.12.38