P 18 - 19 år:

100 meter:

10.56

+1.8

Per Strandquist-87, Malmö AI

18.07

Karlstad

11.15

+2.0

Emil Zail-87, KFUM Kristianstad

09.07

Helsingborg

11.25

+2.0

Daniel Olsson-87, Klippans FK

09.07

Helsingborg

11.43

-0.1

Tobias Dahlberg-86, IK Finish

06.06

København,DEN

11.80

+0.4

Erik Lundh-86, Heleneholms IF

16.07

Halmstad

11.80

-1.1

Kim Freiburghaus-86, Lomma FIK

11.09

Vellinge

11.82

+0.9

Sebastian Holmberg-87, IFK Lund

22.05

Eslöv

11.89

+1.49

Gustav Blücher-87, Ängelholms IF

21.05

Skruv

12.04

+0.8

Andreas Löfqvist-86, Eslövs AI

01.05

Hässleholm

12.07

+0.2

Kalle Lindén-87, Hässleholms AIS

31.07

Hässleholm

100 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

11.02

+3.12

Emil Zail-87, KFUM Kristianstad

03.09

Lund

11.25

+2.69

Tobias Dahlberg-86, IK Finish

21.08

Norrköping

11.34

+3.12

Kim Freiburghaus-86, Lomma FIK

03.09

Lund

11.55

+3.12

Sebastian Holmberg-87, IFK Lund

03.09

Lund

11.80

+5.0

Andreas Löfqvist-86, Eslövs AI

21.05

Norrköping

200 meter:

21.30

+0.9

Per Strandquist-87, Malmö AI

14.08

Söderhamn

23.04

+0.3

Emil Zail-87, KFUM Kristianstad

14.08

Söderhamn

23.13

+0.3

Daniel Olsson-87, Klippans FK

03.07

Göteborg/U

23.30

-0.3

Tobias Dahlberg-86, IK Finish

17.07

Halmstad

23.41

+0.3

Jens Gudmundsson-86, Staffanstorps AI

14.08

Söderhamn

23.48

+0.4

Erik Lundh-86, Heleneholms IF

03.07

Göteborg/U

23.48

+1.83

Niklas Liberg-86, IFK Lund

07.08

Karlskrona

23.77

+1.4

Anders Litsegård-86, IFK Lund

17.07

Halmstad

23.78

+0.6

Marko Drazic-87, Malmö AI

29.05

Malmö/He

24.25

+0.0

Gustav Blücher-87, Ängelholms IF

17.07

Halmstad

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

22.62

+3.1

Emil Zail-87, KFUM Kristianstad

09.07

Helsingborg

22.65

+3.4

Daniel Olsson-87, Klippans FK

09.07

Helsingborg

23.15

+3.4

Erik Lundh-86, Heleneholms IF

09.07

Helsingborg

23.61

+2.4

Anders Litsegård-86, IFK Lund

09.07

Helsingborg

23.72

+2.8

Alexander Ottosson-87, Klippans FK

05.06

Klippan

400 meter:

48.79

Adam Sewall-87, Malmö AI

19.08

Helsingborg

51.57

Niklas Liberg-86, IFK Lund

13.08

Söderhamn

53.12

Daniel Olsson-87, Klippans FK

31.07

Hässleholm

53.67

Felix Linse-86, IK Finish

11.09

Vellinge

56.77

Andreas Löfqvist-86, Eslövs AI

21.05

Norrköping

57.16

Kalle Lindén-87, Hässleholms AIS

11.09

Vellinge

800 meter:

1.53.83

Adam Sewall-87, Malmö AI

16.08

Malmö/S

2.00.76

Niklas Liberg-86, IFK Lund

28.08

Täby

2.11.55

Pontus Blomberg-86, Klippans FK

05.06

Klippan

2.19.41

Fredrik Hällefors-87, Hässleholms AIS

01.05

Hässleholm

2.21.13

Joakim Larsson-86, IFK Trelleborg

21.05

Karlskrona

2.21.78

Christian Persson-87, Åhus FIK

12.06

Olofström

2.23.53

Andreas Lövkvist-86, Eslövs AI

01.05

Hässleholm

2.24.36

Kalle Lindén-87, Hässleholms AIS

01.05

Hässleholm

2.26.84

Gustav Blücher-87, Ängelholms IF

07.08

Ängelholm

1500 meter:

4.19.59

Atham Eli Mohammed-86, Malmö AI

04.09

Lund

4.41.64

Pontus Blomberg-86, Klippans FK

09.07

Helsingborg

5.39.3m

Robin Hallin-86, Ystads IF

23.08

Ystad

3000 meter:

9.34.39

Erik Fagius-86, Björnstorps IF

15.07

Halmstad

9.36.10

Atham Eli Mohammed-86, Malmö AI

30.07

Hässleholm

5000 meter:

16.03.07

Atham Eli Mohammed-86, Malmö AI

14.08

Söderhamn

16.37.52

Erik Fagius-86, Björnstorps IF

06.06

København,DEN

110 meter häck 100.0 cm:

14.30

+1.5

Per Strandquist-87, Malmö AI

10.07

Helsingborg

16.23

+1.5

Marko Drazic-87, Malmö AI

10.07

Helsingborg

16.31

-0.94

Fredrik Malmberg-87, Malmö AI

06.08

Karlskrona

16.40

-0.2

Sebastian Holmberg-87, IFK Lund

10.09

Gävle

110 meter häck 100.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

300 meter häck 91.4 cm:

 

 

 

 

2000 m hinder 91.4 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.97

Jens Gudmundsson-86, Staffanstorps AI

07.05

Miêdzyzdroje,POL

1.90

Marcus Lincoln-86, Ängelholms IF

29.05

Malmö/He

1.83

Daniel Hägg-87, Eslövs AI

31.07

Hässleholm

1.80

Fredrik Malmberg-87, Malmö AI

29.05

Malmö/He

1.65

Marko Drazic-87, Malmö AI

29.05

Malmö/He

1.65

Alexander Ottosson-87, Klippans FK

25.09

Klippan

1.45

Daniel Olsson-87, Klippans FK

25.09

Klippan

Stavhopp:

4.75

Fredrik Malmberg-87, Malmö AI

11.09

Vellinge

4.00

Marko Drazic-87, Malmö AI

15.09

Malmö/S

Längdhopp:

6.98

+1.8

Sebastian Ekstrand-86, IK Finish

02.07

Göteborg/U

6.93

+0.0

Mikael Lilja-87, Heleneholms IF

15.05

Helsingborg

6.80

-0.26

Kim Freiburghaus-86, Lomma FIK

14.08

Söderhamn

6.19

+1.9

Fredrik Larsson-86, IK Finish

24.07

Simrishamn

6.15

+0.9

Björn Boström-87, IFK Lund

04.09

Lund

5.98

+0.9

Robin Persson-87, IK Finish

04.06

Lyngby,DEN

5.63

-0.9

Kalle Lindén-87, Hässleholms AIS

01.05

Hässleholm

5.63

+0.4

Alexander Ottosson-87, Klippans FK

25.09

Klippan

5.58

+0.0

Andreas Lövkvist-86, Eslövs AI

01.05

Hässleholm

5.53

+1.5

Daniel Olsson-87, Klippans FK

25.09

Klippan

Längdhopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

7.21

+2.6

Sebastian Ekstrand-86, IK Finish

02.07

Göteborg/U

6.29

+3.6

Fredrik Larsson-86, IK Finish

29.05

Malmö/He

6.27

+2.2

Robin Persson-87, IK Finish

29.05

Malmö/He

Trestegshopp:

15.27

+1.4

Mikael Lilja-87, Heleneholms IF

29.05

Málaga,ESP

14.56

+1.3

Sebastian Ekstrand-86, IK Finish

03.07

Göteborg/U

13.75

+1.3

Mikael Persson-87, Heleneholms IF

15.05

Helsingborg

12.17

+1.8

Fredrik Larsson-86, IK Finish

19.06

Vellinge

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

14.72

+2.15

Sebastian Ekstrand-86, IK Finish

13.08

Söderhamn

13.76

+4.0

Mikael Persson-87, Heleneholms IF

15.05

Helsingborg

12.41

+2.4

Fredrik Larsson-86, IK Finish

19.06

Vellinge

11.80

+3.0

Samuel Svensson-87, KFUM Kristianstad

09.07

Helsingborg

9.43

Robin Hallin-86, Ystads IF

23.08

Ystad

Kula 6.0 kg:

15.91

Axel Härstedt-87, IK Finish

09.09

Gävle

13.66

Jens Wesemann-87, Heleneholms IF

22.07

Malmö/S-K

11.40

Daniel Hägg-87, Eslövs AI

30.07

Hässleholm

10.48

Andreas Löfqvist-86, Eslövs AI

01.05

Hässleholm

9.17 §

Daniel Olsson-87, Klippans FK

25.09

Klippan

8.75 §

Anders Dahl-86, IFK Trelleborg

25.09

Trelleborg

7.90

Fredrik Hällefors-87, Hässleholms AIS

01.05

Hässleholm

7.86

Christian Persson-87, Åhus FIK

01.05

Hässleholm

7.35

Kalle Lindén-87, Hässleholms AIS

01.05

Hässleholm

Diskus 1.75 kg:

53.25

Axel Härstedt-87, IK Finish

10.07

Helsingborg

42.06

Jens Wesemann-87, Heleneholms IF

22.07

Malmö/S-K

30.61

Daniel Hägg-87, Eslövs AI

05.10

Eslöv

25.84 §

Anders Dahl-86, IFK Trelleborg

25.09

Trelleborg

22.91 §

Andreas Löfqvist-86, Eslövs AI

02.10

Eslöv

19.38 §

Robin Hallin-86, Ystads IF

23.08

Ystad

Slägga 6.0 kg:

44.66

Daniel Hägg-87, Eslövs AI

13.08

Hudiksvall

40.08

Anders Dahl-86, IFK Trelleborg

30.07

Hässleholm

26.55 §

Andreas Löfqvist-86, Eslövs AI

02.10

Eslöv

Spjut 800 gram:

60.65

Axel Härstedt-87, IK Finish

11.09

Gävle

60.59

Alexander Ottosson-87, Klippans FK

07.08

Karlskrona

46.61

Jens Gudmundsson-86, Staffanstorps AI

11.09

Vellinge

37.93

Andreas Löfqvist-86, Eslövs AI

02.10

Eslöv

36.45

Daniel Hägg-87, Eslövs AI

31.07

Hässleholm

32.51

Oskar Berglund-86, Lomma FIK

04.09

Lund

29.47

Christian Persson-87, Åhus FIK

28.05

Sollentuna

21.81

Anders Dahl-86, IFK Trelleborg

25.09

Trelleborg

21.68

Daniel Olsson-87, Klippans FK

25.09

Klippan

Stafett 4 x 100 meter:

49.09

Eslövs AI

21.05

Norrköping

    (Sebastian Mattsson-89, Andreas Löfqvist-86, Daniel Hägg-87, Kristian Nilsson-89)    

49.78

IFK Trelleborg

21.05

Karlskrona

(Joakim Larsson-86, Mattias Green-88, Viktor Malm-88, Lukas Odell-90)