P 18 - 19 år:

100 meter:

11.28

+0.1

Magnus Berglund-89, Lomma FIK

20.05

Eslöv

11.52

+0.1

Jonas Nilsson-89, IK Finish

02.06

Lyngby,DEN

11.54

+1.0

Dennis Karanda-89, Malmö AI

01.09

Lund

11.57

+1.8

Theo Söderberg-89, IK Finish

14.07

Halmstad

11.57

+2.0

Marcus Carlsson-89, KFUM Kristianstad

24.08

Uddevalla

11.69

-0.5

Fabian Fallgren-89, Åhus FIK

20.05

Eslöv

11.71

-0.4

Fredric Linansky-89, Klippans FK

22.09

Eslöv

11.78

+1.0

Robin Andersson-88, KFUM Kristianstad

01.09

Lund

11.93

+0.5

Jonas Svensson-89, IFK Lund

30.06

Göteborg/U

12.05

-1.1

Andreas Blom-88, Eslövs AI

03.06

Klippan

100 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

11.20

+3.2

Dennis Karanda-89, Malmö AI

14.09

Gävle

11.35

+3.2

Jonas Nilsson-89, IK Finish

14.09

Gävle

11.48

+2.3

Marcus Carlsson-89, KFUM Kristianstad

24.08

Uddevalla

11.63

+2.7

Hampus Forsberg-89, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

11.70

+2.4

Douglas Hörberg-89, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

11.96

+2.1

Andreas Blom-88, Eslövs AI

28.07

Uddevalla

200 meter:

23.11

+0.5

Marcus Carlsson-89, KFUM Kristianstad

01.07

Göteborg/U

23.18

-0.8

Fabian Fallgren-89, Åhus FIK

11.08

Vellinge

23.19

+0.7

Dennis Karanda-89, Malmö AI

04.08

Malmö/He

23.36

+0.7

Johan Lundahl-89, Malmö AI

04.08

Malmö/He

23.56

-0.8

Jonas Nilsson-89, IK Finish

11.08

Vellinge

23.74

+2.0

Robin Andersson-88, KFUM Kristianstad

01.07

Göteborg/U

23.87

+1.81

Dominic Sandner-88, IFK Trelleborg

26.05

Karlskrona

24.23

+0.7

Robert Ingemarsson-88, IFK Helsingborg

07.07

Helsingborg

24.24

-0.8

Jonas Svensson-89, IFK Lund

11.08

Vellinge

24.58

-0.1

Hjalmar Hallberg-88, Vittsjö GIK

01.07

Göteborg/U

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

22.61

+2.9

Fabian Fallgren-89, Åhus FIK

25.08

Uddevalla

22.75

+3.4

Magnus Berglund-89, Lomma FIK

10.06

Trelleborg

23.00

+2.2

Jonas Nilsson-89, IK Finish

28.07

Hässleholm/Ö

23.55

+3.1

Robin Andersson-88, KFUM Kristianstad

28.07

Hässleholm/Ö

23.59

+3.4

Mattias Green-88, IFK Trelleborg

10.06

Trelleborg

23.71

+4.4

Hjalmar Hallberg-88, Vittsjö GIK

18.08

Sävedalen

23.77

+3.4

Theo Söderberg-89, IK Finish

10.06

Trelleborg

23.80

+3.1

Jonas Svensson-89, IFK Lund

28.07

Hässleholm/Ö

24.14

+2.9

Andreas Blom-88, Eslövs AI

25.08

Uddevalla

24.40

+2.2

Alexander Frohm-88, Eslövs AI

28.07

Hässleholm/Ö

400 meter:

50.01

Dennis Karanda-89, Malmö AI

16.09

Gävle

50.06

Hjalmar Hallberg-88, Vittsjö GIK

24.08

Uddevalla

52.40

Johan Lundahl-89, Malmö AI

30.06

Göteborg/U

52.77

Marcus Carlsson-89, KFUM Kristianstad

02.06

Villstad

52.81

Håkan Runvik-89, IFK Lund

05.06

Lund

53.08

Robert Ingemarsson-88, IFK Helsingborg

29.07

Hässleholm/Ö

53.20

Fredric Linansky-89, Klippans FK

22.09

Eslöv

53.57

Robin Andersson-88, KFUM Kristianstad

29.07

Hässleholm/Ö

53.67

Jacob Lindqvist-89, IFK Lund

29.07

Hässleholm/Ö

53.81

Viktor Ekelund-89, Malmö AI

08.07

Helsingborg

800 meter:

1.55.42

Viktor Ekelund-89, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

1.55.44

Saibou Kebbeh-88, Malmö AI

18.06

Karlskrona

1.55.93

Håkan Runvik-89, IFK Lund

10.06

Trelleborg

1.56.27

Martin Lindqvist-88, Malmö AI

26.05

Sollentuna

1.56.90

Martin Nilsson-89, Malmö AI

18.06

Karlskrona

2.02.96

Hjalmar Hallberg-88, Vittsjö GIK

28.07

Hässleholm/Ö

2.03.77

Robert Ingemarsson-88, IFK Helsingborg

03.06

Klippan

2.03.84

Jakob Lindqvist-89, IFK Lund

17.06

Vellinge

2.05.08

Anders Pettersson-89, Klippans FK

28.07

Hässleholm/Ö

2.08.11

Magnus Håkansson-88, IS Göta

28.07

Hässleholm/Ö

1500 meter:

4.03.41

Saibou Kebbeh-88, Malmö AI

13.06

København,DEN

4.03.77

Martin Lindqvist-88, Malmö AI

27.05

Sollentuna

4.09.10

Håkan Runvik-89, IFK Lund

14.07

Halmstad

4.25.16

Anders Pettersson-89, Klippans FK

20.05

Eslöv

4.28.42

Magnus Håkansson-88, IS Göta

08.07

Helsingborg

4.49.43

Alexander Persson-89, Klippans FK

26.05

Karlskrona

4.53.95

Carl Jönsson-89, Sjöbo IF

29.07

Hässleholm/Ö

5.23.09

Fredric Linansky-89, Klippans FK

23.09

Eslöv

5.55.31

Kennie Pettersson-89, Klippans FK

23.09

Eslöv

3000 meter:

 

 

 

5000 meter:

17.21.0m

Magnus Håkansson-88, IS Göta

30.05

Eslöv

17.47.91

Håkan Runvik-89, IFK Lund

26.05

Olofström

17.56.87

Kristian Haggärde-88, Klippans FK

18.08

Sävedalen

19.00.76

Fredrik Olsson-89, Klippans FK

26.05

Karlskrona

19.28.78

Jakob Lindqvist-89, IFK Lund

18.08

Sävedalen

110 meter häck 100.0 cm:

14.48

+0.8

Theo Söderberg-89, IK Finish

15.09

Gävle

14.73

+0.8

Vuk Djekic-88, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

15.63

+0.0

Fredric Linansky-89, Klippans FK

07.07

Helsingborg

15.71

-0.8

Alexander Smith-89, IK Finish

01.07

Göteborg/U

18.63 §

+1.1

Andreas Blom-88, Eslövs AI

26.05

Olofström

19.87 §

+1.41

Viktor Malm-88, IFK Trelleborg

26.05

Karlskrona

20.82

-0.1

Kennie Pettersson-89, Klippans FK

23.09

Eslöv

110 meter häck 100.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

15.79

+2.4

Jesper Madsen-88, IK Finish

17.06

Vellinge

17.13 §

+3.6

Mattias Green-88, IFK Trelleborg

18.08

Karlshamn

300 meter häck 91.4 cm:

39.26

Jesper Madsen-88, IK Finish

26.08

Uddevalla

39.90

Fredric Linansky-89, Klippans FK

28.07

Hässleholm/Ö

40.26

Alexander Smith-89, IK Finish

28.07

Hässleholm/Ö

41.57

Marcus Carlsson-89, KFUM Kristianstad

29.06

Göteborg/U

2000 m hinder 91.4 cm:

6.30.58

Anders Pettersson-89, Klippans FK

15.09

Gävle

Höjdhopp:

1.95

Mattias Green-88, IFK Trelleborg

17.06

Vellinge

1.93

Markus Nilsson-89, Malmö AI

14.09

Gävle

1.75

Fredric Linansky-89, Klippans FK

22.09

Eslöv

1.73

Oskar Gydell-88, Hässleholms AIS

29.09

Hässleholm/G

1.70

Emil Mattisson-89, Vittsjö GIK

26.05

Olofström

1.65

Kennie Pettersson-89, Klippans FK

07.10

Klippan

1.56

Ralph Johansson-89, IFK Lund

11.08

Lund

Stavhopp:

3.20

Fredric Linansky-89, Klippans FK

23.09

Eslöv

2.80

Kennie Pettersson-89, Klippans FK

23.09

Eslöv

Längdhopp:

6.87

+0.9

Fabian Fallgren-89, Åhus FIK

25.08

Uddevalla

6.86

+1.6

Magnus Berglund-89, Lomma FIK

10.06

Trelleborg

6.66

+0.6

Erik Persson-89, Malmö AI

25.08

Uddevalla

6.66

+2.0

Theo Söderberg-89, IK Finish

01.09

Lund

6.57

+0.5

Vuk Djekic-88, Malmö AI

30.06

Göteborg/U

6.08

+1.5

Fredric Linansky-89, Klippans FK

22.09

Eslöv

5.96

+1.37

Mattias Green-88, IFK Trelleborg

26.05

Karlskrona

5.93

+1.88

Andreas Olsson-89, Klippans FK

26.05

Karlskrona

5.91

+0.8

Oskar Gydell-88, Hässleholms AIS

29.09

Hässleholm/G

5.78

-0.1

Christian Nilsson-89, Eslövs AI

26.05

Olofström

Längdhopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

7.02

+3.2

Fabian Fallgren-89, Åhus FIK

08.07

Helsingborg

6.91

+2.1

Magnus Berglund-89, Lomma FIK

09.08

Stockholm/S

5.94

+3.2

Oskar Gydell-88, Hässleholms AIS

29.09

Hässleholm/G

Trestegshopp:

14.64

+0.0

Erik Persson-89, Malmö AI

02.09

Esbjerg,DEN

12.78

+1.0

Andreas Olsson-89, Klippans FK

01.07

Göteborg/U

12.68

+0.8

Christian Nilsson-89, Eslövs AI

26.05

Olofström

12.44

+0.8

Torbjörn Julin-89, IFK Helsingborg

26.05

Helsingborg

12.10

+0.4

Jonas Nilsson-89, IK Finish

14.09

Gävle

11.31

+1.32

Jonas Svensson-89, IFK Lund

05.06

Lund

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

12.81

+2.4

Andreas Olsson-89, Klippans FK

09.06

Växjö

12.15

+2.1

Jonas Nilsson-89, IK Finish

17.06

Vellinge

11.33

+3.01

Jonas Svensson-89, IFK Lund

05.06

Lund

Kula 6.0 kg:

13.81

Markus Mattisson-88, Vittsjö GIK

28.07

Hässleholm/Ö

13.40

Filip Vivlund-89, Heleneholms IF

12.08

Vellinge

12.36

Sebastian Mattsson-89, Eslövs AI

14.09

Gävle

11.38

Axel Håkansson-88, Ystads IF

17.07

Ystad

11.00

Fredric Linansky-89, Klippans FK

22.09

Eslöv

  9.18

Oskar Gydell-88, Hässleholms AIS

29.09

Hässleholm/G

  8.27

Martin Andersson-89, IFK Lund

07.07

Helsingborg

  8.00

Niklas Ohlsson-89, Ystads IF

17.05

Ystad

  7.94 §

Andreas Blom-88, Eslövs AI

02.10

Eslöv

  6.71

Kennie Pettersson-89, Klippans FK

22.09

Eslöv

Diskus 1.75 kg:

39.71

Filip Vivlund-89, Heleneholms IF

29.07

Hässleholm/Ö

33.13

Axel Håkansson-88, Ystads IF

17.07

Ystad

32.69 §

Sebastian Mattsson-89, Eslövs AI

30.09

Eslöv

32.24

Fredric Linansky-89, Klippans FK

23.09

Eslöv

31.24 §

Markus Mattisson-88, Vittsjö GIK

18.08

Sävedalen

23.72 §

Andreas Blom-88, Eslövs AI

02.10

Eslöv

22.37 §

Alexander Persson-88, Klippans FK

18.08

Sävedalen

18.52

Martin Andersson-89, IFK Lund

29.07

Hässleholm/Ö

17.52

Kennie Pettersson-89, Klippans FK

23.09

Eslöv

Slägga 6.0 kg:

47.95

Sebastian Mattsson-89, Eslövs AI

14.09

Gävle

37.50 §

Torbjörn Julin-89, IFK Helsingborg

06.07

Helsingborg

32.98

Mattias Andersson-89, IFK Lund

06.07

Helsingborg

18.40

Martin Andersson-89, IFK Lund

06.07

Helsingborg

16.29 §

Andreas Blom-88, Eslövs AI

02.10

Eslöv

Spjut 800 gram:

60.34

Axel Håkansson-88, Ystads IF

20.05

Eslöv

59.47

Sebastian Mattsson-89, Eslövs AI

04.08

Malmö/He

45.30

Oskar Karlberg-88, Hässleholms AIS

03.06

Klippan

39.21

Samuel Arcini-89, Vittsjö GIK

26.05

Olofström

39.08

Fredric Linansky-89, Klippans FK

23.09

Eslöv

38.66

Andreas Blom-88, Eslövs AI

02.10

Eslöv

34.96

Alexander Persson-88, Klippans FK

18.08

Sävedalen

34.54

Jon Strandberg-89, Klippans FK

03.06

Klippan

28.24

Martin Andersson-89, IFK Lund

17.05

Ystad

27.89

Niklas Ohlsson-89, Ystads IF

17.05

Ystad

Stafett 4 x 100 meter:

46.64

IFK Trelleborg

26.05

Karlskrona

    (Marcel Elmir-90, Mattias Green-88,
Dominic Sandner-88, Henrik Nilsson-90)
   

Stafett 4 x 400 meter:

3.25.97

Malmö AI

02.06

Huddinge

    (Johan Lundahl-89, Dennis Koranda-89,
Martin Lindqvist-88, Saibou Kebbeh-88)
   

Stafett 3 x 800 meter:

5.54.53

Malmö AI

03.06

Huddinge

    (Martin Nilsson-89, Martin Lindqvist-88, Saibou Kebbeh-88)
   

Tiokamp:

5.633

Fredric Linansky-89, Klippans FK

22-23.09

Eslöv

(11.71 (-0.4), 6.08 (+1.5), 1100, 175, 53.20,
15.95 (-0.1), 3224, 320, 3908, 5.23.09)

 

3.238

Kennie Pettersson-89, Klippans FK

22-23.09

Eslöv

(13.03 (-0.4), 5.04 (+1.5), 671, 160, 61.72,
20.82 (-0.1), 1752, 280, 2052, 5.55.31)