P 18 - 19 år:

100 meter:

11.36

-1.1

Marwin Tay-90, Malmö AI

27.07

Hässleholm

11.36

+0.36

Joacim Bosson-90, Klippans FK

11.05

Ystad

11.51

+1.7

Marcus Carlsson-89, KFUM Kristianstad

31.05

Villstad

11.54

-2.5

Hampus Forsberg-89, IFK Helsingborg

01.06

Klippan

11.55

+0.79

Markus Kristiansson-90, IFK Lund

21.05

Trelleborg

11.66

-1.6

Daniel Rosengren-90, Klippans FK

01.06

Klippan

11.68

-0.2

Joshua Bristol-89, Eslövs AI

12.09

Sollentuna

11.70

+1.3

Andreas Olsson-89, Klippans FK

19.07

Halmstad

11.75

-1.5

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

23.08

Kalmar

11.75

-0.8

Filip Essbrandt-90, Åhus FIK

28.06

Göteborg/U

100 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

11.65

+2.3

Andreas Olsson-89, Klippans FK

07.06

Växjö

11.72

+3.13

Filip Essbrandt-90, Åhus FIK

14.06

Karlskrona

11.73

+2.3

Alexander Persson-89, Klippans FK

07.06

Växjö

200 meter:

22.32

-1.5

Marwin Tay-90, Malmö AI

29.06

Göteborg/U

22.90

-0.6

Hampus Forsberg-89, IFK Helsingborg

29.06

Göteborg/U

23.20

+0.5

Joacim Bosson-90, Klippans FK

20.07

Halmstad

23.33

+0.1

Joshua Bristol-89, Eslövs AI

08.06

Trelleborg

23.44

+0.0

Lukas Odell-90, IFK Trelleborg

16.08

Trelleborg

23.51

-1.5

Marcus Carlsson-89, KFUM Kristianstad

29.06

Göteborg/U

23.53

-2.0

Jonas Nilsson-89, IK Finish

01.06

Lyngby,DEN

23.60

+1.0

Alexander Persson-89, Klippans FK

26.07

Hässleholm

23.66

+0.0

Markus Kristiansson-90, IFK Lund

16.08

Trelleborg

23.76

-1.0

Filip Essbrandt-90, Åhus FIK

29.06

Göteborg/U

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

22.22

+3.1

Marwin Tay-90, Malmö AI

08.06

Trelleborg

23.00

+3.1

Joshua Bristol-89, Eslövs AI

08.06

Trelleborg

23.23

+2.4

Magnus Berglund-89, Lomma FIK

19.07

Halmstad

23.26

+3.5

Lukas Odell-90, IFK Trelleborg

20.07

Halmstad

23.43

+3.5

Alexander Persson-89, Klippans FK

20.07

Halmstad

400 meter:

48.71

Robin Rohlén-90, Malmö AI

06.06

Sollentuna

50.66

Joshua Bristol-89, Eslövs AI

16.08

Hässleholm

50.84

Alexander Persson-89, Klippans FK

07.06

Växjö

51.26

Viktor Ekelund-89, Malmö AI

24.06

Göteborg/S

52.63

Markus Kristiansson-90, IFK Lund

18.05

Motala

53.52

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

23.08

Kalmar

55.31

Jesper Lagerqvist-90, Åhus FIK

11.05

Ystad

55.75

Filip Essbrandt-90, Åhus FIK

20.09

Eslöv

60.57

Robin Hägg-90, Eslövs AI

20.09

Eslöv

61.35

Nils Wetterberg-90, Eslövs AI

20.09

Eslöv

800 meter:

1.48.48

Robin Rohlén-90, Malmö AI

22.06

Mannheim,GER

1.54.08

Viktor Ekelund-89, Malmö AI

29.06

Göteborg/U

1.55.16

Håkan Runvik-89, IFK Lund

29.06

Göteborg/U

1.55.27

Martin Nilson-89, Malmö AI

22.07

Stockholm/S

1.55.73

Alexander Persson-89, Klippans FK

29.06

Göteborg/U

2.01.38

Joshua Bristol-89, Eslövs AI

26.07

Hässleholm

2.04.76

Anders Pettersson-89, Klippans FK

01.06

Klippan

2.09.52

Sebastian Josefsson-90, IFK Helsingborg

01.06

Klippan

2.10.67

Shah Muhammed-90, Malmö AI

08.06

Trelleborg

2.11.02

Emil Thorsson-90, Malmö AI

29.06

Göteborg/U

1500 meter:

3.57.95

Martin Nilson-89, Malmö AI

23.06

Göteborg/S

4.01.03

Håkan Runvik-89, IFK Lund

09.08

Norrtälje

4.03.71

Viktor Ekelund-89, Malmö AI

23.07

Stockholm/S

4.20.87

Anders Pettersson-89, Klippans FK

13.07

Helsingborg

4.23.8m

Alexander Persson-89, Klippans FK

05.07

Klippan

4.26.12

Carl Jönsson-89, Sjöbo IF

27.07

Hässleholm

4.26.22

Emil Thorsson-90, Malmö AI

27.07

Hässleholm

4.41.85

Jesper Lagerqvist-90, Åhus FIK

16.08

Hässleholm

4.48.00

Christopher Martinsson-90, Malmö AI

28.06

Göteborg/U

4.49.51

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

24.08

Kalmar

3000 meter:

10.28.18

Nils Wetterberg-90, Eslövs AI

14.09

Sollentuna

11.06.86

Christopher Martinsson-90, Malmö AI

26.07

Hässleholm

11.46.67

Stefan Johansson-90, IK Pallas

26.07

Hässleholm

5000 meter:

17.12.93

Anders Pettersson-89, Klippans FK

11.07

Helsingborg

17.45.10

Håkan Runvik-89, IFK Lund

18.05

Motala

18.26.63

Emil Jönsson-90, Eslövs AI

16.08

Hässleholm

18.42.27

Nils Wetterberg-90, Eslövs AI

10.08

Norrtälje

19.16.38

Stefan Johansson-90, IK Pallas

11.06

Eslöv

20.22.45

Rasmus Tornemark-89, Åhus FIK

16.08

Hässleholm

110 meter häck 100.0 cm:

14.66

+0.0

Marwin Tay-90, Malmö AI

09.08

Norrtälje

15.03

-0.3

Theo Söderberg-89, IK Finish

29.06

Göteborg/U

15.69

+0.5

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

01.06

Lerum

19.75 §

+0.0

Robin Hägg-90, Eslövs AI

18.05

Uddevalla

19.99 §

+0.0

Filip Essbrandt-90, Åhus FIK

18.05

Uddevalla

24.37

+0.0

Nils Wetterberg-90, Eslövs AI

20.09

Eslöv

110 meter häck 100.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

15.43

+4.6

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

19.07

Halmstad

16.22

+3.7

Fredric Linansky-89, Klippans FK

12.07

Helsingborg

300 meter häck 91.4 cm:

38.96

Marwin Tay-90, Malmö AI

10.08

Norrtälje

39.04

Fredric Linansky-89, Klippans FK

11.07

Helsingborg

40.51

Hampus Forsberg-89, IFK Helsingborg

14.06

Vellinge

40.81

Alexander Persson-89, Klippans FK

27.06

Göteborg/U

42.94

Filip Essbrandt-90, Åhus FIK

14.09

Sollentuna

2000 m hinder 91.4 cm:

6.32.17

Anders Pettersson-89, Klippans FK

07.06

Sävedalen

7.21.81

Jesper Lagerqvist-90, Åhus FIK

11.05

Ystad

Höjdhopp:

2.03

Lukas Odell-90, IFK Trelleborg

09.08

Norrtälje

1.84

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

31.05

Lerum

1.61

Filip Essbrant-90, Åhus FIK

20.09

Eslöv

1.55

Kennie Pettersson-89, Klippans FK

11.05

Ystad

1.49

Victor Nordenbris-90, Ystads IF

22.05

Ystad

1.49

Robin Hägg-90, Eslövs AI

20.09

Eslöv

1.35

Nils Wetterberg-90, Eslövs AI

20.09

Eslöv

Stavhopp:

3.80

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

15.06

Vellinge

2.50

Robin Hägg-90, Eslövs AI

21.09

Eslöv

2.42

Christian Ivarsson-90, Ystads IF

12.08

Ystad

2.40

Nils Wetterberg-90, Eslövs AI

21.09

Eslöv

2.25

Alexander Olsson-89, IFK Lund

18.05

Motala

Längdhopp:

7.12

+1.3

Erik Persson-89, Malmö AI

28.06

Göteborg/U

6.68

+0.8

Nuhi Amerllahi-90, Malmö AI

28.06

Göteborg/U

6.61

+0.0

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

23.08

Kalmar

6.53

-0.8

Markus Kristiansson-90, IFK Lund

28.06

Göteborg/U

6.32

+0.2

Theo Söderberg-89, IK Finish

24.07

Stockholm/S

6.01

+1.1

Christian Nilsson-89, Eslövs AI

16.08

Hässleholm

5.91

-0.5

Andreas Olsson-89, Klippans FK

15.06

Vellinge

5.41

+0.0

Victor Nordenbris-90, Ystads IF

08.06

Trelleborg

5.36

+0.1

Henrik Nilsson-90, IFK Helsingborg

14.06

Vellinge

5.30

+0.0

Filip Essbrant-90, Åhus FIK

16.08

Hässleholm

Längdhopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

6.71

+3.3

Theo Söderberg-89, IK Finish

?.07

Helsingborg

6.37

+5.4

Andreas Olsson-89, Klippans FK

?.07

Helsingborg

5.58

+3.6

Henrik Nilsson-90, IFK Helsingborg

?.07

Helsingborg

Trestegshopp:

14.51

+0.2

Erik Persson-89, Malmö AI

10.08

Norrtälje

13.36

+0.9

Andreas Olsson-89, Klippans FK

07.06

Växjö

13.35

+1.8

Nuhi Amerllahi-90, Malmö AI

10.08

Norrtälje

12.34

+0.5

Christian Nilsson-89, Eslövs AI

16.08

Hässleholm

11.87

+0.3

Henrik Nilsson-90, IFK Helsingborg

15.06

Vellinge

11.46

-0.1

Rasmus Tornemark-89, Åhus FIK

16.08

Hässleholm

11.45

+1.14

Filip Essbrant-90, Åhus FIK

28.09

Åhus

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

11.98

+5.5

Henrik Nilsson-90, IFK Helsingborg

18.05

Helsingborg

Kula 6.0 kg:

14.61

Martin Andersson-90, Heleneholms IF

12.07

Helsingborg

12.31

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

12.07

Helsingborg

12.21

Torbjörn Julin-89, IFK Helsingborg

14.06

Vellinge

11.58 §

Sebastian Mattsson-89, Eslövs AI

18.05

Uddevalla

11.14

Robin Hägg-90, Eslövs AI

20.09

Eslöv

  9.16

Filip Essbrant-90, Åhus FIK

20.09

Eslöv

  8.81

Martin Andersson-89, IFK Lund

26.07

Hässleholm

  8.30

Nils Wetterberg-90, Eslövs AI

20.09

Eslöv

  7.90

Henrik Nilsson-90, IFK Helsingborg

12.09

Sollentuna

  7.53 §

Christopher Martinsson-90, Åhus FIK

16.09

Åhus

Diskus 1.75 kg:

40.48

Torbjörn Julin-89, IFK Helsingborg

13.07

Helsingborg

37.60

Robin Hägg-90, Eslövs AI

16.07

Eslöv

36.66

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

27.07

Hässleholm

36.58

Martin Andersson-90, Heleneholms IF

07.07

Malmö/S-K

32.65 §

Sebastian Mattsson-89, Eslövs AI

28.09

Eslöv

30.97

Filip Sundgren-90, Vittsjö GIK

27.07

Hässleholm

26.40

Martin Andersson-89, IFK Lund

06.08

Malmö/S-K

25.51 §

Filip Essbrant-90, Åhus FIK

19.10

Åhus

17.53

Nils Wetterberg-90, Eslövs AI

21.09

Eslöv

Slägga 6.0 kg:

47.86

Torbjörn Julin-89, IFK Helsingborg

07.06

Växjö

39.14

Robin Hägg-90, Eslövs AI

15.06

Vellinge

38.65 §

Sebastian Mattsson-89, Eslövs AI

28.09

Eslöv

28.76 §

Martin Andersson-90, Heleneholms IF

21.09

Malmö/S-K

27.70

Martin Andersson-89, IFK Lund

06.08

Malmö/S-K

18.76 §

Filip Essbrant-90, Åhus FIK

19.10

Åhus

15.06

Christian Ivarsson-90, Ystads IF

12.08

Ystad

Spjut 800 gram:

58.25

Sebastian Mattsson-89, Eslövs AI

11.05

Ystad

52.28

Niklas Stjerndorff-90, Eslövs AI

14.09

Sollentuna

48.43

Viktor Ottosson-90, Klippans FK

17.08

Ängelholm

42.40

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

01.06

Lerum

37.74

Jon Strandberg-89, Klippans FK

17.08

Ängelholm

37.28

Robin Hägg-90, Eslövs AI

01.06

Klippan

36.53

Filip Essbrant-90, Åhus FIK

12.10

Åhus

35.47

Jesper Lagerqvist-90, Åhus FIK

11.05

Ystad

34.60

Nils Wetterberg-90, Eslövs AI

21.09

Eslöv

32.74

Christian Ivarsson-90, Ystads IF

12.08

Ystad

Stafett 4 x 100 meter:

44.23

Klippans FK

25.05

Göteborg/S

    Joacim Bosson-90, Alexander Persson-89, Fredric Linansky-89, Andreas Olsson-89    

46.34

Åhus FIK

18.05

Uddevalla

    Jesper Lagerqvist-90, Filip Essbrant-90, Alexander Ask-92, Modon Coley-90    

Stafett 4 x 400 meter:

3.18.15

Malmö AI

24.05

Göteborg/S

    Viktor Ekelund-89, Martin Nilsson-89, Dennis Karanda-89, Robin Rohlén-90    

3.27.26

Klippans FK

24.05

Göteborg/S

    Fredric Linansky-89, Anders Pettersson-89, Alexander Persson-89, Joacim Bosson-90    

Stafett 3 x 800 meter:

5.46.88

Malmö AI

25.05

Göteborg/S

    Martin Nilsson-89, Viktor Ekelund-89, Robin Rohlén-90    

6.16.72

Klippans FK

25.05

Göteborg/S

    Anders Pettersson-89, Jeper Persson-91, Alexander Persson-89    

Tiokamp:

6.147

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

23-24.08

Kalmar

(11.75 (-1.5), 661 (+0.0), 1179, 180, 53.52,
15.88 (-0.9), 3383, 366, 3770, 4.49.51)

 

4.014

Robin Hägg-90, Eslövs AI

20-21.09

Eslöv

(12.51 (-0.1), 482 (+0.2), 1114, 149, 60.57,
20.37 (+0.0), 3531, 250, 3662, 6.01.70)

 

3.115

Nils Wetterberg-90, Eslövs AI

23-24.08

Kalmar

(13.86 (-0.1), 435 (+0.2), 830, 135, 61.35,
24.37 (+0.0), 1753, 240, 3460, 4.55.36)