P 18 - 19 år:

100 meter:

10.56

+0.8

Benjamin Olsson-91, IFK Helsingborg

23.07

Novi Sad,SRB

11.00

-0.9

Andreas Andersson-91, Hässleholms AIS

01.08

Malmö/S

11.18

-1.2

Petter Olson-91, Malmö AI

23.07

Novi Sad,SRB

11.19

+0.4

Thomas Ljungblom-90, IFK Helsingborg

26.07

Hässleholm

11.25

+0.1

Joacim Bosson-90, Klippans FK

24.05

Eslöv

11.42

+0.4

Marcel Elmir-90, IFK Trelleborg

26.07

Hässleholm

11.43

+0.4

David Wenander-91, IFK Lund

26.07

Hässleholm

11.54

+0.6

Jonathan Radmann-91, Malmö AI

18.07

Halmstad

11.62

+0.4

Erik Nilsson-91, IFK Lund

26.07

Hässleholm

11.46

+1.42

Viktor Björklund-91, IFK Lund

22.08

Lund

100 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

10.78

+3.2

Andreas Amdersson-91, Hässleholms AIS

26.07

Hässleholm

11.38

+2.13

David Wenander-91, IFK Lund

22.08

Lund

11.43

+2.13

Viktor Björklund-91, IFK Lund

22.08

Lund

200 meter:

21.01

+1.8

Benjamin Olsson-91, IFK Helsingborg

25.07

Novi Sad,SRB

22.20

+1.09

Andreas Andersson-91, Hässleholms AIS

16.08

Karlskrona

22.56

+1.07

Joacim Bosson-90, Klippans FK

15.08

Karlskrona

22.88

-3.3

Marvin Tay-90, Malmö AI

14.06

Vellinge

22.99

+1.7

Jonathan Radmann-91, Malmö AI

08.08

Vellinge

23.13

+1.4

Oscar Olausson-93, KFUM Kristianstad

25.07

Hässleholm

23.15

+0.5

Lukas Odell-90, IFK Trelleborg

07.06

Trelleborg

23.38

+1.07

Thomas Ljungblom-90, IFK Helsingborg

?.08

Karlskrona

23.74

-1.3

Oliver Sänneskog-91, IFK Helsingborg

11.07

Helsingborg

23.76

-0.7

Carl-Johan Nilsson-91, IFK Helsingborg

11.07

Helsingborg

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

400 meter:

49.06

Petter Olson-91, Malmö AI

23.07

Novi Sad,SRB

50.77

 

Joacim Bosson-90, Klippans FK

24.05

Eslöv

51.39

Oliver Sänneskog-91, IFK Helsingborg

14.06

Vellinge

52.91

Henrik Nilsson-90, IFK Trelleborg

26.07

Hässleholm

53.32

Jonathan Radmann-91, Malmö AI

12.09

Västerås

53.46

 

Ali Habib-91, IFK Helsingborg

12.07

Helsingborg

53.96

 

Andreas Andersson-91, Hässleholms AIS

23.08

Hässleholm

54.75

Max Nyman-91, Hässleholms AIS

21.05

Olofström

54.90

 

Henrik Rosenborg-91, Höörs IS

14.08

Karlskrona

55.19

 

Philip Madar-91, Malmö AI

14.06

Vellinge

800 meter:

1.52.01

 

Jonas Leandersson-91, Malmö AI

15.08

Karlskrona

1.55.62

 

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

19.07

Halmstad

2.01.28

 

Ali Habib-91, IFK Helsingborg

09.08

Huddinge

2.01.31

 

Henrik Rosenborg-91, Höörs IS

30.05

Klippan

2.04.67

Oliver Sänneskog-91, IFK Helsingborg

23.08

Hässleholm

2.05.70

 

Philip Madar-91, Malmö AI

30.05

Klippan

2.07.91

 

David Arnesson-91, IFK Lund

19.07

Halmstad

2.08.21

Jojje Arvidsson-91, Vittsjö GIK

21.05

Norrköping

2.09.03

 

Emil Thorsson-90, Malmö AI

19.07

Halmstad

2.10.23

Henrik Nilsson-91, IFK Trelleborg

11.07

Helsingborg

1500 meter:

3.46.57

 

Jonas Leandersson-91, Malmö AI

06.07

Karlskrona

3.54.66

 

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

22.08

Göteborg/S

4.25.63

 

Emil Thorsson-90, Malmö AI

23.08

Lund

4.26.76

 

Henrik Rosenborg-91, Höörs IS

23.08

Lund

4.32.45

Petter Olson-91, Malmö AI

28.06

Szczecin,POL

4.37.44

 

Joel Delborg-91, Björnstorps IF

27.06

Göteborg/U

4.44.73

 

Erik Roshagen-91, IFK Helsingborg

12.07

Helsingborg

4.46.00

Nils Wetterberg-90, Eslövs AI

24.05

Eslöv

4.47.02

Christopher Martinsson-90, Åhus FIK

17.05

Kristianstad

4.49.43

 

Viktor Josefsson-90, IFK Helsingborg

12.07

Helsingborg

3000 meter:

  8.50.35

 

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

13.09

Västerås

  9.44.34

Emil Thorsson-90, Malmö AI

26.07

Hässleholm

10.43.14

Nils Wetterberg-90, Eslövs AI

26.07

Hässleholm

10.58.71

Stefan Johansson-90, IK Pallas

26.07

Hässleholm

5000 meter:

16.59.18

Emil Thorsson-90, Malmö AI

14.08

Karlskrona

18.17.99

Nils Wetterberg-90, Eslövs AI

10.07

Helsingborg

19.18.93

Christopher Martinsson-90, Åhus FIK

21.05

Olofström

19.21.5m

 

Henrik Rosenborg-91, Höörs IS

03.09

Tyringe

19.29.1m

 

Robert Wetterlöf-91, Tyringe SK-69

03.09

Tyringe

110 meter häck 100.0 cm:

14.17

+0.9

Marvin Tay-90, Malmö AI

28.06

Göteborg/U

14.62

-1.0

Petter Olson-91, Malmö AI

11.07

Helsingborg

15.50

+0.0

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

25.07

Hässleholm

18.65

+0.0

Robin Hägg-90, Eslövs AI

06.09

Eskilstuna

19.28

+0.4

David Johansson-91, Åhus FIK

26.09

Eslöv

22.16

+0.4

Oscar Runemark-91, IFK Lund

26.09

Eslöv

110 meter häck 100.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

13.94

+4.01

Marvin Tay-90, Malmö AI

16.08

Karlskrona

14.12

+2.5

Petter Olson-91, Malmö AI

24.07

Novi Sad,SRB

300 meter häck 91.4 cm:

43.04

Fredrik Nilsson-91, IFK Helsingborg

?.08

Karlskrona

2000 m hinder 91.4 cm:

6.10.67

 

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

12.09

Västerås

7.23.04

Christopher Martinsson-90, Åhus FIK

26.06

Göteborg/U

Höjdhopp:

2.09

Lukas Odell-90, IFK Trelleborg

04.07

Enskede

1.99

Petter Olson-91, Malmö AI

05.09

Eskilstuna

1.77

 

David Johansson-91, Åhus FIK

26.09

Eslöv

1.71

 

Oscar Runemark-91, IFK Lund

26.09

Eslöv

1.51

 

Robin Hägg-90, Eslövs AI

05.09

Eskilstuna

Stavhopp:

5.00

Petter Olson-91, Malmö AI

12.08

Malmö/S

5.00

- " -

23.08

Vaasa,FIN

3.20

 

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

23.08

Hässleholm

3.20

Lukas Odell-90, IFK Trelleborg

23.08

Hässleholm

3.00

 

Oscar Runemark-91, IFK Lund

27.09

Eslöv

2.70

Andreas Walldén-91, IFK Trelleborg

07.06

Trelleborg

2.66

 

Robin Hägg-90, Eslövs AI

06.09

Eskilstuna

2.50

 

David Johansson-91, Åhus FIK

27.09

Eslöv

2.40

 

Henrik Nilsson-90, IFK Lund

21.05

Norrköping

Längdhopp:

7.00

+1.3

Petter Olson-91, Malmö AI

23.07

Novi Sad, SRB

6.45

+0.0

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

26.07

Hässleholm

6.42

+1.25

Viktor Björklund-91, IFK Lund

21.05

Norrköping

6.12

+1.3

Erik Nilsson-91, IFK Lund

08.08

Vellinge

6.02

+0.1

Harald Helander-91, IFK Lund

27.06

Göteborg/U

5.99

+0.1

David Wenander-91, IFK Lund

27.06

Göteborg/U

5.52

+0.8

Henrik Nilsson-90, IFK Helsingborg

13.06

Vellinge

5.50

+0.7

Joacim Bosson-90, Klippans FK

13.09

Klippan

5.37

+0.0

Robin Hägg-90, Eslövs AI

05.09

Eskilstuna

5.14

-1.2

David Johansson-91, Åhus FIK

26.09

Eslöv

Längdhopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Trestegshopp:

14.09

+0.0

Nuhi Amerllahi-90, Malmö AI

25.07

Hässleholm

12.32

+0.4

Henrik Nilsson-90, IFK Helsingborg

14.06

Vellinge

11.41

-1.25

David Johansson-91, Åhus FIK

20.09

Åhus

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Kula 6.0 kg:

15.66

Martin Andersson-90, Heleneholms IF

?.08

Karlskrona

14.38

Petter Olson-91, Malmö AI

23.07

Novi Sad,SRB

13.84

Mattias Andersson-91, IFK Lund

17.06

Malmö/He

12.98

David Johansson-91, Åhus FIK

11.09

Västerås

11.98

Robin Hägg-90, Eslövs AI

05.09

Eskilstuna

  9.99 §

Lukas Odell-91, IFK Trelleborg

23.08

Hässleholm

  9.40 §

Viktor Ottosson-90, Klippans FK

21.05

Finspång

  8.58 §

Niklas Stjerndorff-90, Eslövs AI

30.09

Eslöv

  7.78

Oscar Runemark-91, IFK Lund

26.09

Eslöv

  7.66 §

Filip Essbrant-91, Åhus FIK

10.10

Åhus

Diskus 1.75 kg:

41.28

Robin Hägg-90, Eslövs AI

24.05

Eslöv

39.77

Petter Olson-91, Malmö AI

24.07

Novi Sad,SRB

39.96

David Johansson-91, Åhus FIK

27.09

Eslöv

37.20

Mattias Andersson-91, IFK Lund

14.06

Vellinge

34.15 §

Martin Andersson-90, Heleneholms IF

30.09

Malmö/S-K

32.58 §

Alexander Walldén-91, IFK Trelleborg

07.06

Trelleborg

22.93 §

Niklas Stjerndorff-90, Eslövs AI

30.09

Eslöv

22.68 §

Filip Essbrant-91, Åhus FIK

10.10

Åhus

18.63

Oscar Runemark-91, IFK Lund

27.09

Eslöv

18.49 §

Christopher Martinsson-90, Åhus FIK

20.09

Åhus

Slägga 6.0 kg:

51.40

Mattias Andersson-91, IFK Lund

26.05

Åhus

42.18

 

David Johansson-91, Åhus FIK

11.09

Västerås

41.93

Robin Hägg-90, Eslövs AI

13.06

Vellinge

41.93

- " -

24.07

Hässleholm

40.67

Mattias Andersson-91, IFK Lund

24.07

Hässleholm

31.96

 

Alexander Walldén-91, IFK Trelleborg

26.04

Trelleborg

28.93 §

Martin Andersson-90, Heleneholms IF

30.09

Malmö/S-K

23.20 §

Filip Essbrant-91, Åhus FIK

10.10

Åhus

18.07 §

Niklas Stjerndorff-90, Eslövs AI

30.09

Eslöv

13.38 §

Christopher Martinsson-90, Åhus FIK

20.09

Åhus

Spjut 800 gram:

56.78

 

Niklas Stjerndorff-90, Eslövs AI

13.06

Vellinge

56.59

David Johansson-91, Åhus FIK

13.09

Västerås

54.58

Viktor Ottosson-90, Klippans FK

11.07

Helsingborg

52.04

 

Mattias Andersson-91, IFK Lund

21.05

Norrköping

45.94

Petter Olson-91, Malmö AI

28.06

Szczecin,POL

43.04

 

Lukas Odell-90, IFK Trelleborg

21.05

Olofström

40.85

André Gentile Persson-91, IFK Trelleborg

07.06

Trelleborg

38.60

Robin Hägg-90, Eslövs AI

27.09

Eslöv

33.74

Filip Essbrant-91, Åhus FIK

10.10

Åhus

29.79

Oscar Runemark-91, IFK Lund

27.09

Eslöv

Stafett 4 x 100 meter:

43.57

IFK Helsingborg

24.05

Karlstad

    (Thomas Ljungblom-90, Benjamin Olsson-91,
Oliver Sänneskog-91, Jakob Melin-92)
   

48.33

Åhus FIK

17.05

Kristianstad

    (Christopher Martinsson-90, Ludvig
Isaksson-93, Alexander Asp-92,
David Johansson-91)

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

 

 

 

 

         

Stafett 3 x 800 meter:

 

 

 

 

         

Tiokamp:

7734w

Petter Olson-91, Malmö AI

23/24.07

Novi Sad,SRB

(11.18 (-1.2) 700 (+1.3) 1438 198 49.06
14.12 (+2.5) 3977 490 4274 4.33.27)

 

5245

David Johansson-91, Åhus FIK

26/27.09

Eslöv

(12.01 (+0.8) 514 (-1.2) 1238 177 57.46
19.28 (+0.4) 3996 250 5644 5.19.25)

 

4440w

Robin Hägg-90, Eslövs AI

5/6.09

Eskilstuna

(12.50 (+2.4) 537 (+0.0) 1198 151 58.30
18.65 (+0.0) 3378 266 3353 5.45.56)

 

3220

Oscar Runemark-91, IFK Lund

26/27.09

Eslöv

(12.78 (+0.8) 483 (-0.7) 778 171 67.79
22.16 (+0.4) 1863 300 2979 6.24.27)