P 18 - 19 år:

Dela

100 meter:

10.80

-1.3

Benjamin Olsson-91, IFK Helsingborg

13.08

Karlstad

10.97

+0.9

Andreas Andersson-91, Hässleholms AIS

31.07

Hässleholm

11.03

-0.1

Petter Olson-91, Malmö AI

26.06

Tallinn,EST

11.05

+2.0

Jesper Lang-92, Malmö AI

11.07

Helsingborg

11.22

+1.1

Erik Nilsson-91, IFK Lund

21.08

Malmö/He

11.31

+1.69

Viktor Björklund-91, IFK Lund

28.08

Lund

11.41

+1.1

Alexander Nertlinge-Asp-92, Åhus FIK

21.08

Malmö/He

11.42

+1.69

Magnus Nielsen-91, IFK Lund

28.08

Lund

11.57

+1.5

David Johansson-91, Åhus FIK

23.05

Kristianstad

11.58

-1.08

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

06.06

Ängelholm

100 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

10.93

+2.9

Andreas Andersson-91, Hässleholms AIS

06.06

Sävedalen

11.30

+2.4

Erik Nilsson-91, IFK Lund

16.05

Växjö

11.41

+4.89

Magnus Nielsen-91, IFK Lund

28.08

Lund

11.47

+2.6

Dastid Selmani-92, IFK Lund

20.06

Ystad

200 meter:

22.38

+1.8

Petter Olson-91, Malmö AI

05.06

Trelleborg

22.40

+0.5

Jesper Lang-92, Malmö AI

04.07

Göteborg/U

22.47

+1.0

Andreas Andersson-91, Hässleholms AIS

17.07

Halmstad

23.33

-1.59

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

05.06

Ängelholm

23.35

+0.0

Alexander Nertlinge-Asp-92, Åhus FIK

31.07

Hässleholm

23.75

-1.3

Magnus Nielsen-91, IFK Lund

13.06

Vellinge

23.90

+1.2

Jakob Melin-92, IFK Helsingborg

10.07

Helsingborg

23.92

+2.0

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

22.08

Malmö/He

24.09

+1.8

Sebastian Kemvik-91, IK Finish

05.06

Trelleborg

24.13

+0.3

Cedrik Borglund-Janson-92, Malmö AI

15.06

Praha,CZE

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

400 meter:

49.21

Petter Olson-91, Malmö AI

04.09

Huddinge

50.47

 

Martin Bengtsson-92, Klippans FK

13.08

Karlstad

51.14

Joakim Andersson-91, IFK Trelleborg

01.08

Hässleholm

52.12

 

Ali Habib-91, IFK Helsingborg

03.07

Göteborg/U

52.89

Henrik Nilsson-91, IFK Trelleborg

13.08

Karlstad

53.35

Henrik Nilsson-91, IFK Helsingborg

13.06

Växjö

53.67

 

David Arnesson-91, IFK Lund

28.08

Lund

54.75

 

Henrik Rosenborg-91, Höörs IS

20.06

Ystad

55.19

Alexander Nertlinge-Asp-92, Åhus FIK

13.06

Växjö

56.09

 

Magnus Nielsen-91, IFK Lund

18.09

Eslöv

800 meter:

1.51.73

Jonas Leandersson-91, Malmö AI

04.07

Göteborg/U

1.53.85

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

04.07

Göteborg/U

1.59.11

 

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

10.07

Helsingborg

2.00.14

Martin Bengtsson-92, Klippans FK

30.05

Klippan

2.02.59

 

David Arnesson-91, IFK Lund

03.08

Malmö/S

2.03.33

 

Henrik Rosenborg-91, Höörs IS

03.08

Malmö/S

2.05.7m

 

Joel N Delborg-91, Björnstorps IF

18.05

Malmö/He

2.07.21

 

Håkan Carlberg-92, Malmö AI

12.09

Västerås

2.07.30

 

Sebastian Persson-91, Heleneholms IF

04.07

Göteborg/U

2.07.45

 

Henrik Nilsson-91, IFK Trelleborg

22.08

Malmö/He

1500 meter:

3.43.65

Jonas Leandersson-91, Malmö AI

10.08

Göteborg/S

3.52.06

 

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

03.08

Malmö/S

4.20.14

Petter Olson-91, Malmö AI

05.09

Huddinge

4.20.69

 

Joel N Delborg-91, Björnstorps IF

25.05

Jönköping

4.26.30

 

Sirak Amanuel Belay-92, Åhus FIK

21.08

Malmö/He

4.31.17

 

Håkan Carlberg-92, Malmö AI

10.09

Västerås

4.32.65

 

Asef Karimi-92, Hässleholms AIS

31.07

Hässleholm

4.42.54

 

Oliver Sänneskog-91, IFK Helsingborg

16.05

Motala

4.47.86

 

Anton Wigstrand-92, Björnstorps IF

31.07

Hässleholm

5.05.36

 

Magnus Nielsen-91, IFK Lund

19.09

Eslöv

3000 meter:

  8.29.68

 

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

02.10

Norrköping

  9.43.13

 

Joel N Delborg-91, Björnstorps IF

01.08

Hässleholm

  9.55.22

 

Sirak Amanuel Belay-92, Åhus FIK

18.07

Halmstad

10.05.50

 

Muntadahr Saleh-92, Heleneholms IF

02.05

Tårnby,DEN

5000 meter:

15.13.32

 

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

13.08

Karlstad

16.20.88

Joel N Delborg-91, Björnstorps IF

13.08

Karlstad

17.24.40

 

Sirak Amanuel Belay-92, Åhus FIK

13.08

Karlstad

110 meter häck 100.0 cm:

14.49

-0.5

Petter Olson-91, Malmö AI

03.07

Mannheim,GER

18.35

-0.8

Magnus Nielsen-91, IFK Lund

19.09

Eslöv

18.87 §

+2.0

David Johansson-91, Åhus FIK

16.05

Jönköping

18.89

-0.8

Fredrik Wahlgren-92, IK Finish

19.09

Eslöv

20.48

-0.8

Kristian Beckvall-92, Eslövs AI

19.09

Eslöv

110 meter häck 100.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

14.25

+2.14

Petter Olson-91, Malmö AI

19.06

Karlskrona

300 meter häck 91.4 cm:

42.97

Fredrik Nilsson-91, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

43.43

Henrik Nilsson-91, IFK Trelleborg

09.07

Helsingborg

2000 m hinder 91.4 cm:

6.33.77

 

Muntadhar Saleh-92, Heleneholms IF

15.08

Karlstad

7.01.48

 

Sirak Amanuel Belay-92, Åhus FIK

30.07

Hässleholm

7.04.95

 

Sebastian Persson-91, Heleneholms IF

02.07

Göteborg/U

Höjdhopp:

2.00

Petter Olson-91, Malmö AI

29.05

Götzis,AUT

1.85

 

Erik Hoff-92, IFK Lund

10.07

Helsingborg

1.85

 

Fredrik Wahlgren-92, IK Finish

31.07

Hässleholm

1.78

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

24.04

Trelleborg

1.63

 

Viktor Berggren-92, Eslövs AI

18.09

Eslöv

1.57

 

Kristian Beckvall-92, Eslövs AI

18.09

Eslöv

1.55

Timmie Borgström-92, FK Athlet

22.05

Ystad

1.55

 

- " -

12.06

Vellinge

1.51

 

Magnus Nielsen-91, IFK Lund

18.09

Eslöv

Stavhopp:

4.92

Petter Olson-91, Malmö AI

14.08

Karlstad

3.60

 

Kristian Beckvall-92, Esövs AI

01.08

Hässleholm

2.60

 

Fredrik Wahlgren-92, IK Finish

19.09

Eslöv

2.40

Andreas Walldén-91, IFK Trelleborg

16.05

Jönköping

2.10

 

Magnus Nielsen-91, IFK Lund

19.09

Eslöv

Längdhopp:

6.97

+0.9

Petter Olson-91, Malmö AI

29.05

Götzis,AUT

6.84

+1.6

Dastid Selmani-92, IFK Lund

11.07

Helsingborg

6.68

+0.0

Viktor Björklund-91, IFK Lund

14.08

Karlstad

6.50

+0.0

Cedrik Borglund-Janson-92, Malmö AI

13.08

Karlstad

6.18

+0.9

Erik Hoff-92, IFK Lund

03.07

Göteborg/U

6.17

+1.9

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

16.05

Jönköping

6.15

+0.0

Fredrik Wahlgren-92, IK Finish

11.09

Västerås

6.06

+0.0

Niklas Wahlgren-92, IK Finish

11.09

Västerås

5.83

+1.4

Robert Erlandsson-92, Ystads IF

11.08

Ystad

5.70

-0.6

Viktor Malmgren-92, IFK Lund

21.08

Malmö/He

Längdhopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

7.13

+3.6

Petter Olson-91, Malmö AI

28.08

Akureyri, ISL

Trestegshopp:

13.67

+1.3

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

10.07

Helsingborg

12.55

+1.3

Erik Hoff-92, IFK Lund

07.08

Vellinge

12.25

+1.6

Dastid Selmani-92, IFK Lund

16.05

Växjö

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

14.67

+4.1

Dastid Selmani-92, IFK Lund

10.07

Helsingborg

Kula 6.0 kg:

14.18

Petter Olson-91, Malmö AI

21.07

Moncton,CAN

13.42

David Johansson-91, Åhus FIK

10.07

Helsingborg

11.97

Viktor Berggren-92, Eslövs AI

10.07

Helsingborg

10.97

 

Kristian Beckvall-92, Esövs AI

18.09

Eslöv

10.50

Fredrik Wahlgren-92, IK Finish

18.09

Eslöv

  9.18 §

Andrée Gentile Persson-91, IFK Trelleborg

24.04

Trelleborg

  8.88 §

Alexander Walldén-92, IFK Trelleborg

16.05

Jönköping

  7.39 §

Michael Botvidsson-92, FK Athlet

22.05

Ystad

  7.15

 

Magnus Nielsen-91, IFK Lund

18.09

Eslöv

  7.14 §

 

Alexander Nertlinge-Asp-92, Åhus FIK

11.09

Åhus

Diskus 1.75 kg:

43.08

Petter Olson-91, Malmö AI

13.06

Vellinge

40.14

David Johansson-91, Åhus FIK

07.08

Vellinge

37.22 §

 

Anton Levin-93, IFK Helsingborg

16.05

Motala

33.81

Viktor Berggren-92, Eslövs AI

01.08

Hässleholm

27.03

 

Kristian Beckvall-92, Eslövs AI

08.09

Eslöv

23.88

Fredrik Wahlgren-92, IK Finish

07.08

Vellinge

22.78

Niklas Wahlgren-92, IK Finish

07.08

Vellinge

22.09

Timmie Borgström-92, FK Athlet

13.06

Vellinge

16.74 §

 

Alexander Nertlinge-Asp-92, Åhus FIK

11.09

Åhus

15.78

 

Magnus Nielsen-91, IFK Lund

19.09

Eslöv

Slägga 6.0 kg:

47.04

Mattias Andersson-91, IFK Lund

20.05

Ängelholm

46.39

David Johansson-91, Åhus FIK

13.08

Karlstad

23.33 §

Viktor Berggren-92, Eslövs AI

04.10

Eslöv

13.03 §

 

Alexander Nertlinge-Asp-92, Åhus FIK

11.09

Åhus

Spjut 800 gram:

61.43

David Johansson-91, Åhus FIK

15.08

Karlstad

53.47

Mattias Andersson-91, IFK Lund

12.06

Vellinge

49.05

Petter Olson-91, Malmö AI

05.09

Huddinge

48.20

 

Kristian Beckvall-92, Eslövs AI

12.06

Vellinge

43.89

 

Andrée Gentile Persson-91, IFK Trelleborg

24.04

Trelleborg

34.68

Niklas Wahlgren-92, IK Finish

12.09

Västerås

34.15

Fredrik Wahlgren-92, IK Finish

07.08

Vellinge

34.00

Viktor Berggren-92, Eslövs AI

27.09

Eslöv

33.64

Timmie Borgström-92, FK Athlet

12.06

Vellinge

32.60

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

24.04

Trelleborg

Stafett 4 x 100 meter:

 

 

 

 

         

Stafett 4 x 400 meter:

 

 

 

 

         

Stafett 3 x 800 meter:

 

 

 

 

         

Tiokamp:

7.763

Petter Olson-91, Malmö AI

04-05.09

Huddinge

(11.39 (-0.4) 689 (+0.1) 1402 199 49.21
14.62 (+0.0) 4104 482 4905 4.20.14)

 

4.480

Fredrik Wahlgren-92, IK Finish

18-19.09

Eslöv

(12.42 (+0.1) 600 (+2.1) 1050 178 58.11
18.89 (-0.8) 2286 260 3376 5.42.73)

 

4.222

Kristian Beckvall-92, Eslövs AI

18-19.09

Eslöv

(12.25 (+0.1) 557 (0.7) 1097 157 63.04
20.48 (-0.8) 2316 350 4058 6.04.69)

 

3.945

Magnus Nielsen-91, IFK Lund

18-19.09

Eslöv

(11.63 (+0.1) 502 (+0.7) 715 151 56.09
18.35 (-0.8) 1578 210 2236 5.05.36)