P 18 - 19 år:

Dela

100 meter:

11.00

+1.2

Jesper Lang-92, Malmö AI

26.08

Vellinge

11.36

+1.0

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

10.09

Eslöv

11.48

+0.3

Emanuel Amoh-92, Malmö AI

03.07

Helsingborg

11.51

+1.3

Jakob Svensson-92, Ystads IF

19.06

Ystad

11.52

+0.9

Alexander Nertlinge-Asp-92, Åhus FIK

29.05

Klippan

11.68

+1.3

Niklas Wahlgren-92, Öresund FK

19.06

Ystad

11.76

-1.0

Viktor Malmgren-92, IFK Lund

31.07

Hässleholm

11.81

+1.3

Linus Persson-93, FK Athlet

19.06

Ystad

11.82

+1.2

Truls Ekelund Axelsson-93, IFK Lund

26.08

Vellinge

11.86

-2.1

Erik Hoff-92, IFK Lund

11.06

Vellinge

100 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

10.96

+2.4

Jesper Lang-92, Malmö AI

26.08

Vellinge

11.25

+2.6

Emanuel Amoh-92, Malmö AI

03.07

Helsingborg

11.35

+3.9

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

24.07

Halmstad

11.45

+2.7

Viktor Malmgren-92, IFK Lund

26.08

Vellinge

200 meter:

22.74

-1.1

Jesper Lang-92, Malmö AI

28.05

Genève,SUI

22.89

-0.5

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

23.07

Halmstad

23.05

+1.8

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

02.07

Helsingborg

23.23

-0.2

Oscar Olausson-93, KFUM Kristianstad

27.08

Vellinge

23.25

+1.7

Emanuel Amoh-92, Malmö AI

02.07

Helsingborg

23.29

+1.5

Martin Bengtsson-92, Klippans FK

20.08

Varberg

23.42

-1.0

Jakob Svensson-92, Ystads IF

10.07

Göteborg/U

23.78

-0.5

Jakob Melin-92, IFK Helsingborg

10.07

Göteborg/U

24.23

+1.4

Axell Odell-92, IFK Trelleborg

04.06

Trelleborg

24.52

+1.4

Linus Persson-93, FK Athlet

04.06

Trelleborg

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

22.78

+3.0

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

23.07

Halmstad

23.91

+3.0

Kevin Perera-93, IFK Helsingborg

02.07

Helsingborg

400 meter:

49.42

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

09.07

Göteborg/U

50.23

Martin Bengtsson-92, Klippans FK

21.08

Varberg

52.31

 

Emanuel Amoh-92, Malmö AI

09.07

Göteborg/U

52.76

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

10.09

Eslöv

53.26

Truls Ekelund-Axelsson-93, IFK Lund

29.05

Göteborg/S

54.22

Håkan Carlberg-92, Malmö AI

03.07

Helsingborg

55.15

Dennis Forsgren-93, Malmö AI

19.06

Ystad

58.39

Alexander Nertlinge-Asp-92, Åhus FIK

22.05

Jönköping

58.69

 

Niklas Wahlgren-92, Öresund FK

10.09

Eslöv

59.02

 

Fredrik Wahlgren-92, Öresund FK

10.09

Eslöv

800 meter:

1.57.00

Erik Filipovic-93, Klippans FK

31.07

Hässleholm

2.01.41

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

31.07

Hässleholm

2.02.1m

Sebastian Robertsson-93, Klippans FK

17.05

Malmö/He

2.03.04

Henrik Petersson-93, Malmö AI

11.08

København,DEN

2.03.59

Håkan Carlberg-92, Malmö AI

31.07

Hässleholm

2.07.03

Dennis Forsgren-93, Malmö AI

27.08

Vellinge

2.07.90

Sirak Amanuel Belay-92, Åhus FIK

10.09

Karlskrona

2.12.28

Milad Rajabi-93, Öresund FK

02.07

Helsingborg

2.18.07

 

Max Harris-93, IS Göta

20.08

Malmö/He

2.18.80

Kevin Malmros-93, Klippans FK

31.07

Hässleholm

1500 meter:

4.07.49

Erik Filipovic-93, Klippans FK

27.08

Vellinge

4.13.07

Henrik Petersson-93, Malmö AI

27.08

Vellinge

4.13.7m

Sirak Amanuel Belay-92, Åhus FIK

08.09

Åhus

4.16.98

Sebastian Robertsson-93, Klippans FK

18.06

Karlskrona

4.18.50

Dennis Forsgren-93, Malmö AI

30.07

Stockholm/S

4.26.37

Håkan Carlberg-92, Malmö AI

09.07

Göteborg/U

4.39.60

 

Max Harris-93, IS Göta

03.07

Helsingborg

5.01.21

Kevin Malmros-93, Klippans FK

30.07

Hässleholm

5.20.45

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

11.09

Eslöv

5.46.24

 

Fredrik Wahlgren-92, Öresund FK

11.09

Eslöv

3000 meter:

  9.37.05

 

Erik Cederquist-92, IS Göta

31.07

Hässleholm

  9.45.0m

 

Sirak Amanuel Belay-92, Åhus FIK

24.07

Halmstad

10.21.56

 

Max Harris-93, IS Göta

31.07

Hässleholm

5000 meter:

16.25.68

Erik Cederquist-92, IS Göta

28.08

Vellinge

16.41.91

 

Sirak Amanuel Belay-92, Åhus FIK

28.08

Vellinge

16.58.74

 

Sebastian Robertsson-93, Klippans FK

01.07

Helsingborg

18.08.65

 

Max Harris-93, IS Göta

01.07

Helsingborg

110 meter häck 100.0 cm:

14.44

-2.4

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

10.07

Göteborg/U

18.02

-1.2

Fredrik Wahlgren-92, Öresund FK

11.09

Eslöv

20.55

-1.2

Niklas Wahlgren-92, Öresund FK

11.09

Eslöv

110 meter häck 100.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

14.25

+3.3

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

28.08

Vellinge

300 meter häck 91.4 cm:

39.19

 

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

29.07

Hässleholm

45.03

Johan Enoksson-93, Klippans FK

12.06

Vellinge

2000 m hinder 91.4 cm:

6.45.38

 

Sirak Amanuel Belay-92, Åhus FIK

29.07

Hässleholm

Höjdhopp:

2.01

Filip Persson-93, IFK Lund

09.07

Göteborg/U

1.95

Jakob Sandman-92, IFK Helsingborg

22.05

Motala

1.95

- " -

09.07

Göteborg/U

1.91

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

10.09

Eslöv

1.90

 

Fredrik Wahlgren-92, Öresund FK

12.06

Vellinge

1.75

 

Erik Hoff-92, IFK Lund

12.06

Vellinge

1.75

Simon Svensson-93, Eslövs AI

19.06

Ystad

1.70

 

Ludvig Isacsson-93, Åhus FIK

22.05

Jönköping

1.60

 

Jakob Svensson-92, Ystads IF

25.09

Ystad

1.58

 

Niklas Wahlgren-92, Öresund FK

10.09

Eslöv

1.45

 

Linus Persson-93, FK Athlet

25.09

Ystad

Stavhopp:

3.20

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

11.09

Eslöv

2.70

 

Niklas Wahlgren-92, Öresund FK

11.09

Eslöv

2.70

 

Fredrik Wahlgren-92, Öresund FK

11.09

Eslöv

Längdhopp:

6.31

+1.5

Erik Hoff-92, IFK Lund

29.05

Göteborg/S

6.28

+1.0

Niklas Wahlgren-92, Öresund FK

09.07

Göteborg/U

6.21

+0.0

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

10.09

Eslöv

6.02

+1.2

Fredrik Wahlgren-92, Öresund FK

04.06

Trelleborg

5.96

+0.0

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

22.05

Jönköping

5.74

+1.6

Viktor Malmgren-92, IFK Lund

03.09

Lund

5.47

+1.3

Quan Nguyen-93, IFK Helsingborg

03.07

Helsingborg

5.38

+0.1

Ludvig Isacsson-93, Åhus FIK

22.05

Jönköping

5.34

-0.7

Robert Erlandsson-92, Ystads IF

10.08

Ystad

4.27

+0.0

Sirak Amanuel Belay-92, Åhus FIK

13.09

Åhus

Längdhopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

5.67

 

Robert Erlandsson-92, Ystads IF

28.05

Sjöbo

5.62

+2.5

Ludvig Isacsson-93, Åhus FIK

22.05

Jönköping

5.49

+2.7

Quan Nguyen-93, IFK Helsingborg

03.07

Helsingborg

5.07

 

Jakob Svensson-92, Ystads IF

28.05

Sjöbo

4.85

 

Linus Persson-93, FK Athlet

28.05

Sjöbo

4.82

 

Timmie Bergström-92, FK Athlet

28.05

Sjöbo

Trestegshopp:

14.85

+1.4

Dastid Selmani-92, IFK Lund

04.09

København,DEN

12.12

+1.2

Ludvig Isacsson-93, Åhus FIK

12.06

Lerum

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Kula 6.0 kg:

12.55 §

 

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

10.09

Eslöv

12.29

 

Viktor Berggren-92, Eslövs AI

11.06

Vellinge

12.29

- " -

02.07

Helsingborg

10.10 §

Mattias Grundström-93, Ängelholms IF

10.09

Ängelholm

  9.44

 

Fredrik Wahlgren-92, Öresund FK

10.09

Eslöv

  9.14

 

Niklas Wahlgren-92, Öresund FK

10.09

Eslöv

  7.90

Alexander Nertlinge-Asp-92, Åhus FIK

06.09

Åhus

  6.90 §

 

Linus Persson-93, FK Athlet

25.09

Ystad

  6.81 §

 

Lennart Andersson-92, Eslövs AI

28.09

Eslöv

  6.15 §

 

Jakob Svensson-92, Ystads IF

25.09

Ystad

  5.83

 

Sirak Amanuel Belay-92, Åhus FIK

06.09

Åhus

Diskus 1.75 kg:

38.64

 

Viktor Berggren-92, Eslövs AI

03.07

Helsingborg

37.69 §

 

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

11.09

Eslöv

35.62

Mattias Grundström-93, Ängelholms IF

29.09

Ängelholm

25.59

 

Fredrik Wahlgren-92, Öresund FK

11.09

Eslöv

22.05

 

Niklas Wahlgren-92, Öresund FK

11.09

Eslöv

17.82 §

Alexander Nertlinge-Asp-92, Åhus FIK

18.09

Åhus

15.94 §

 

Lennart Andersson-92, Eslövs AI

28.09

Eslöv

Slägga 6.0 kg:

42.59

Mattias Grundström-93, Ängelholms IF

14.05

Göteborg/S

21.21 §

 

Viktor Berggren-92, Eslövs AI

02.10

Eslöv

15.54 §

 

Lennart Andersson-92, Eslövs AI

28.09

Eslöv

15.26 §

Alexander Nertlinge-Asp-92, Åhus FIK

18.09

Åhus

11.17

 

Sirak Amanuel Belay-92, Åhus FIK

20.09

Åhus

Spjut 800 gram:

43.53

 

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

11.09

Eslöv

40.06

 

Viktor Berggren-92, Eslövs AI

30.07

Hässleholm

35.91

Timmie Borgström Göransson-92, FK Athlet

28.05

Sjöbo

35.80

Niklas Wahlgren-92, Öresund FK

03.09

Lund

35.66

Mattias Grundström-93, Ängelholms IF

10.09

Ängelholm

31.80

 

Fredrik Wahlgren-92, Öresund FK

11.09

Eslöv

31.29

 

Jessin Zigaf-93, Eslövs AI

17.06

Eslöv

31.12

 

Jakob Svensson-92, Ystads IF

28.05

Sjöbo

25.32

 

Linus Persson-93, FK Athlet

28.05

Sjöbo

24.96

 

Robert Erlandsson-92, Ystads IF

28.05

Sjöbo

Stafett 4 x 100 meter:

 

 

 

 

         

Stafett 4 x 400 meter:

3.34.85

Klippans FK

02.06

Växjö

 

 

Oscar Lahti-93, Sebastian Robertsson-93,
Oscar Johansson-94, Martin Bengtsson-92

 

 

Stafett 3 x 800 meter:

6.11.48

Klippans FK

03.06

Växjö

 

 

Erik Filipovic-93, Oscar Lahti-93,
Sebastian Robertsson-93

 

 

Tiokamp:

6.297 §

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

10/11.09

Eslöv

11.36 (+1.0) 621 (+0.0) 1255 191 52.76
14.89 (-1.2) 3769 320 4353 5.20.45

 

4.463

 

Fredrik Wahlgren-92, Öresund FK

10/11.09

Eslöv

12.53 (+1.0) 576 (+0.3) 944 182 59.02
18.02 (-1.2) 2559 270 3180 5.46.24

 

3.985

 

Niklas Wahlgren-92, Öresund FK

10/11.09

Eslöv

12.26 (+1.0) 550 (+0.0) 914 158 58.69
20.55 (-1.2) 2205 270 3289 5.47.55