P 18 - 19 år:

Dela

100 meter:

10.78

+1.58

Adam Denguir-94, Lomma FIK

02.09

Lund

11.12

+2.0

Truls Axelsson-93, IFK Lund

01.07

Helsingborg

11.94

+0.9

Karl Persson-94, IFK Lund

01.07

Helsingborg

12.15

+1.58

Adrian Hansson-94, Lomma FIK

02.09

Lund

12.16

+0.89

Axel Milvén-94, Åhus FIK

09.06

Karlshamn

12.44

+0.5

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

11.07

Kristianstad

100 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

10.95

+2.9

Truls Axelsson-93, IFK Lund

10.06

Vellinge

11.26

+3.0

Kevin Perera-93, IFK Helsingborg

14.07

Halmstad

11.79

+2.9

Adrian Hansson-94, Lomma FIK

10.06

Vellinge

12.50

+4.8

Abdullahi Hassan-94, Ängelholms IF

30.09

Klippan

200 meter:

22.52

+0.5

Truls Axelsson-93, IFK Lund

12.08

Sollentuna

23.23

+0.1

Kevin Perera-93, IFK Helsingborg

30.06

Helsingborg

23.51

+0.9

Abdinasir Xargo-93, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

24.09

+0.9

Adrian Hansson-94, Lomma FIK

08.07

Göteborg/U

24.48

-1.0

Johan Kullberg-94, IFK Helsingborg

30.06

Helsingborg

24.84

-4.4

Karl Persson-94, IFK Lund

02.06

Trelleborg

24.88

+0.9

Yann Palm-94, IFK Lund

08.07

Göteborg/U

26.23

-4.4

Linus Persson-93, FK Athlet

12.05

Ystad

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

22.72

+3.8

Kevin Perera-93, IFK Helsingborg

03.06

Klippan

23.92

+2.1

Johan Kullberg-94, IFK Helsingborg

06.05

Tårnby,DEN

400 meter:

49.98

Truls Axelsson-93, IFK Lund

11.08

Sollentuna

51.12

Mattias Ohlsson-94, Öresund FK

25.08

Malmö/He

52.46

Kevin Perera-93, IFK Helsingborg

20.05

Jönköping

52.92

 

Johan Kullberg-94, IFK Helsingborg

01.07

Helsingborg

52.97

Adrian Mehic--94, Öresund FK

25.08

Malmö/He

53.73

Dennis Forsgren-93, Malmö AI

01.07

Helsingborg

54.43

Adrian Hansson-94, Lomma FIK

01.07

Helsingborg

54.43

Ludvig Isacsson-93, Åhus FIK

07.07

Göteborg/U

55.07

 

Nani Adil-94, Malmö AI

01.07

Helsingborg

56.24

Abdullahi Hassan-94, Ängelholms IF

20.05

Eslöv

800 meter:

1.54.72

Abdinasir Xargo-93, Malmö AI

19.07

Karlstad

1.57.09

Mattias Ohlsson-94, Öresund FK

12.08

Sollentuna

1.59.36

 

Nani Adil-94, Malmö AI

19.07

Karlstad

2.00.81

 

Henrik Petersson-93, Malmö AI

11.08

Sollentuna

2.04.15

Johan Kullberg-94, IFK Helsingborg

20.05

Jönköping

2.05.28

Dennis Forsgren-93, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

2.05.3m

Adil Ugas-94, Malmö AI

26.05

Lund

2.07.1m

Said Nur-94, Malmö AI

26.05

Lund

2.08.45

 

Abdullahi Hassan-94, Ängelholms IF

13.05

Ängelholm

2.15.43

Kevin Malmros-93, Klippans FK

29.07

Hässleholm

1500 meter:

4.01.98

Mattias Ohlsson-94, Öresund FK

10.08

Sollentuna

4.04.25

Henrik Petersson-93, Malmö AI

10.08

Sollentuna

4.11.71

Abdinasir Xargo-93, Malmö AI

07.07

Göteborg/U

4.20.34

Said Nur-94, Malmö AI

05.07

Sollentuna

4.48.61

Dennis Forsgren-93, Malmö AI

28.07

Hässleholm

4.49.84

 

Simon Strand-94, Heleneholms IF

07.07

Göteborg/U

5.02.54

Erik Kullberg-94, IFK Helsingborg

09.06

Uddevalla

3000 meter:

  9.32.45

Mattias Ohlsson-94, Öresund FK

28.07

Uppsala

10.17.26

 

Simon Strand-94, Heleneholms IF

29.07

Hässleholm

10.41.58

Cabdalla Mohamud-94, Malmö AI

29.07

Hässleholm

5000 meter:

16.30.23

 

Said Nur-93, Malmö AI

09.07

Göteborg/U

17.45.81

Milad Rajabi-93, Öresund FK

09.06

Ystad

17.48.26

 

Simon Strand-94, Heleneholms IF

09.07

Göteborg/U

18.53.6m

Zack Rönngård-94,IFK Helsingborg

20.05

Jönköping

110 meter häck 100.0 cm:

 

 

 

 

110 meter häck 100.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

300 meter häck 91.4 cm:

40.89

 

Kevin Perera-93, IFK Helsingborg

18.08

Stockholm/S

2000 m hinder 91.4 cm:

 

 

 

 

 

Höjdhopp:

2.05

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

12.08

Sollentuna

2.03

Filip Persson-93, IFK Lund

20.05

Lerum

1.85

Jakob Sandman-93, IFK Helsingborg

21.06

Lerum

1.85

 

Truls Axelsson-93, IFK Lund

01.09

Lund

1.75

Adam Denguir-94, Lomma FIK

01.09

Lund

1.65

 

Ludvig Isacsson-93, Åhus FIK

20.05

Finspång

1.60

Mattias Ohlsson-94, Öresund FK

20.05

Linköping

1.40

Linus Persson-93, FK Athlet

12.05

Ystad

Stavhopp:

5.48

Melker Svärd Jakobsson-94, Malmö AI

02.09

Göteborg/U

2.00

 

Ludvig Isacsson-93, Åhus FIK

09.06

Karlshamn

Längdhopp:

7.23

+1.2

Adam Denguir-94, Lomma FIK

07.07

Göteborg/U

6.47

+1.1

Truls Axelsson-93, IFK Lund

02.09

Lund

6.28

+0.0

Erik Kullberg-94, IFK Helsingborg

01.07

Helsingborg

6.27

-0.5

Melker Svärd Jakobsson-94, Malmö AI

10.08

Sollentuna

6.07

+0.6

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

28.07

Hässleholm

5.59

+1.7

Yann Palm-94, IFK Lund

10.06

Vellinge

5.49

+1.1

Axel Milvén-94, Åhus FIK

09.06

Karlshamn

4.98

+0.8

Johan Enoksson-93, Klippans FK

30.09

Klippan

4.80

+0.0

Mårten Jeppås-93, Höörs IS

03.09

Markaryd

Längdhopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

7.25

+2.4

Adam Denguir-94, Lomma FIK

01.08

Vellinge

6.05

+1.8

Rickard Straht-94, IFK Lund (zon)

03.06

Klippan

5.07

+2.7

Johan Enoksson-93, Klippans FK

30.09

Klippan

5.05

Linus Perssom-93, FK Athlet

29.09

Sjöbo

4.84

Fredrik Ahlbeck-94, Ystads IF

29.09

Sjöbo

4.79

Johan Ungerth-94, Ystads IF

29.09

Sjöbo

Trestegshopp:

14.38

-1.6

Adam Denguir-94, Lomma FIK

12.08

Sollentuna

14.01

+0.1

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

12.08

Sollentuna

11.80

+0.90

Ludvig Isacsson-93, Åhus FIK

20.05

Finspång

10.86

+0.0

Quan Nuegen-93, IFK Helsingborg

20.05

Jönköping

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Kula 6.0 kg:

14.81

 

Johan Berggren-94, Eslövs AI

20.06

Eslöv

10.54 §

Mattias Grundström-93, Ängelholms IF

30.09

Klippan

6.40 §

 

Linus Persson-93, FK Athlet

12.05

Ystad

Diskus 1.75 kg:

36.23

Lukas Kvist-94, IFK Helsingborg

27.08

Helsingborg

30.80

 

Johan Berggren-94, Eslövs AI

13.06

Eslöv

14.98

 

Mårten Jeppås-93, Höörs IS

14.05

Hässleholm

Slägga 6.0 kg:

47.69

Mattias Grundström-93, Ängelholms IF

14.07

Halmstad

31.24 §

 

Johan Berggren-94, Eslövs AI

24.09

Eslöv

29.12 §

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

31.08

Lund

23.30 §

 

Truls Axelsson-93, IFK Lund

31.08

Lund

21.73 §

Adam Denguir-94, Lomma FIK

31.08

Lund

21.55 §

 

Karl Persson-94, IFK Lund

31.08

Lund

Spjut 800 gram:

53.06

Lukas Kvist-94, IFK Helsingborg

27.08

Helsingborg

50.22

Johan Berggren-94, Eslövs AI

02.06

Trelleborg

47.28

 

Axel Milvén-94, Åhus FIK

20.05

Finspång

43.44

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

01.09

Lund

38.37

 

Truls Axelsson-93, IFK Lund

01.09

Lund

37.38

 

Karl Persson-94, IFK Lund

30.06

Helsingborg

36.42

Mattias Grundström-93, Ängelholms IF

30.09

Klippan

34.16

Adam Denguir-94, Lomma FIK

01.09

Lund

30.21

 

Mårten Jeppås-93, Höörs IS

14.05

Hässleholm

28.98

Fredrik Ahlbeck-94, Ystads IF

29.09

Sjöbo

Stafett 4 x 100 meter:

 

 

 

 

         

Stafett 4 x 400 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 3 x 800 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tiokamp: