P 18 - 19 år:

Dela

100 meter:

10.77

+2.0

Filip Sjövall-95, IFK Lund

08.08

Gävle

11.34

+1.4

Sebastian Kadestål-96, Öresund FK

06.06

Vellinge

11.36

-1.5

Oskar Staafgård-95, Malmö AI

06.07

Helsingborg

11.39

+0.4

Martin Jönsson-96, IFK Lund

08.06

Ystad

11.48

-1.2

Philip Monien-95, IFK Lund

27.07

Hässleholm

11.62

-0.9

Emil Jönsson-96, IFK Lund

09.07

Kristianstad

11.70

+0.4

Edgaras Ignatavicius-96, IFK Trelleborg

08.06

Ystad

11.79

-1.2

Artur Karlsson-96, Båstads GIF

27.07

Hässleholm

11.86

-0.2

Jesper Hagwall-95, IFK Lund

28.06

Göteborg/U

12.06

-1.2

Anton Jahnke-95, IFK Helsingborg

27.07

Hässleholm

100 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

10.76

+2.9

Filip Sjövall-95, IFK Lund

08.08

Gävle

11.31

+3.9

Martin Jönsson-96, IFK Lund

08.08

Gävle

200 meter:

22.11

+1.8

Oskar Staafgård-95, Malmö AI

31.05

Trelleborg

22.23

+1.6

Filip Sjövall-95, IFK Lund

10.08

Gävle

23.07

-1.8

Martin Jönsson-96, IFK Lund

29.05

Norrköping

23.92

+1.9

Edgaras Ignatavicius-96, IFK Trelleborg

29.06

Göteborg/U

24.93

+1.9

Anton Jahnke-95, IFK Helsingborg

29.06

Göteborg/U

26.29

+0.1

Oliver Rwakabuba-Weber-96, Ystads IF

24.08

Stockholm/S

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

22.73

+4.8

Sebastian Kadestål-96, Öresund FK

06.06

Vellinge

23.06

+2.3

Martin Jönsson-96, IFK Lund

06.06

Vellinge

400 meter:

51.29

Abdiaziz Warsame-95, Malmö AI

09.08

Gävle

55.68

 

Edgaras Ignatavicius-96, IFK Trelleborg

28.06

Göteborg/U

58.06

 

Anton Jahnke-95, IFK Helsingborg

28.06

Göteborg/U

58.96

 

Oliver Rwakabuba-Weber-96, Ystads IF

08.06

Ystad

800 meter:

1.57.04

Abdirezak Adam-95, Malmö AI

14.06

Göteborg/S

2.02.36

 

Zack Rönngård-95, IFK Helsingborg

29.06

Göteborg/U

2.03.09

Hussein Nur-95, Malmö AI

07.06

Vellinge

2.03.89

Emil Tostrup-95, Malmö AI

05.07

Helsingborg

2.10.18

David Elvingsson-95, KFUM Kristianstad

31.05

Trelleborg

2.17.06

 

Marinel Walfridsson-95, IFK Helsingborg

02.08

Varberg

800 meter, manuell tid:

2.02.6m

Abdiaziz Warsame-95, Malmö AI

15.05

Malmö/S

1500 meter:

4.01.00

Abdirezak Adam-95, Malmö AI

09.08

Gävle

4.33.68

 

Marinel Walfridsson-95, IFK Helsingborg

28.06

Göteborg/U

4.52.23

 

Zack Rönngård-95, IFK Helsingborg

15.06

Jönköping

3000 meter:

  9.23.61+

Daniel Strandberg-95, Malmö AI

08.08

Gävle

10.21.87

Marinel Walfridsson-95, IFK Helsingborg

02.08

Varberg

5000 meter:

15.48.64

Daniel Strandberg-95, Malmö AI

08.08

Gävle

17.01.23

Hussein Nur-95, Malmö AI

29.05

Uddevalla

18.22.52

 

Marinel Walfridsson-95, IFK Helsingborg

29.05

Motala

110 meter häck 100.0 cm:

 

 

 

 

110 meter häck 100.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

400 meter häck 91.4 cm:

67.24

 

Patrick Malmquist-95, IFK Helsingborg

04.07

Helsingborg

2000 m hinder 91.4 cm:

7.17.95

 

Marinel Walfridsson-95, IFK Helsingborg

27.06

Göteborg/U

Höjdhopp:

1.92

Thobias Nilsson Montler-96, Malmö AI

15.06

Kalmar

1.76

Jesper Hagwall-95, IFK Lund

28.06

Göteborg/U

1.76

" - "

05.07

Helsingborg

1.71

Fredrik Helmfrid-95, IFK Helsingborg

05.07

Helsingborg

1.70

Oskar Staafgård-95, Malmö AI

29.05

Uddevalla

1.40

 

Oliver Rwakabuba-Weber-96, Ystads IF

27.05

Ystad

1.20

Jacob Larsson-95, Vittsjö GIK

29.05

Uddevalla

Stavhopp:

3.00

Patrick Malmqvist-95, IFK Helsingborg

15.06

Jönköping

2.70

Oskar Staafgård-95, Malmö AI

15,06

Kalmar

Längdhopp:

7.67

+0.6

Thobias Nilsson Montler-96, Malmö AI

17.08

Kristiansand,NOR

6.55

+2.0

Christopher Swenning-95, Malmö AI

17.06

Falkenberg

6.54

+1.9

Martin Jönsson-96, IFK Lund

27.06

Göteborg/U

6.20

+1.4

Edgaras Ignatavicius-96, IFK Trelleborg

06.06

Vellinge

6.14

+1.3

Mattias Hjelm-95, IFK Helsingborg

17.06

Falkenberg

5.07

+0.9

Fredrik Helmfrid-95, IFK Helsingborg

06.07

Helsingborg

Längdhopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

6.28

+4.4

Edgaras Ignatavicius-96, IFK Trelleborg

06.06

Vellinge

5.03

 

Anton Jahnke-95, IFK Helsingborg

27.07

Hässleholm

Trestegshopp:

 

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Kula 6.0 kg:

17.81

Viktor Gardenkrans-95, Malmö AI

17.05

Halle,GER

12.97 §

 

Emil Berggren-96, Eslövs AI

01.07

Järvsö

12.52

 

Hans Carlberg-96, Öresund FK

16.08

København,DEN

11.30

Fredrik Helmfrid-95, IFK Helsingborg

05.07

Helsingborg

  7.38 §

 

Vladimir Bugay-95, Eslövs AI

24.09

Eslöv

  6.65 §

 

Oliver Rwakabuba-Weber-96, Ystads IF

27.05

Ystad

Diskus 1.75 kg:

55.54

Viktor Gardenkrans-95, Malmö AI

25.06

Malmö/S-K

39.74

 

Emil Berggren-96, Eslövs AI

31.05

Trelleborg

28.11

 

Hans Carlberg-96, Öresund FK

06.08

Malmö/S-K

19.57 §

 

Vladimir Bugay-95, Eslövs AI

01.10

Eslöv

Slägga 6.0 kg:

50.46

Viktor Gardenkrans-95, Malmö AI

08.08

Gävle

30.11 §

 

Emil Berggren-96, Eslövs AI

04.10

Eslöv

20.07 §

 

Hans Carlberg-96, Öresund FK

20.09

Malmö/S-K

17.20 §

 

Vladimir Bugay-95, Eslövs AI

01.10

Eslöv

Spjut 800 gram:

72.69

Quincy Andersson-95, Malmö AI

14.06

Göteborg/S

57.80

 

Jacob Larsson-95, Vittsjö GIK

29.05

Uddevalla

41.19

Emil Jönsson-96, IFK Lund

08.06

Ystad

40.09

 

Zack Rönngård-95, IFK Helsingborg

05.07

Helsingborg

34.49

 

Emil Berggren-96, Eslövs AI

04.10

Eslöv

33.85

 

Patrick Malmquist-95, IFK Helsingborg

05.07

Helsingborg

23.24

 

Vladimir Bugay-95, Eslövs AI

24.09

Eslöv

21.41

 

Hans Carlberg-96, Öresund FK

27.09

Malmö/S-K

19.33

 

Marinel Walfridsson-95, IFK Helsingborg

05.07

Helsingborg

Stafett 4 x 100 meter:

44.27

Malmö AI

29.05

Uddevalla

 

 

(James Gaudiello-98, Oskar Staafgård-95,
Viktor Bondesson-98, Marcus Nyberg-97)

 

 

46.03

IFK Helsingborg

15.06

Jönköping

 

 

(Eric Nilsson-99, Michael Nyabako-99,
Linus Leveau-97, Patrick Malmqvist-95)

 

 

Stafett 1000 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 3 x 800 meter:

6.05.95

Malmö AI

25.05

Kil

 

 

(Hussein Nur-95, Abdiaziz Warsame-95,
Abdirezak Adam-95,

 

 

Tiokamp: