P 18 - 19 år:

Dela

100 meter:

10.40

+1.0

Austin Hamilton-97, Malmö AI

26.08

Sollentuna

10.56

+1.3

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

06.06

Skara

11.28

+0.8

Alexander Bengtsson-98, Åhus FIK

11.06

Genève,SUI

11.45

-0.6

Filip la Fleur-97, Ystads IF

01.06

Jönköping

11.45

-1.0

Sebastian Huynh-97, Hässleholms AIS

29.05

Hässleholm

11.81

+0.3

Pontus Quick-97, IFK Lund

10.07

Helsingborg

11.84

+1.8

Gustav Monien-97, IFK Lund

24.07

Ystad

11.85

+1.3

Eff Phuphanthong-98, Åhus FIK

05.06

Kalmar

12.66

-0.9

Filip Söderholm-98, Hässleholms AIS

29.05

Hässleholm

100 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

10.39

+2.9

Austin Hamilton-97, Malmö AI

26.08

Sollentuna

11.22

+3.0

Alexander Bengtsson-98, Åhus FIK

06.07

Kristianstad

11.74

+3.0

Eff Phuphanthong-98, Åhus FIK

06.07

Kristianstad

200 meter:

21.19

-1.2

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

21.07

Bydgoszcz,POL

21.37

+0.7

Austin Hamilton-97, Malmö AI

07.08

Hässleholm

22.32

+0.0

Filip la Fleur-97, Ystads IF

03.07

Göteborg/U

23.04

+1.5

Alexander Bengtsson-98, Åhus FIK

09.07

Helsingborg

23.71

-0.3

Eric Mårtensson-97, IFK Trelleborg

03.07

Göteborg/U

25.08

-1.9

Samuel Asgodom-98, Eslövs IF

05.06

Ljungby

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

400 meter:

50.85

 

Filip la Fleur-97, Ystads IF

02.07

Göteborg/U

51.45

Viktor Bondesson-98, Malmö AI

28.08

Lund

53.29

 

Eric Mårtensson-97, IFK Trelleborg

10.07

Helsingborg

53.58

Fabian Thun-97, IFK Lund

02.07

Göteborg/U

54.09

Oskar Rosenlund-97, Björnstorps IF

10.07

Helsingborg

55.14

Samuel Asgodom-98, Eslövs IF

13.08

Götebortg/S

56.24

 

Elias Citterio-98, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

800 meter:

1.52.59

Warsame Doley-98, Malmö AI

28.06

Sollentuna

1.58.69

Oskar Rosenlund-97, Björnstorps IF

03.07

Göteborg/U

2.07.82

Olle Meijer-98, Malmö AI

06.08

Hässleholm

2.09.09

Daniel Lundborg-97, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

2.11.25

Fabian Thun-97, IFK Lund

05.06

Jönköping

2.14.03

 

Elias Citterio-98, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

2.15.95

Albin Ekeroth-98, Åhus FIK

05.06

Kalmar

800 meter, manuell tid:

 

 

 

 

1500 meter:

4.05.26

Oskar Rosenlund-97, Björnstorps IF

09.07

Helsingborg

4.10.67

Warsame Doley-98, Malmö AI

05.08

Hässleholm

4.10.96

 

Olle Meijer-98, Malmö AI

24.07

Ystad

4.15.7m

Lucas Brandt-97, IS Göta

15.09

Helsingborg

4.46.24

Andreas Vidovic-97, IFK Lund

05.06

Jönköping

4.58.40

Albin Ekeroth-98, Åhus FIK

06.07

Kristianstad

5.16.66

Samuel Asgodom-98, Eslövs IF

13.08

Göteborg/S

3000 meter:

 

 

 

 

5000 meter:

14.56.33

Adelegn Zewdu-97, Malmö AI

28.06

Sollentuna

15.50.96

Olle Meijer-98, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

16.35.82

 

Lucas Brandt-97, IS Göta

16.06

Ystad

16.36.30

Bashir Dayib-97, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

18.47.14

Andreas Vidovic-97, IFK Lund

13.08

Jönköping

19.04.2m

 

Ahmed Mahmoud-98, IS Göta

09.06

Helsingborg

20.47.74

Albin Ekeroth-98, Åhus FIK

05.06

Kalmar

110 meter häck 100.0 cm:

 

 

 

 

110 meter häck 100.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

400 meter häck 91.4 cm:

52.12

 

Viktor Nylander-98, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

56.92

Viktor Bondesson-98, Malmö AI

13.08

Varberg

2000 m hinder 91.4 cm:

6.16.79

Adelegn Zewdu-97, Malmö AI

07.08

Hässleholm

Höjdhopp:

1.74

Vilhelm Björklund-97, IFK Lund

19.06

Halmstad

Stavhopp:

4.38

Magnus Herstedt-98, Malmö AI

23.07

Mölndal

Längdhopp:

7.07

+1.0

Jonatan Åsman-98, Öresund FK

02.07

Göteborg/U

6.78

+1.9

Pontus Quick-97, IFK Lund

22.05

Eslöv

5.16

+1.4

Fabian Thun-97, IFK Lund

28.08

Lund

5.13

-0.4

Jonathan Wettergren Hansson-98, Malmö AI

10.07

Helsingborg

4.61

-0.1

Eff Phuphanthong-98, Åhus FIK

05.06

Kalmar

Längdhopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

7.21

+3.5

Jonatan Åsman-98, Öresund FK

02.07

Göteborg/U

6.80

+2.9

Pontus Quick-97, IFK Lund

22.05

Eslöv

5.96

+3.8

Lukas Lilja-97, Klippans FK

22.05

Eslöv

Trestegshopp:

14.99

+1.8

Marcus Nyberg-97, Malmö AI

07.08

Hässleholm

11.66

+0.3

Vilhelm Björklund-97, IFK Lund

05.06

Jönköping

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Kula 6.0 kg:

20.65

Wictor Petersson-98, Malmö AI

19.07

Bydgoszcz,POL

15.78

Jakob Gardenkrans-97, Malmö AI

07.08

Hässleholm

15.29

Gustav Eichmüller-98, Malmö AI

07.08

Hässleholm

  9.40

Filip Rehnqvist-97, IFK Lund

29.05

Hässleholm

  7.70

Sebastian Huynh-97, Hässleholms AIS

01.10

Karlskrona

Diskus 1.75 kg:

62.58

Jakob Gardenkrans-97, Malmö AI

18.06

Bottnaryd

61.72

Wictor Petersson-98, Malmö AI

22.06

Malmö/S-K

43.48

 

Jonathan Amneskog-98, Klippans FK

29.07

Helsingborg

32.70

 

Simon Henriksson-97, IFK Lund

22.06

Malmö/S-K

31.97

Pontus Quick-97, IFK Lund

28.08

Lund

23.28

Fabian Thun-97, IFK Lund

28.08

Lund

20.77

Filip Söderholm-98, Hässleholms AIS

29.05

Hässleholm

17.60

Sebastian Huynh-97, Hässleholms AIS

01.10

Karlskrona

Slägga 6.0 kg:

57.13

Jakob Gardenkrans-97, Malmö AI

05.08

Hässleholm

31.66

Pontus Quick-97, IFK Lund

26.08

Lund

14.11

Fabian Thun-97, IFK Lund

26.08

Lund

  6.70

Sebastian Huynh-97, Hässleholms AIS

01.10

Karlskrona

Spjut 800 gram:

60.26

 

Jonathan Amneskog-98, Klippans FK

07.08

Hässleholm

50.20

Simon Henriksson-97, IFK Lund

20.08

Växjö

45.18

Jakob Gardenkrans-97, Malmö AI

10.09

Helsingborg

37.46

Pontus Quick-97, IFK Lund

27.08

Lund

29.63

Sebastian Huynh-97, Hässleholms AIS

01.10

Karlskrona

23.67

Fabian Thun-97, IFK Lund

27.08

Lund

Stafett 4 x 100 meter:

41.99

Malmö AI

29.05

Stockholm/S

 

 

James Gaudiello-98, Raymond Solomon
Mpanga-99, Viktor Nylander-98, Austin
Hamilton-97

 

 

50.47

Åhus FIK

05.06

Kalmar

 

 

Eff Phuphanthong-98, Ammar
Hammoud-75, Axel Jiwestam-99,
Alexander Bengtsson-98

 

 

Stafett 1000 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 3 x 800 meter:

6.20.44

Malmö AI

29.05

Stockholm/S

 

 

Daniel Lundborg-97, Adelegn Zewdu-97,
Olle Meijer-98

 

 

Tiokamp: