P 18 - 19 år:

Dela

100 meter:

10.62

+1.4

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

06.06

Skara

10.63

-0.2

Max Hrelja-98, Malmö AI

30.05

Jönköping

10.72

-0.3

Kasper Kadestål-99, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

11.09

+1.0

Joel Bengtsson-98, IFK Helsingborg

11.08

Gävle

11.18

-0.8

Raymond Mpanga-99. Malmö AI

30.07

Hässleholm

11.40

+1.1

James Gaudiello-98, Malmö AI

04.08

Mölndal

12.12

+1.10

Simon Martinsson-99, Lomma FIK

03.09

Lund

12.28

+1.4

Samuel Asgodom-98, Eslövs IF

19.08

Lerum

12.29

-0.2

Jacob Lenz-99, IFK Lund

01.07

Göteborg/U

12.57

+0.0

Felix Eriksson-99, Klippans FK

04.06

Klippan

100 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

10.41

+2.5

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

06.06

Skara

10.62

+3.2

Max Hrelja-98, Malmö AI

11.08

Gävle

11.03

+2.6

Raymond Mpanga-99. Malmö AI

11.08

Gävle

11.16

+2.7

Joel Bengtsson-98, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

11.25

+2.6

James Gaudiello-98, Malmö AI

11.08

Gävle

200 meter:

21.51

-0.4

Kasper Kadestål-99, Malmö AI

18.06

Halmstad

24.24

+1.1

Eric Nilsson-99, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

26.13

-0.7

Felix Eriksson-99, Klippans FK

04.06

Klippan

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

21.98

+4.4

Michael Nyabako-99, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

25.20

+2.1

Samuel Asgodom-98, Eslövs IF

25.05

Kungsbacka

400 meter:

47.84

 

Kasper Kadestål-99, Malmö AI

10.06

Göteborg/S

49.44

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

12.08

Gävle

51.20

 

Viktor Bondesson-98, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

52.07

 

Viktor Fredriksson-99, Höörs IS

09.07

Helsingborg

52.64

 

Eric Nilsson-99, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

54.78

Samuel Asgodom-98, Eslövs IF

19.08

Lerum

56.81

 

Raymond Mpanga-99. Malmö AI

03.09

Lund

800 meter:

1.51.30

Warsame Doley-98, Malmö AI

25.07

Karlstad

1.59.74

 

Viktor Fredriksson-99, Höörs IS

30.07

Hässleholm

2.03.11

Eric Nilsson-99, IFK Helsingborg

23.05

Malmö/He

2.03.78

 

Olle Meijer-98, Malmö AI

02.09

Karlskrona

2.05.24

 

Isak Prellner-98, IFK Lund

10.06

Trelleborg

2.08.21

 

Erik Lidfors-99, IFK Lund

10.06

Trelleborg

2.09.36

 

Noah Lacayo-99, Björnstorps IF

02.09

Lund

2.13.08

Sebastian Persson-99, Ystads IF

10.05

Malmö/He

2.13.29

Frederik Norstedt-99, IFK Helsingborg

02.09

Lund

2.26.78

Jonatan Stigsson-98, Malmö AI

23.05

Malmö/He

800 meter, manuell tid:

 

 

 

 

1500 meter:

4.21.58

 

Viktor Fredriksson-99, Höörs IS

23.07

Ystad

4.32.36

Erik Lidfors-99, IFK Lund

25.05

Jönköping

4.54.4m

Frederik Norstedt-99, IFK Helsingborg

18.06

Helsingborg

3000 meter:

9.29.33 +

Olle Meijer-98, Malmö AI

22.08

Stockholm/S

5000 meter:

15.54.61

 

Olle Meijer-98, Malmö AI

22.08

Stockholm/S

18.07.3m

Sebastian Persson-99, Ystads IF

28.06

Ystad

19.16.3m

 

Emfar Laiqi-99, Björnstorps IF

28.06

Ystad

110 meter häck 100.0 cm:

13.46

+1.6

Max Hrelja-98, Malmö AI

06.06

Skara

14.37

+0.3

Joel Bengtsson-98, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

15.75

+1.2

Jacob Lenz-99, IFK Lund

13.08

Gävle

16.68

+1.46

Simon Martinsson-99, Lomma FIK

02.09

Lund

110 meter häck 100.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

14.29

+2.2

Joel Bengtsson-98, IFK Helsingborg

29.07

Hässleholm

15.63

+2.2

Jacob Lenz-99, IFK Lund

29.07

Hässleholm

400 meter häck 91.4 cm:

51.70

Viktor Nylander-98, Malmö AI

22.07

Grosseto,ITA

56.05

 

Viktor Bondesson-98, Malmö AI

18.06

Stockholm/S

56.42

Joel Bengtsson-98, IFK Helsingborg

07.07

Helsingborg

57.96

Viktor Fredriksson-99, Höörs IS

07.07

Helsingborg

61.62

Jacob Lenz-99, IFK Lund

07.07

Helsingborg

2000 m hinder 91.4 cm:

6.44.24

Viktor Fredriksson-99, Höörs IS

28.07

Hässleholm

Höjdhopp:

1.78

Simon Martinsson-99, Lomma FIK

02.09

Lund

Stavhopp:

4.23

Magnus Herstedt-98, Malmö A I

11.08

Gävle

3.15

André Paulsson-99, IFK Lund

06.06

Helsingborg

Längdhopp:

6.23

+0.0

Jonatan Åsman-98, Öresund FK

30.06

Göteborg/U

6.08

+0.0

Simon Martinsson-99, Lomma FIK

14.05

Esöv

Längdhopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Trestegshopp:

 

 

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Kula 6.0 kg:

20.11

Wictor Petersson-98, Malmö AI

13.05

Växjö

Diskus 1.75 kg:

56.80

Wictor Petersson-98, Malmö AI

21.06

Malmö/S-K

34.95

 

Alexander Möhle-99, Eslövs AI

27.09

Eslöv

26.50 §

Simon Martinsson-99, Lomma FIK

03.09

Lund

23.91 §

Jonas Östsjö-98, Lomma FIK

03.09

Lund

Slägga 6.0 kg:

34.51 §

Wictor Petersson-98, Malmö AI

06.09

Malmö/S-K

Spjut 800 gram:

66.83

 

Jonathan Amneskog-98, Klippans FK

29.07

Hässleholm

32.35

Simon Martinsson-99, Lomma FIK

08.07

Helsingborg

28.37

Wictor Petersson-98, Malmö AI

06.09

Malmö/S-K

14.45

 

Axel Jiwestam-99, Åhus FIK

07.09

Åhus

Stafett 4 x 100 meter:

42.44

IFK Helsingborg

28.05

Malmö/S

 

 

Joel Bengtsson-99, Omar Chaaban-00,
Michael Nyabako-99, Theodor Hammar
Larsson-01

 

 

Stafett 1000 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 3 x 800 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tiokamp: