P 18 - 19 år:

Dela

100 meter:

10.83

+0.1

Omar Chaaban-00, IFK Helsingborg

29.06

Göteborg/U

10.94

+0.7

Caleb Conable-01, Malmö AI

09.08

Göteborg/S

11.08

+0.0

Max Rosquist-Larsson-01, Malmö AI

28.07

Hässleholm

11.44

+0.0

Simon Wennolf-00, IFK Lund

21.07

Ystad

11.50

+1.7

Marcus Andersson-0, Öresund FK

29.06

Göteborg/U

12.62

-1.2

Ian Dahlqvist-01, Åhus FIK

17.08

Ljungby

100 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

10.76

+3.3

Omar Chaaban-00, IFK Helsingborg

07.07

Helsingborg

10.94

+2.8

Caleb Conable-01, Malmö AI

07.07

Helsingborg

12.77

+2.8

Hampus Nordstedt Kjell-00, Klippans FK

02.06

Klippan

200 meter:

22.13

-1.6

Caleb Conable-01, Malmö AI

11.08

Göteborg/S

23.74

+0.0

Jakob Zäll-01, Ängelholms IF

27.07

Hässleholm

23.82

+1.8

Albert Nurmi-01, Malmö AI

09.06

Hvidovre,DEN

24.13

-0.4

Simon Wennolf-00, IFK Lund

30.06

Göteborg/U

26.34

+0.3

Hampus Nordstedt Kjell-00, Klippans FK

02.06

Klippan

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

400 meter:

51.13

 

Simon Martinsson-01, Malmö AI

15.06

Huddinge

51.37

 

Jakob Zäll-01, Ängelholms IF

29.06

Göteborg/U

51.93

 

Albert Nurmi-01, Malmö AI

09.08

Göteborg/S

52.10

Elliott Anderstedt-01, Höörs IS

11.07

Kristianstad

800 meter:

1.58.43

Elliott Anderstedt-01, Höörs IS

22.08

Malmö/He

1.59.99

 

Michael Nordahl-01, Ystads IF

16.05

Halmstad

2.03.72

 

Jakob Zäll-01, Ängelholms IF

15.07

Varberg

2.05.06

Biniam Habtom-01, Åhus FIK

28.07

Hässleholm

2.22.39

 

Ali Reza Naseri-01, Åhus FIK

28.07

Hässleholm

800 meter, manuell tid:

2.02.9m

Biniam Habtom-01, Åhus FIK

21.05

Malmö/He

1500 meter:

4.15.8m

Anton Lindberg-00, IS Göta

01.08

Helsingborg

4.15.88

 

Michael Nordahl-01, Ystads IF

27.07

Hässleholm

4.22.72

Biniam Habtom-01, Åhus FIK

29.06

Göteborg/U

4.42.9m

Kalle Lindgren-01, IS Göta

01.08

Helsingborg

4.47.13

 

Ali Reza Naseri-01, Åhus FIK

11.07

Kristianstad

4.58.29

 

Majid Fatahi-00, IFK Lund

30.05

Kristianstad

3000 meter:

9.24.2m

Michael Nordahl-01, Ystads IF

19.06

Ystad

9.29.4m

Anton Lindberg-00, IS Göta

19.06

Ystad

10.10.8m

Kalle Lindgren-01, IS Göta

05.09

Helsingborg

5000 meter:

16.51.09

 

Michael Nordahl-01, Ystads IF

23.05

Höör

17.35.45

 

Albin Kronkvist-01, Ängelholms IF

15.09

Ängelholm

18.04.35

 

Majid Fatahi-00, IFK Lund

17.08

Falkenberg

19.07.01

 

Martin Gustafsson-01, IFK Lund

30.05

Kristianstad

110 meter häck 100.0 cm:

14.93

+1.6

Max Rosquist Larsson-01, Malmö AI

11.08

Göteborg/S

110 meter häck 100.0 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

400 meter häck 91.4 cm:

65.26

Max Rosquist-Larsson-01, Malmö AI

30.05

Kristianstad

2000 m hinder 91.4 cm:

6.51.35

Biniam Habtom-01, Åhus FIK

09.08

Göteborg/S

Höjdhopp:

2.01

Samuel Fransson-00, Malmö AI

30.05

Kristianstad

1.71

Emil Hansson-00, Åhus FIK

06.07

Helsingborg

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

6.71

+0.0

Caleb Conable-01, Malmö AI

09.08

Göteborg/S

5.22

+0.5

Emil Hansson-00, Åhus FIK

21.06

Kristianstad

4.98

+0.1

Biniam Habtom-01, Åhus FIK

27.08

Åhus

Längdhopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

6.80

+4.1

Caleb Conable-01, Malmö AI

07.07

Helsingborg

Trestegshopp:

13.47

+0.5

Caleb Conable-01, Malmö AI

11.08

Göteborg/S

  9.40

+0.0

Biniam Habtom-01, Åhus FIK

03.09

Åhus

  8.72

+0.0

Ali Reza Naseri-01, Åhus FIK

03.09

Åhus

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Kula 6.0 kg:

9.04 §

Ian Dahlqvist-01, Åhus FIK

07.09

Kristianstad

8.98

Eli Karström-01, FK Athlet

19.05

Eslöv

8.46 §

 

Emil Hansson-00, Åhus FIK

21.06

Kristianstad

6.67 §

Biniam Habtom-01, Åhus FIK

03.09

Åhus

6.24 §

 

Ali Reza Naseri-01, Åhus FIK

03.09

Åhus

Diskus 1.75 kg:

21.27 §

Ian Dahlqvist-01, Åhus FIK

07.09

Kristianstad

20.22

Eli Karström-01, FK Athlet

19.05

Eslöv

Slägga 6.0 kg:

17.16 §

Ian Dahlqvist-01, Åhus FIK

24.08

Kristianstad

11.61

Biniam Habtom-01, Åhus FIK

27.08

Åhus

Spjut 800 gram:

47.35

 

Hampus Nordstedt Kjell-00, Klippans FK

19.05

Eslöv

36.17

 

Albert Nurmi-01, Malmö AI

19.05

Eslöv

28.25

Ian Dahlqvist-01, Åhus FIK

07.09

Kristianstad

Stafett 4 x 100 meter:

48.61

Åhus FIK

17.08

Ljungby

 

 

Erik Lindberg-02, Hugo Larsson
Wilhelmsson-02, Truls Månsson-02,
Ian Dahlqvist-01

 

 

Stafett 1000 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 3 x 800 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tiokamp: