Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista.

Skånsk statistik ­ utesäsongen 2004 sammanställd i samarbete mellan Åke Norén, Åhus Friidrottsklubb och Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:

06.03

UCLA Quad Meet Westwood, CA, USA

20.03

Dr Pepper Invitational Waco, TX, USA

27.03

  Arlington, TX, USA

03.04

2004 Clyde Littlefield Texas Relays Austin, TX, USA

24.04

2004 Drake Relays Des Moines, IA, USA

24.04

Startskottet (prel.) Trelleborg

25.04

Palmkastet (prel.) Trelleborg

01.05

Utvecklingsträff mångkamp Falköping

01.05

UCLA vs. USC Dual Meet Westwood, CA, USA

01-02.05

DoWin Cup (prel.) Villstad

04.05

Vårkampen Hässleholm

08.05

Oxy Invitational Eagle Rock, CA, USA

09.05

Listermästerskapen Olofström

10.05

Sektionsmästerskap 800 m, Heleneholms IF Malmö

12.05

Skånecupen F13 och P13 Malmö/S

15.05

Marknadsspelen Skruv

15.05

Norrköping Games Norrköping

15-16.05

Glostrup Games Glostrup, DEN

16.05

Findus Pannkaksspel Eslöv

17.05

Sektionsmästerskap 1.500 m, Heleneholms IF Malmö

18.05

Resultattävling Vellinge

20.05

Svenska Cupen, grupp B Malmö

20.05

Götalandsserien, div. 1 och 3 kvinnor, div. 3 män Norrköping

20.05

Götalandsserien, div. 1 män Mariestad

20.05

Götalandsserien, (prel.) Olofström

22-23.05

Malmöspelen Malmö

22.05

Hallesche Werftage Halle, GER

23.05

10.000 m Nordic Challenge m.m. Tønsberg,NOR

23.05

20° Grande Premio Brasil CAIX de Atletico Belém, BRA

25.05

Råslättsspelen Jönköping

25.05

Lomma-Staffanstorpskampen 2004, del 1 Staffanstorp

26.05

Kretstävling Simrishamn

27.05

Lomma-Staffanstorpskampen 2004, del 2 Staffanstorp

27.05

Resultattävling Vellinge

28.05

  Riga, LAT

28-29.05

NCAA Division I 2004 Outdoor College Station, USA

29.05

Schweizer Wurf-Challenge Magglingen, SUI

29-30.05

Lerumskampen (samt mångkampslandskamp) (prel.) Lerum

29-30.05

SAYO (prel.) Sollentuna

30.05

  Ventspils, LAT

31.05

Harry Olofssons Minne (DM/UDM/JDM/VDM) (prel.) Trelleborg

31.05

WSK-spelen Värnamo

31.05

Pfingstsportfest Rehlingen, GER

31.05

WM-spelen Alingsås

02.06

IAAF GP II Milano, ITA

04.06

Memorial Primo Nebiolo Torino, ITA

05.06

Veteranträffen Lund

05.06

Släggkarnevalen (prel.) Västerås

05.06

Smålands Ungdomsspel (prel.) Växjö

05-06.06

Sävedalsspelen Sävedalen

06.06

Lyngby Games Lyngby, DEN

06.06

15° Meeting Internazionale di Atletica Leggera Lignano, ITA

06.06

Melittapelen Klippan

06.06

Kilspelen (prel.) Kil

06.06

Contactspelen Olofström

07.06

BOWERMAN København, DEN

08.06

  Ostrava, CZE

09.06

Ymerspelen Borås

09.06

Spitzen Leichtatletik Luzern, SUI

10.06

NCAA Div 1 Austin, USA

11.06

Bislett Games Bergen, NOR

12.06

Mästarmöte i kast Nyköping

12.06

Kasttävling Malmö

12-13.06

Stafett-SM Stockholm

12-13.06

Trelleborgsspelen (inkl. UDM) Trelleborg

13.06

50. Memorial im Janusza Kusociskiego Warszava, POL

19-20.06

Finish Games (inkl. DM/JDM/UDM) Vellinge

19-20.06

Östersjöspelen Karlshamn

19-20.06

Europacupen, Super League Bydgoszcz, POL

19-20.06

Europacupen, First League Plovdiv, BUL

19-20.06

Int. Bauhaus DLV Juniorengala Mannheim, GER

19-20.06

NJM mångkamp Jyväskylä, FIN

19-20.06

Eurotrack 2004 Fredriksberg, DEN

22.06

Kastkvitter Gävle

22-23.06

DM Östergötland Motala

23.06

Vätterspelen Jönköping

27.06

Kuortaneen Eliittikisat Kuortane, FIN

27.06

2004 US Olympic Trials Eagle Rock, USA

29.06

Wexiö Games (FGP 2) Växjö

30.06

DM Gästrikland, dag 2 Gävle

02.07

Roma Golden Gala Rom, ITA

02-04.07

Världsungdomsspelen (prel.) Göteborg

03.07

Kasttävling Malmö

03.07

53rd Bupa Ireland Cork City Sports Cork, IRL

03-04.07

Bottnarydskastet Bottnaryd

03-04.07

Europacupen, mångkamp, First League Tallinn, EST

06.07

Lag-SM (prel.) Göteborg

06.07

Athletissima 2004 Lausanne, SUI

08.07

Sollentuna GP (prel.) Sollentuna

09-11.07

Öresundsspelen (prel.) Helsingborg

15.07

Norrtelje Galan Norrtälje

16-18.07

Laxaspelen Halmstad

17.07

Kasttävling Malmö

21.07

Kalmar Sommarspel Kalmar

21.07

Löparnas kväll Norrköping

21.07

Tallinn 2004 Tallinn, EST

22.07-01.08

Veteran-EM (prel.) Århus, DEN

24-25.07

HAIS-spelen Hässleholm

24-25.07

Rosenbomsspelen Karlskrona

24-25.07

SM, mångkamp Värnamo

27.07

DN-galan (prel.) Stockholm

28.07

Senior-KM, sydöstra kretsen Simrishamn

30.07-01.08

Gurkspelen (prel.) Västerås

31.07

KBC Nacht 2004 (IAAF GP II) Heusden-Zolder, BEL

31.07-01.08

Engelholmsspelen Ängelholm

31.07-01.08

Bohusspelen Uddevalla

31.07-01.08

Waplanspelen Krokom

31.07-01.08

Kräftspelen Villstad

01.08

Kasttävling Helsingborg

01-02.08

Internationalen Jugendspiele Rendsburg, GER

02.08

MAI-galan (prel.) Malmö

02.08

Kasttävling Helsingborg

06-08.08

SM (prel.) Karlstad

07.08

VDM, kastmångkamp Malmö

07.08

SISU-spelen Nässjö

08.08

Österlensspelen Simrishamn

10.08

Viking Line-spelen (prel.) Huddinge

13-15.08

JSM (prel.) Borlänge

13-15.08

USM (prel.) Falun

14-15.08

Heleneholmsspelen (inkl. UDM 12-14 år) Malmö

17.08

Spjutkväll Trelleborg

19.08

Sävedalens Hösttävling (prel.) Sävedalen

20-22.08

Veteran-SM Huddinge

21.08

Lag-USM Västerås

21.08

Götalandsserien, män div. 2, 2:a matchen Vellinge

21.08

Götalandsserien, kvinnor div. 2, män div. 3, 2:a matchen Karlshamn

21.08

Götalandsserien, kvinnor div. 1 och div. 3, 2:a matchen (prel.) Klippan

21-22.08

JNM (19-år) och nordisk landskamp (19-år) Leppävaara, FIN

21-22.08

Surbullespelen Norrköping

22.08

Skåne-cupen final F15, P15, F11 Helsingborg

22.08

Stonehill Games (prel.) Lerum

22.08

Ludvika Kulkarneval (prel.) Ludvika

26.08

U-KM, Sydöstra kretsen Simrishamn

26.08

Veteran-DM, del 4 Helsingborg

28.08

Landslagstest 800 m Norrtälje

28-29.08

JSM & USM, mångkamp Nyköping

28-29.08

Götalandsmästerskapen 13-14 år Halmstad

29.08

Kasttävling Helsingborg

31.08

Höstproppen Enskede

04.09

Castorama Malmö

04-05.09

Finnkampen (prel.) Göteborg

04-05.09

Ungdomsfinnkampen (prel.) Göteborg

04-05.09

Sydsvenska Ungdomsspelen (prel.) Lund

07.09

Team Sportia Friidrotts-Cup Bollnäs

11.09

KM, Sydöstra kretsen Simrishamn

11.09

Distriktsmatch 16-17 år Rønne, DEN

11-12.09

Skånska Ungdomsspelen Vellinge

11-12.09

JNM 23 Fredrikstad, NOR

11-12.09

Bohuskampen Uddevalla

12.09

Castorama Gävle

12.09

Karlskronaspelen Karlskrona

14.09

Rekord-Jakten 1 Malmö

17-19.09

Skol-SM Gävle

18.09

HIK-kampen Jönköping

19.09

Rekord-Jakten 2 Malmö

22.09

"Varför stal ni femkamps-SM ifrån oss" Växjö

25.09

Kretsmästerskap, NV Skåne Landskrona

25.09

Kalmarspelen Kalmar

26.09

Castorama Trelleborg

26.09

TAIF-spelen Tranås

26.09

Castorama Eslöv

26.09

Castorama Malmö

26.09

Castorama Hässelby

27.09

Castorama Eslöv

28.09

Castorama Falun

02.10

Castorama Huddinge

02-03.10

Smålands UDM, mångkamp (prel.) Högby

03.10

Castorama Malmö

03.10

Castorama Växjö

10.10

Castorama Ängelholm

10.10

Castorama Malmö

17.10

Castorama Ängelholm

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp. Alla ungdomslistor är strikt åldersbundna.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor till Åke Norén, Handskmakaregatan 4 b, 291 54 Kristianstad och till Skånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Kullagatan 24, 215 67 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org för uppdatering av statistiken. Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Vad beror felet på?

I många tävlingar saknas bristfällig information om rätt födelseår på den aktive deltagaren. Här uppmanar vi ledare att vara noga med att fylla i rätt födelseår, så att misstag kan undvikas.

Det har också visat sig i resultatlistorna, att många bristfälliga vinduppgifter kan orsaka fel i en statistik, och det är upp till tävlingsorganisation för en tävling, att se till så att vindmätare finns och framförallt fungerar, för att rättvisa ska ske. Likaså är det viktigt att arrangören lämnar resultat i godkända vind om ett bästa resultat skett med för mycket medvind.

Åke Norén, Åhus Friidrottsklubb
Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund