Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista.

Skånsk statistik ­ utesäsongen 2006 sammanställd i samarbete mellan Åke Norén, Åhus Friidrottsklubb och Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:

04.03

UCLA Track & Field Invitational 2006 Westwood, CA, USA

25.03

2006 Tulsa Duels Tulsa, OK, USA

31.03-01.04

Stanford University Invitational Palo Alto, CA, USA

08.04

2006 Rafer Johnson/Jackie Joyner-Kersee Invitational Westwood, CA, USA

08.04

Univ. of Pennsylvania Invitational Philadelphia, PA, USA

13-14.04

Mt. Sac Relays Walnut, CA, USA

15.04

2006 Sea Ray Relays Knoxville, TX, USA

23.04

Castorama, kvinnor Åhus

27.04

2006 Jason's Deli Mean Green Twilight Denton, TX, USA

29.04

Startskottet Trelleborg

29.04

UCLA & USC Dual Meet Westwood, CA, USA

30.04

Palmkastet Trelleborg

30.04

Castorama, kvinnor (prel.) Åhus

06.05

Kasttävling Malmö/S-K

06-07.05

Tårnby Games Tårnby, DEN

10.05

Kasttävling Eslöv

12-14.05

Big 12 Outdoor Championships Waco, TX, USA

13.05

VDM, del 1 och DM 10.000 m Trelleborg

13-14.05

2006 Pac-10 T & F Championships Eugene, OR, USA

13.05

Prova Extra Lagos, POR

14.05

Vårkampen Hässleholm

20-21.05

Hallesche Erdgas - Werfertage 2006 Halle, GER

20.05

Marknadsspelen Skruv

20-21.05

Glostrup Games 2006 Glostrup, DEN

21.05

Pannkaksspelen Eslöv

21.05

DoWin Cup 2006 (prel.) Villstad

22.05

Sektionsmästerskap 1.500 m (Heleneholms IF) Malmö/He

25.05

Svenska Friidrottscupen, B (prel.) Norrköping

25.05

Götalandsserier, Div. 1, män Trelleborg

25.05

Götalandsserier, Div. 3, män Trelleborg

25.05

Götalandsserier, Div. 1, kvinnor Trelleborg

25.05

Götalandsserier, Div. 2, män Olofström

25.05

Götalandsserier, Div. 3 södra, kvinnor Olofström

26.05

Kasttävling Eslöv

26-28.05

SAYO (prel.) Sollentuna

27.05

Klövasten-spelen Glemmingebro

27.05

Rigas Kausi 2006 Riga, LAT

27-28.05

Lerumskampen (prel.) Lerum

27-28.05

Smålands Ungdomsspel (prel.) Växjö

30.05

Råslättspelen (prel.) Jönköping

30.05

Golden Spike 2006 Ostrava, CZE

31.05

Stora KM (SÖ-kretsen) Ystad

31.05

VDM, del 2 och DM 5.000 m Eslöv

01.06

Bydgoszcz Cup Bydgoszcz, POL

01.06

Bislett Games Oslo, NOR

03.06

Skåne-cupen, P/F11 och P/F13 Landskrona

03.06

Kasttävling Malmö/S-K

03.06

Lyngby Games Lyngby, DEN

03-04.06

Sävedalsspelen (prel.) Sävedalen

04.06

Puntuació per Taula Internacional Gavá, ESP

04.06

WSK-spelen Värnamo

04.06

Melittaspelen (prel.) Klippan

06.06

Malmö-Spelen
Malmö/He

06.06

Memorial "Primo Nebiolo" Torino, ITA

06.06

Bowerman Atletik København, DEN

07.06

VDM, del 3 och 800 m (seniorer och ungdomar) Malmö/He

08.06

Arcobaleno Atletica Europa Celle Ligure, ITA

08.06

Internationales ASKINA-meeting 2006 Kassel, GER

09.06

V° meeting Internazionale Cittá di Lugano Lugano, SUI

09-11.06

Huddingespelen Huddinge

10.06

Energikampen, kvaltävling-Skåne Lund

10-11.06

Ymerspelen (prel.) Borås

11.06

Euorope Athlétisme Promotion Genève, SUI

11.06

Contacf-Spelen (prel.) Olofström

11.06

Trelleborgsspelen Trelleborg

12.06

Telenor-Galan, Karlskrona GP (prel.) Karlskrona

14.06

Eksjö-06 (prel.) Eksjö

17.06

McDonaldsspelen (prel.) Trollhättan

17-18.06

JNM/UNM i mångkamp Moss, NOR

17-18.06

European Cup 1st League (men) Prag, CZE

17-18.06

Finish Games (prel.) Vellinge

17-18.06

Östersjöspelen och UGM i stafett (prel.) Karlshamn

17-18.06

NLM (prel.) Härnösand

17-18.06

Eurotrack Frederiksberg, DEN

18.06

Mästarmöte i kast Nyköping

21.06

Lag-SM Karlstad

21.06

Vätterspelen (prel.) Jönköping

22.06

Lundahoppet Lund

22.06

En Midsommarnattsdröm (prel.) Lerum

24.06

Kuortaneen Eliitikisat Kuortane, FIN

25.06

Distriktsmatch Småland-Skåne-Sjælland P/F17 Värnamo

28.06

UKM - Sydöstra Kretsen Simrishamn

28.06

Harry Olofssons Minne Trelleborg

29.06-02.07

Moukarikarnevaalit Kaustinen, FIN

30.06-02.07

Öresundsspelen (prel.) Helsingborg

30.06-02.07

Gymnasiaden Thessaloniki, GRE

30.06-02.07

Bottnarydskastet Bottnaryd

01.07

VI Reunion Internacional Villa de Bilbao Bilbao, ESP

01.07

Kasttävling Malmö/S-K

03.07

Norrtelje-Galan, Folksam GP (prel.) Norrtälje

04.07

Ungdoms-KM III (SÖ-kretsen) Glemmingebro

06.07

Kasttävling Malmö/He

07.07

EWE Athletics Weltklasse hinterm Deich Cuxhaven, GER

07-08.07

DLV Junioren-Gala 2006 Mannheim, GER

07-09.07

Världsungdomsspelen (prel.) Göteborg/U

10.07

Tofalia Patras, GRE

11.07

Ölandsspelen (prel.) Högby

13.07

Kasttävling Malmö/S-K

14-16.07

"Stora" SM (prel.) Sollentuna

15.07

Kasttävling inkl. VDM, vikt Malmö/S-K

19.07

Kasttävling Helsingborg

20.07

Götagalan (prel.) Karlstad

20.07

Kasttävling Malmö/S-K

21-23.07

Valbo Games Gävle

21-23.07

Laxaspelen Halmstad

22.07

KBC-Nacht 2006 Heusden-Zolder, BEL

22-23.07

Bohuskampen Uddevalla

25.07

DN-Galan (prel.) Stockholm/S

26.07

Kasttävling Helsingborg

26-27.07

Rosenbomspelen Karlskrona

29.07

Skellefteåspelen (prel.) Skellefteå

29.07

BMC Nike Grand Prix Cardiff, GBR

29.07

Kasttävling Malmö/S-K

01.08

Kretsserie (SÖ-kretsen) Simrishamn

01.08

Personliga rekordens tävling (prel.) Växjö

03.08

Veteran-DM, del 4 Lund

04.08

Hoppsan Vellinge

04-06.08

JSM (prel.) Huddinge

04-06.08

USM (prel.) Nyköping

05.08

Distriktsmatch, veteraner, Skåne - Østdanmark Ystad

05.08

Sisu-Spelen Nässjö

06.08

Ränneborgsspelen (prel.) Eksjö

07-13.08

EM (prel.) Göteborg/U

08.08

Vänskapsmatch Heleneholms IF - IK Finish (max. 13 år) Malmö/He

11.08

Road to Barcelona Sävedalen

11-12.08

Energikampen - final (prel.) Stenungsund

15.08

Kvilles Hösttävling (prel.) Göteborg/R

17.08

Seniorkretsmästerskap, del 2 (SÖ-kretsen) Ystad

17.08

Mityng Lekkoatletyczny Miedzyzdroje, POL

18.08

28. Internationales Hochsprung Meeting Eberstadt, GER

18-20.08

Veteran-SM (prel.) Söderhamn

19-20.08

JNM 22 Århus, DEN

19-20.08

Heleneholmsspelen med UDM 12-14 år Malmö/He

20.08

Meeting International d'Athletisme Herculis Monaco, MON

20.08

Götalandsserier, Div. 1 män Karlskrona

20.08

Götalandsserier, Div. 3 män Karlskrona

20.08

Götalandsserier, Div. 3 kvinnor Karlskrona

20.08

Götalandsserier, Div. 1 kvinnor (prel.) Stenungsund

20.08

Götalandsserier, Div. 2 män (prel.) Stenungsund

20.08

Getabockspelen (prel.) Varberg

21.08

Sektionsmästerskap (Heleneholms IF) 1 eng. mil Malmö/He

22.08

MAI-galan (prel.) Malmö/S

23.08

Skånecupen P/F15 Kristianstad

24.08

Veteran-DM, arena, del 5 Helsingborg

24.08

Copenhagen Athletics Games 2006 København/Ø, DEN

25-26.08

Finnkampen, seniorer Helsinki, FIN

26.08

Finnkampen, P/F17 (prel.) Espoo,FIN

26.08

Memorial Van Damme Brussel, BEL

26.08

Täby Open (prel.) Täby

26.08

Veteran-DM, kastmångkamp Malmö/S-K

26.08

Kasttävling Eslöv

26-27.08

Engelholmsspelen med UDM stafett Ängelholm

27.08

Klubbtävling, Ystads IF Ystad

30.08

Pedro's Cup Warszawa, POL

31.08

Wexiö Invitational Växjö

01.09

20° Meeting Cittá di Padova Padova, ITA

01.09

13. Stadionfest - WSG'81 Königs Wusterhausen, GER

02-03.09

Nordic Match J20 (prel.) Eskilstuna

02-03.09

Mångkamps-SM/JSM/USM Falun

02-03.09

Götalandsmästerskapen 13-14 år Villstad

02-03.09

Sydsvenska Ungdomsspelen (prel.) Lund

03.09

Kasttävling Malmö/S-K

06.09

Höstproppen Enskede

09-10.09

Stafett-SM (prel.) Uppsala

09-10.09

Skånska Ungdomsspelen (prel.) Vellinge

09-10.09

World Athletics Final Stuttgart, GER

10.09

Moraspelen Mora

11.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 1 Åhus

11.09

Castorama Åhus

12.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 2 Åhus

14.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 3 Åhus

15-17.09

Skol-SM (prel.) Stockholm/S

16.09

Kretsserie (SÖ-kretsen) Ystad

16.09

Kasttävling Malmö/S-K

16.09

Castorama Malmö/S-K

17.09

Karlskronaspelen Karlskrona

19.09

Rekordjakten Malmö/S

19.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 4 Åhus

20.09

Castorama Falun

21.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 5 Åhus

21.09

Öppna Tyringemästerskapet, 10.000 m Tyringe

23.09

Castorama Malmö/He

23-24.09

UDM, mångkamp Eslöv

24.09

Castorama Trelleborg

24.09

Kretsmästerskap (NV-kretsen) Ängelholm

24.09

TAIF-Spelen Tranås

26.09

Castorama 3 Falun

26.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 6 Åhus

28.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 7 Åhus

30.09

Kasttävling Simrishamn

30.09

Castorama och kasttävling för ungdom Malmö/S-K

30.09

Kalmarspelen - Ingvar Thomssons minne Kalmar

01.10

Öppna Åhusmästerskapen, del 8 Åhus

01.10

Castorama Åhus

01.10

Castorama Eslöv

07.10

Castorama och kasttävling för ungdom Malmö/S-K

08.10

Castorama (prel.) Eslöv

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp. Alla ungdomslistor är strikt åldersbundna.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor till Åke Norén, Handskmakaregatan 4 b, 291 54 Kristianstad och till Skånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Kullagatan 24, 215 67 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org för uppdatering av statistiken. Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Vad beror felet på?

I många tävlingar saknas bristfällig information om rätt födelseår på den aktive deltagaren. Här uppmanar vi ledare att vara noga med att fylla i rätt födelseår, så att misstag kan undvikas.

Det har också visat sig i resultatlistorna, att många bristfälliga vinduppgifter kan orsaka fel i en statistik, och det är upp till tävlingsorganisation för en tävling, att se till så att vindmätare finns och framförallt fungerar, för att rättvisa ska ske. Likaså är det viktigt att arrangören lämnar resultat i godkända vind om ett bästa resultat skett med för mycket medvind.

Åke Norén, Åhus Friidrottsklubb
Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund