Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista.

Skånsk statistik ­ utesäsongen 2007 sammanställd i samarbete mellan Åke Norén, Åhus Friidrottsklubb och Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:

25.02

Vinterkastet (prel.) Göteborg/S-K

24.03

Horned Frog Invitational Fort Worth, TX, USA

29-31.03

Bobby Lane Arlington Invitational Arlington, TX, USA

14.04

Boathouse Sports North Texas Classic Denton, TX, USA

19.04

Kasttävling Malmö/S-K

21.04

TCU Invitational Fort Worth, TX, USA

26.04

Kasttävling Eslöv

29.04

Palmkastet Trelleborg

04-06.05

2007 Southland Conference Outdoor T&F Championships Nacogdoches, TX, USA

05.05

Tårnby Games Tårnby, DEN

06.05

Vårkampen Hässleholm/Ö

07.05

Sektionsmästerskap 1.500 m Malmö/He

14.05

Kasttävling Eslöv

17.05

Ystad-Spelen Ystad

19.05

Marknadsspelen Skruv

19.05

Klubbmatch Staffanstorps AI - Lomma FIK Staffanstorp

19.05

Gran Premio Andalucia do Atletismo Herrera, ESP

19-20.05

Hallesche Erdgas-Werftage Halle, GER

20.05

Pannkaksspelen Eslöv

22.05

Skånecupen 13 år Malmö/He

23.05

Nijmegen Global Athletics Nijmegen, NED

24.05

Ungdoms-KM del 1 (SV-kretsen) Sjöbo

25-27.05

SAYO (prel.) Sollentuna

26.05

Svenska cupen B, M o. K Helsingborg

26.05

Götalandsserien, M div 2 o. 3, K div. 2 Olofström

26.05

Götalandsserien, M div. 1, K div. 1 o. 3 Karlskrona

26-27.05

Lerumskampen (prel.) Lerum

27.05

Försommarspelen Kristianstad

27.05

WSK-spelen Värnamo

29.05

Råslättspelen (prel.) Jönköping

30.05

Skånecupen 15 år Ystad

30.05

DM 5.000 m och Veteran-DM, del 1 Eslöv

02.06

Kasttävling Malmö/S-K

02.06

DoWin Cup (prel.) Villstad

02.06

Släggkarnevalen (prel.) Västerås

02.06

Nacht van de Euregio Neerpelt, BEL

02-03.06

Mästarmöte i kast (prel.) Nyköping

02-03.06

Sävedalsspelen (prel.) Sävedalen

02-03.06

Lyngby Games Lyngby, DEN

02-03.06

Stafett-SM (prel.) Huddinge

03.06

Contactspelen (prel.) Olofström

03.06

Melittaspelen (prel.) Klippan

04.06

Nike+ Atletik København, DEN

05.06

VDM 800 Malmö/He

05.06

Harry Olofssons Minne (prel.) Lund

05.06

Praga Academia Praha, CZE

06.06

Stora KM (SV-kretsen) Ystad

06.06

Kasttävling Malmö/S-K

09.06

Kraftmätningen (kval för Skåne och Blekinge) Malmö/He

09.06

Västeråsspelen (prel.) Västerås

09.06

Goudon Spike 2007 Leiden, NED

09-10.06

Ymerspelen (prel.) Borås

09-10.06

Nordea Smålands Ungdomsspel (prel.) Växjö

10.06

Dolcancup, VII Europejski Festiwal Lekkoatletyczny Bydgoszcz, POL

10.06

Trelleborgsspelen (uppdat.) Trelleborg

13.06

Copenhagen Athletics Games København, DEN

15.06

VI meeting internazionale di atletica leggera Lugano, SUI

15.06

Bislett games Oslo, NOR

15-17.06

Huddingespelen Huddinge

16-17.06

Finish Games Vellinge

16-17.06

Östersjöspelen (prel.) Karlshamn

17.06

Memorial Janusza Kusocinskiego Warszawa, POL

18.06

Telenorgalan 2007 (Folksam GP 2007:1) Karlskrona

20.06

Vätterspelen (prel.) Jönköping

21.06

En Midsommarnattsdröm (prel.) Lerum

21-24.06

Veiekkelekene 2007 Lillehammer, NOR

22-23.06

DLV-Junioren Gala Mannheim, GER

23-24.06

Europa Cupen, First League, M o. K Vaasa, FIN

23-24.06

Nordiskt mästerskap i mångkamp för juniorer och ungdomar Vejle, DEN

24.06

Distriktsmatch Sjælland-Skåne-Småland P/F 17 Holbæk, DEN

25.06

Rekord Jakten Malmö/S

26.06

Kasttävling Eslöv

26.06

6° Grand Prix di Lanci Savona, ITA

27.06

Sollentuna GP (Folksam GP 2007:2) (prel.) Sollentuna

27.06

19° Meeting Arcobaleno Atleticaeuropa Celle Ligura, ITA

27.06

Golden Spikes 2007 Ostrava, CZE

29.06 - 01.07

Världsungdomsspelen (prel.) Göteborg/U

29.06

Aarhus Games Århus, DEN

30.06

Kasttävling Malmö/S-K

30.06

56th Cork City Sports Cork, IRL

30.06

Baltic Sea Youth Games 2007 Neubrandenburg, GER

30.06 - 01.07

Bottnarydskastet Bottnaryd

02.07

MAI-galan (Folksam GP 2007:3) (prel.) Malmö/S

03.07

Personliga Rekordens Kväll (prel.) Oskarshamn

05-08.07

25 Landsmót UMFÍ 2007 Kópavogur, ISL

06-08.07

Öresundsspelen Helsingborg

10.07

Athletissima Lausanne, SUI

11.07

Kasttävling Helsingborg

11.07

Ölandsspelen (prel.) Högby

11-15.07

UVM17 Ostrava, CZE

12-15.07

JEM22 Debrecen, HUN

13-15.07

Laxaspelen (uppdaterad 16 och 19 juli) (prel.) Halmstad

14.07

Kasttävling Malmö/S-K

15-16.07

Räkanspelen (prel.) Strömstad

17.07

Sommarkastet, del 1 Ystad

17.07

Kasttävling Helsingborg

18.07

Kasttävling Malmö/S-K

18.07

Kalmar Sommarspel Kalmar

19-22.07

JEM 19 Hengelo, NED

20-22.07

Valbo Games (prel.) Gävle

24.07

GP-galan (prel.) Sävedalen

24.07

Sundsvall Wind Sprint (prel.) Sundsvall

24.07

Sommarkastet, del 2 Ystad

25.07

Hoppsan Vellinge

25-26.07

Rosenbomsspelen (prel.) Karlskrona

26.07

Götagalan (Folksam GP 2007:4) (prel.) Karlstad

27-29.07

Gurkspelen Västerås

28.07

Veteran-SM, kastmångkamp (prel.) Eksjö

28.07

KBC Nacht van de Atletiek Heusden-Zolder, BEL

28-29.07

HAIS-spelen (inkl. DM, JDM, UDM) Hässleholm

28-29.07

Bohusspelen (prel.) Uddevalla

01.08

Folksam GP 2007:5 (prel.) Göteborg/S

01.08

Kretsserie (SÖ-kretsen) Simrishamn

03.08

Super Grand Prix London, GBR

04.08

Malmö-Spelen Malmö/He

04.08

SISU-spelen Nässjö

04-05.08

USM, mångkamp (prel.) Nyköping

05.08

Vänerspelen (prel.) Lidköping

07.08

Personliga rekordens tävling Växjö

07.08

DN-galan (prel.) Stockholm/S

08-09.08

DN-galan Youth (prel.) Stockholm/S

10-12.08

SM (prel.) Eskilstuna

11.08

Veteran-DM, kastmångkamp Malmö/S-K

11.08

Höjdhoppstävling Lund

11-12.08

Skånska Ungdomsspelen Vellinge

12.08

Getabockspelen (prel.) Varberg

14.08

Kasttävling Eslöv

14.08

Stora KM (SÖ Kretsen) Ystad

14.08

Tjejernas kväll (prel.) Stockholm/S

17-19.08

Stora VSM (prel.) Värnamo

18.08

Götalandsserien, match 2, K div. 3 Ystad

18.08

Götalandsserien, match 2, K div. 2 Karlshamn

18.08

Götalandsserien, match 2, M div. 1 o. 2, K div. 1 (prel.) Sävedalen

18.08

Bannister GP, del 3 (prel.) Västerås

18-19.08

Engelholmsspelen Ängelholm

20.08

Sektionsmästerskap 2.000 m Malmö/He

22.08

Kasttävling Mlmö/S-K

24-26.08

JSM (korr. 4/11) (prel.) Uddevalla

24-26.08

USM (prel.) Stenungsund

25.08

BMC Nike Grand Prix London, GBR

25-26.08

Heleneholmsspelen med UDM 12-14 år Malmö/He

25-30.08

VM Osaka, JPN

01-02.09

Sydsvenska Ungdomsspelen (prel.) Lund

01.09

Kasttävling Malmö/S-K

01.09

Lag-USM (17 år) (prel.) Växjö

01.09

Kasttävling Nyköping

01.09

Road to Berlin (prel.) Sävedalen

01.09

HIK-kampen (prel.) Jönköping

01.09

WM-spelen Alingsås

01-02.09

Täby Open (prel.) Danderyd

01-02.09

NM 19-år Esbjerg, DEN

07.09

Weltklasse (Golden League) Zürich, SUI

07-09.09

Kraftmätningen (prel.) Göteborg/S

08.09

Kasttävling och Castorama Malmö/S-K

08-09.09

Finnkampen (prel.) Göteborg/U

08-09.09

Ungdomsfinnkampen (prel.) Göteborg/U

11.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 1 Åhus

12.09

Castorama Malmö/S-K

13.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 2 Åhus

13.09

Öppna Tyringemästerskapet, 5.000 m Tyringe

14.09

Kasttävling Malmö/S-K

14.09

Memorial Van Damme (Golden League) Bryssel, BEL

14-16.09

Skol-SM (prel.) Gävle

15.09

Castorama Malmö/S-K

15.09

World Record Challenge (prel.) Helsingborg

15-16.09

Götalandsmästerskapen 13-14 år Malmö/He

16.09

ISTAF (Golden League) Berlin, GER

18.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 3 Åhus

20.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 4 Åhus

20.09

Öppna Tyringemästerskapet, 10.000 m Tyringe

21.09

Castorama Eslöv

22.09

Senior-DM 10.000 samt VDM, del 5 Ystad

22.09

Kalmarspelen Kalmar

22-23.09

Weltfinale der Leichtatletik Stuttgart, GER

22-23.09

UDM mångkamp Eslöv

23.09

Castorama Trelleborg

23.09

Karlskronaspelen (prel.) Karlskrona

23.09

TAIF-spelen (prel.) Tranås

25.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 5 Åhus

27.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 6 Åhus

28.09

Golden Grand Prix Shanghai, CHN

29.09

Kasttävling Malmö/S-K

29.09

Castorama Åhus

29.09

Castorama Helsingborg

29.09

Klubbmästerskap Hässleholm/G

30.09

Kretsserie (SÖ-kretsen) Ystad

30.09

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

30.09

Castorama Eslöv

30.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 7 Åhus

30.09

Super Meet Track & Field Yokohama, JPN

02.10

Castorama Eslöv

06.10

Castorama Malmö/S-K

07.10

Castorama Åhus

07.10

Castorama Eslöv

07.10

Kretsmästerskap (NV-kretsen) Klippan

10.10

ALJ Open Light (prel.) Stockholm/S

14.10

Castorama Kyrkhult

21.10

Castorama (prel.) Åhus

19.12

Kasttävling Malmö/S-K

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp. Alla ungdomslistor är strikt åldersbundna.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor till Åke Norén, Handskmakaregatan 4 b, 291 54 Kristianstad och till Skånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Kullagatan 24, 215 67 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org för uppdatering av statistiken. Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Vad beror felet på?

I många tävlingar saknas bristfällig information om rätt födelseår på den aktive deltagaren. Här uppmanar vi ledare att vara noga med att fylla i rätt födelseår, så att misstag kan undvikas.

Det har också visat sig i resultatlistorna, att många bristfälliga vinduppgifter kan orsaka fel i en statistik, och det är upp till tävlingsarrangören att se till så att vindmätare finns och framförallt fungerar, för att rättvisa ska ske. Likaså är det viktigt att arrangören lämnar resultat i godkänd vind om ett bästa resultat skett med för mycket medvind.

Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund
Åke Norén, Åhus Friidrottsklubb