Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista.

Skånsk statistik ­ utesäsongen 2008 sammanställd i samarbete mellan Åke Norén, Åhus Friidrottsklubb och Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:

02.02

2008 ERAU Indoor/Outdoor Challenge Daytona Beach, FL, USA

23.02

ERAU Last Chance Meet Daytona Beach, FL, USA

22.03

Arizona State Sun Devils Temple, AZ, USA

29.03

Bobby Lane Arlington Invitational Arlington, TX, USA

29.03

2008 SCSU Owl T & F Invitational New Haven, CT, USA

05.04

Sam Howell Invitational Princeton. NJ, USA

12.04

John Jacobs Invitational Norman, OK, USA

12.04

Ole Miss Invitational Oxford, MS, USA

19.04

Larry Ellis Invitational Princeton, NJ, USA

19.04

Michael Johnson Classic Waco, TX, USA

19.04

Alumni Gold Baton Rouge, LA, USA

20.04

2008 Florida Sun Conference Championships Daytona Beach, FL, USA

24.04

- Houston, TX, USA

27.04

Yale Springtime Invitational New Haven, CT, USA

26.04

Kasttävling Malmö/S-K

26.04

Startskottet Trelleborg

27.04

Palmkastet Trelleborg

02.05

Kasttävling Malmö/S-K

03.05

Kasttävling Eslöv

03-04.05

2008 MAAC Outdoor Championships Lawrenceville, NJ, USA

03.05

Ole Miss May Invitational Oxford, MS, USA

03.05

- Arlington, TX, USA

04.05

Vårkampen (prel.) Hässleholm/Ö

08.05

Snapphanekampen, del 1 Vittsjö

10.05

Klubbmatch Lomma FIK - Staffanstorps AI Lomma

10.05

Kasttävling Malmö/S-K

10.05

Listermästerskapen (prel.) Karlshamn

11.05

Ystad-Spelen Ystad

11.05

WSK-Spelen Värnamo

12.05

Sektionsmäaterskap 1.500 m Malmö/He

15.05

Kasttävling Staffanstorp

15-18.05

2008 SEC Outdoor Track & Field Championships Auburn, AL, USA

17.05

Nordeakampen - kval (prel.) Eslöv

17.05

Marknadsspelen Skruv

17.05

Glostrup Games Glostrup, DEN

18.05

Svenska Cupen (prel.) Helsingborg

18.05

UKM, del 1 (SÖ-kretsen) Sjöbo

18.05

Götalandsserien K div. 2 Uddevalla

18.05

Götalandsserien M div. 2 S Uddevalla

18.05

Götalandsserien M o. K div. 1 (prel.) Motala

21.05

Harry Olofssons Minne Trelleborg

22.05

Heleneholms 800 m (inkl. VDM) Malmö/He

22.05

Kretsserien (SÖ-kretsen) Ystad

24.05

Pannkaksspelen Stockholm/Sä

24-25.05

Sätraspelen (prel.) Stockholm/Sä

24-25.05

SM/JSM/USM, stafett (prel.) Göteborg/S

25.05

Försommarspelen (uppdaterad 31.05) Kristianstad

27.05

Råslättspelen Jönköping

29.05

Skåne-cupen F/P 13 år Malmö/He

29.05

Snapphanekampen, del 2 Tyringe

30.05

- Fayetteville, AR, USA

31.05

V Gran Premio Internacional de Atletismo Zaragoza, ESP

31.05

DoWin Cup 2008 Villstad

31.05-01.06

Lerumskampen (prel.) Lerum

31.05-01.06

Lyngby Games Lyngby, DEN

01.06

Melittaspelen (prel.) Klippan

01.06

Bedford International Games 2008 Bedford, GBR

01.06

DKB - ISTAF Berlin, GER

03.06

MAI-Galan, Folksam GP, del 1 (prel.) Malmö/S

06.06

Contact-spelen (prel.) Olofström

06.06

Bislett Games Oslo, NOR

06-08.06

SAYO (prel.) Sollentuna

07.06

Kasttävling Malmö/S-K

07.06

Släggkarnevalen (prel.) Västerås

07.06

MAIF-spelen (prel.) Mariestad

07-08.06

Mästarmöte i Kast (prel.) Nyköping

07-08.06

NJM tiokamp Jyväskylä, FIN

07-08.06

Sävedalsspelen (prel.) Sävedalen

07-08.06

Smålandsspelen (prel.) Växjö

08.06

Trelleborgsspelen Trelleborg

08.06

Smålandsspelen Gala (prel.) Växjö

08.06

Sparkassen Gala Regensburg, GER

11.06

DM/VDM del 2 Eslöv

12.06

Ungdoms-KM (SÖ-kretsen) Glemmingebro

13-15.06

Huddingespelen Huddinge

14.06

British Milers Club Elite Meeting Watford, GBR

14-15.06

Finish Games (prel.) Vellinge

14-15.06

Ymerspelen (prel.) Borås

14-15.06

Rosenbomsspelen (prel.) Karlskrona

16.06

Telenor-Galan, Folksam GP, del 2 (prel.) Karlskrona

18.06

Kasttävling Eslöv

18.06

Vätterspelen Jönköping

19.06

En Midsommarnattsdröm (prel.) Lerum

21.06

Pole Vault Stars Kiev, UKR

21-22.06

Juniorengala Mannheim, GER

21-22.06

Europa-cupen, First League Istanbul, TUR

22.06

Distriktsmatch 16-17 år (prel.) Hässleholm

23.06

Göteborg GP, Folksam GP, del 3 (prel.) Göteborg/S

24.06

Sommarspelen 2008 (prel.) Stockholm/Sä

26.06

Copenhagen Athletics Games København, DEN

27-29.06

Världsungdomsspelen (prel.) Göteborg/U

27-29.06

Veteran-SM (prel.) Ystad

28-29.06

Bottnarydskastet Bottnaryd

02.07

Kasttävling Malmö/S-K

04.07

Kasttävling Eslöv

05.07

Löptävling Klippan

06.07

Wind Sprint (prel.) Sundsvall

08.07

Folksam GP, del 4 (prel.) Sollentuna

08.07

Personliga Rekordens Kväll (prel.) Oskarshamn

08-11.07

JVM , dag 1-5 Bydgoszcz, POL

09.07

Kasttävling Eslöv

09.07

Ölandsspelen (prel.) Löttorp

11-13.07

Öresundsspelen (prel.) Helsingborg

12-13.07

Räkanspelen (prel.) Strömstad

15.07

Kasttävling Helsingborg

15.07

GP Galan (prel.) Sävedalen

15.07

Hoppgalan Karlshamn

16.07

Kalmar Sommarspel (prel.) Kalmar

16.07

Kasttävling Eslöv

18-20.07

Valbo Games Gävle

18-20.07

Laxaspelen (prel.) Halmstad

19.07

Kasttävling Malmö/S-K

19-20.07

SM, mångkamp Värnamo

21.07

DN Galan Youth Shot (prel.) Stockholm/Ku

22.07

DN Galan (prel.) Stockholm/S

23-24.07

DN Galan Youth (prel.) Stockholm/S

23.07

Kasttävling Eslöv

25.07

London GP London, GBR

26-27.07

Bohusspelen Uddevalla

26-27.07

Hais-spelen (DM/JD;/UDM) (prel.) Hässleholm

27.07

GP Soputu Sopot, POL

28.07

Götagalan, Folksam GP, del 5 (prel.) Karlstad

29.07

Herculis 2008 Monaco, MON

30.07

Hoppsan Vellinge

30.07

Kasttävling Malmö/S-K

30.07

Kasttävling Hlesingborg

01-03.08

SM (prel.) Västerås

02.08

Malmö-Spelen (prel.) Malmö/He

02-03.08

Östersjöspelen (prel.) Karlshamn

03.08

Kretsserien, del 2 (SÖ-kretsen) (prel.) Sjöbo

06.08

Kasttävling Malmö/S-K

07.08

Personliga rekordens tävling Växjö

08-10.08

JSM (prel.) Norrtälje

08-10.08

USM (prel.) Täby

09.08

Kasttävling med VDM i kastmångkamp Malmö

09.08

BMC Nike Grand Prix Final Eton, GBR

12.08

Kretsmästerskap (SÖ-kretsen) Ystad

12-13.08

Fredrikshofsspelen (prel,) Stockholm/S

15-24.08

OS Beijing, CHN

16.08

Götalandsserien, div. 2 södra, Män, match 2 Hässleholm

16.08

Götalandsserien, div. 2 södra, Kvinnor, match 2 Hässleholm

16.08

Götalandsserien, div. 1, Män, match 2 Trelleborg

16.08

Götalandsserien, div. 1, Kvinnor, match 2 Trelleborg

16.08

Kräftspelen 2008 Villstad

16.08

Odenspelen (prel.) Falköping

16.08

VSM, kastmångkamp Bottnaryd

16-17.08

Engelholmsspelen Ängelholm

16-17.08

Nordisk juniorlandskamp (P/F 19 år) Fana, NOR

17.08

Distriktsmatch veteraner Øst-Danmark - Skåne Greve, DEN

18.08

Sektionsmäaterskap 1.000 m Malmö/He

20.08

Kasttävling Malmö/S-K

20.08

Löplabbetspelen Huddinge

22.08

Kasttävling Malmö/S-K

23.08

Road to London (prel.) Sävedalen

23.08

Gunder Häggspelen (prel.) Gävle

23.08

Habo Javelin Challenge Habo

23-24.08

Heleneholmsspelen med UDM 12-14 år - stavhopp inomhus Malmö/He

23-24.08

JSM-USM, mångkamp (prel.) Kalmar

23-24.08

Surbullespelen Norrköping

24.08

WM-spelen (prel.) Alingsås

24.08

Getabocksspelen (prel.) Varberg

24.08

Castorama (prel.) Göteborg

29.08

Weltklasse Zürich, SUI

29-30.08

Finnkampen Helsinki, FIN

30.08

Ungdomsfinnkampen Helsinki, FIN

30-31.08

Nordeakampen (prel.) Växjö

30.08-06.09

European Masters Games Malmö

31.08

Skånska Ungdomsspelen (prel.) Vellinge

02.09

Athletissma Lausanne, SUI

02.09

Skånecupen (15 år) Ystad

02.09

Snapphanekampen, del 3 Åhus

04.09

Aarhus Games Århus, DEN

05.09

Golden League, Memorial van Damme Brussels, BEL

06.09

World Record Challenge Helsingborg

06.09

Karlskronaspelen (prel.) Karlskrona

06-07.09

Sydsvenska Ungdomsspelen (prel.) Lund

06-07.09

Nordiskt-Baltiskt U23-mästerskap Tampere, FIN

06-07.09

Götalandsmästerskapen 13-14 år (prel.) Lidköping

07.09

Rieti 2008 Rieti, ITA

09.09

Löptävling (1 eng. mil) Ystad

09.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 1 Åhus

11.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 2 Åhus

12-14.09

Skol-SM (prel.) Sollentuna

13.09

Veteran-DM, arena, del 5 Trelleborg

13-14.09

World Athletics Final Stuttgart, GER

14.09

UKM II (SÖ-kretsen) Ystad

16.09

Löptävling (2.000 m) Ystad

16.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 3 Åhus

18.09

Castorama Växjö

18.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 4 Åhus

20-21.09

Mångkamps-DM Eslöv

21.09

KM (NV-kretsen) Ängelholm

21.09

Kasttävling Malmö/S-K

21.09

Castorama Malmö/S-K

22.09

Sektionsmästerskap 5.000 m Malmö/He

22.09

Klubbmästerskap (prel.) Hässleholm

23.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 5 Åhus

24.09

Kasttävling Malmö/S-K

24.09

Castorama Malmö/S-K

24.09

Snapphanekampen, del 4 Hässleholm

25.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 6 Åhus

27.09

Castorama Uppsala

27-28.09

Afslutningsstævne Greve, DEN

28.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 7 Åhus

28.09

Castorama Eslöv

29.09

Klubbtävling 1.500 m Malmö/He

01.10

Kasttävling Malmö/S-K

01.10

Castorama Malmö/S-K

04.10

Klubbtävling (entimmeslöpning) Ystad

04.10

Castorama Trelleborg

11.10

Castorama Åhus

12.10

Castorama Åhus

12.10

Castorama Kyrkhult

19.10

Castorama (prel.) Åhus

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp. Alla ungdomslistor är strikt åldersbundna.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor till Åke Norén, Handskmakaregatan 4 b, 291 54 Kristianstad och till Skånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Kullagatan 24, 215 67 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org för uppdatering av statistiken. Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Vad beror felet på?

I många tävlingar saknas bristfällig information om rätt födelseår på den aktive deltagaren. Här uppmanar vi ledare att vara noga med att fylla i rätt födelseår, så att misstag kan undvikas.

Det har också visat sig i resultatlistorna, att många bristfälliga vinduppgifter kan orsaka fel i en statistik, och det är upp till tävlingsarrangören att se till så att vindmätare finns och framförallt fungerar, för att rättvisa ska ske. Likaså är det viktigt att arrangören lämnar resultat i godkänd vind om ett bästa resultat skett med för mycket medvind.

Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund
Åke Norén, Åhus Friidrottsklubb