Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista.

Skånsk statistik ­ utesäsongen 2009 sammanställd i samarbete mellan Åke Norén, Åhus Friidrottsklubb och Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:

17.01

Winter Sun No. 1 Clermont, FL, USA

08.03

Vinterkastet (prel.)

Göteborg/S-K

13-14.03

South African Senior Championships

Stellenbosch, RSA

14-15.03

Europacupen, Vinterkastet

Los Realejos, ESP

20-21.03

2009 Baldy Castillo Invitational

Tempe, AZ, USA

20-21.03

Horned frog Invitational

Fort Worth, TX, USA

21.03 Rhodes Open Memphis, TN, USA
21.03 Spike's Classic High School Daytona Beach, FL, USa
26-29.03 Alabama Relays Tuscaloosa, AL, USA
27-28.03 Victor Lopez/Rice Bayou Classic Houston, TX, USA
27-28.03 2009 Yellow Pages South Africa Youth and Junior inc. SA under 23
Championships
Pretoria, RSA
27-28.03 UTA Bobby Lane T & F Invitational Arlington, TX, USA

29.03

Vårkasttävling (prel.)

Göteborg/S-K

01-04.04 Texas Twilight Austin, TX, USA
03-04.04 Sam Howell Invitational Princetown, NJ, USA
03-04.04 All Idaho Cup Boise, ID, USA

06.04

Kasttävling

Malmö/S-K

10-11.04 30th Sun Angel Track Classic Tempe, AZ, USA
10-11.04 John Jacobs Invitational Norman, OK, USA
11.04 2009 ExxonMobil Ty Terrell Beaumont, TX, USA
11.04 Ole Miss Invitational Oxford, MS, USA
16-18.04 51st Annual Mt. Sac Relays Walnut, CA, USA
17-18.04 2009 Alumni Gold Baton Rouge, LA, USA
17-18.04 Larry Ellis Memorial Princeton, NJ, USA
18.04 Texas Twilight Austin, TX, USA
18.04 TCU Invitational Fort Worth, TX, USA

19.04

Vårkasttävling (prel.)

Göteborg/S-K

24.04

Breddtävling, kast

Falun

25.04 Startskottet (prel.) Trelleborg
25.04 NSU Invitational Natchitoches, LA, USA
26.04 Yale Springtime Invitattional New Haven, CT, USA

26.04

Palmkastet

Trelleborg

02.05 Ole Miss Invitational Oxford, MS, USA
02-03.05 2009 MAAC Outdoor T & F Championships Lawrenceville, NJ, USA
02-03.05 Tårnby Games Tårnby, DEN
03.05 Vårkampen (prel.) Hässleholm
08-10.05 2009 Southland Conference Outdoor T & F Championships Nacogdoches, TX, USA
08-09.05   Randall's Island, NY, USA

09.05

Kasttävling Malmö/S-K

14-17.05

2009 Southeastern Conference Outdoor T & F Championships Gainesville, FL, USA

14.05

VDM arena, del 1 (800 m) Malmö/He

15-17.05

2009 ECAC and IC4A T & F Outdoor Championships Princeton, NJ, USA

16.05

Marknadsspelen Skruv

16.05

Fyrklövern, del 3 Malmö/He

16.05

Varbergs Mångkamp (prel.) Varberg

17.05

Kretsserie Sjöbo

17.05

Försommarspelen Kristianstad/Åhus

18.05

Kasttävling Malmö/S-K

21.05

Ystadsspelen Ystad

21.05

Kval till Lag-SM, Grupp B (prel.) Jönköping

21.05

Götalandsserien, Div. 1 Kvinnor (prel.) - match 1 Olofström

21.05

Götalandsserien, Div. 3 Kvinnor (prel.) - match 1 Olofström

21.05

Götalandsserien, Div. 1 Män - match 1 Norrköping

21.05

Götalandsserien, Div. 2 Män - match 1 Norrköping

21.05

Götalandsserien, Div. 3 Män (prel.) - match 1 Olofström

21.05

Götalandsserien, Div. 3 Män (prel.) - match 1 Finspång

23-24.05

Lerumkampen (prel.) Lerum

23-24.05

35. Hallesche Erdgas - Werftage 2009 Halle, GER

23-24.05

Stafett-SM (prel.) Karlstad

24.05

Pannkaksspelen Eslöv

24.05

B-Tex Cup 2009 Villstad

25.05

Klubbtävling 1.500 m Malmö/He

26.05

Snapphanekampen, del 1 Åhus

27.05

Ungdoms-KM, SÖ-kretsen Ystad

29-30.05

NCAA 2009 Outdoor T & F Championships, Div. 1 Louisville, KY, USA

30.05

Int. meeting Papaflessia Kalamata, GRE

30.05

Kasttävling Malmö/S-K

30.05

Melittaspelen (prel.) Klippan

30-31.05

Sävedalsspelen (prel.) Sävedalen

30-31.05

Lyngby Games Lyngby, DEN

31.05

Nordeakampen, kval. (prel.) Hässleholm

31.05

WSK-spelen Värnamo

01.06

61st Veniziela meeting Chania, GRE

01.06

45. Internationales Pfingstsportfest Rehlingen, GER

02.06

Råslätt-spelen (prel.) Jönköping

05-07.06

SAYO (prel.) Sollentuna

06.06

Smålandsspelen (prel.) Växjö

06.06

Stefan Holm-spelen (prel.) Kil

06-07.06

Engelholmsspelen (prel.) Ängelholm

06-07.06

Landskamp, mångkamp - Estland-Sverige-Finland Rakvere, EST

07.06

Contactspelen (prel.) Olofström

07.06

55. Miedzynarodowy Memorial Janusza Kusocinskiego Warszawa, POL

07.06

Trelleborgsspelen Trelleborg

07.06

Veteran-SM, mångkamp Nyköping

09.06

Folksam GP, del 1 (prel.) Göteborg

10.06

Veteran-DM arena, del 2, inkl. DM 5.000 m Eslöv

10.06

Ungdoms-KM, SÖ-kretsen Glemmingebro

10-13.06

NCAA 2009 Outdoor T & F Championships, Div. 1 Fayetteville, AR, USA

13.06

Kasttävling Malmö/S-K

13.06

Jubileumsgalan (prel.) Eskilstuna

13.06

Kuortaneen Eliitikisat Kuortane, FIN

13-14.06

Ymerspelen (prel.) Borås

13-14.06

Rosenbomspelen (prel.) Karlskrona

13-14.06

Finish Games Vellinge

13-14.06

Bauhaus Junioren-Gala 2009 Mannheim, GER

14.06

DKB-ISTAF 2009 Berlin, GER

17.06

Malmöspelen Malmö/He

17.06

Vätterspelen (prel.) Jönköping

18.06

En Midsommarnattsdröm (prel.) Lerum

20-21.06

Lag-EM Leiria, POR

21.06

Trekungamötet (prel.) Kungälv

22-23.06

DM, Blekinge (prel.) Olofström

24.06

Kasttävling Malmö/S-K

25.06

Solletuna GP - Folksam GP, del 2 (prel.) Sollentuna

27.06

Reunión Internacional Ciudad de Málaga Malaga, ESP

27.06

BMC Nike Grand Prix Stretford, GBR

26-28.06

Världsungdomsspelen (prel.) Göteborg/U

26-29.06

Veteran-NM (prel.) Huddinge

27-28.06

Bottnarydskastet (prel.) Bottnaryd

27-28.06

Uppsalaspelen (prel.) Uppsala

27-28.06

Europacupen, mångkamp Szczecin, POL

01.07

Kasttävling Malmö/S-K

01.07

Senior-KM (SÖ-kretsen) Simrishamn

03.07

Bislett Games Oslo, NOR

04-05.07

Hoppa långt och högt (prel.) Enskede

06.07

Karlskrona GP - Folksam GP, del 3 (prel.) Karlskrona

07.07

Kasttävling Helsingborg

07.07

Athletissima Lausanne, SUI

07-12.07

Universiaden Beograd, SRB

09.07

Kasttävling Helsingborg

10-12.07

Öresundsspelen (prel.) Helsingborg

15.07

Kasttävling Malmö/S-K

15.07

Kalmar Sommarspel (prel,) Kalmar

16-19.07

JEM 22 Kaunas, LTU

17-19.07

Valbo Games (prel.) Gävle

17.07

Meeting Areva d'athletisme au Stade de Paris Saint Denis, FRA

18.07

Kasttävling (inkl. VDM, vikt) Malmö/S-K

18.07

VI Reunión Internacional de Atletismo Zaragoza, ESP

18.07

KBC Nacht van de Atletiek Heusden-Zolder, BEL

18-19.07

Laxaspelen (prel.) Halmstad

22.07

Skanska Open (prel.) Karlstad

22.07

Kasttävling Malmö/S-K

22.07

Mednarodni atletski miting KRKA 2009 Novo Mesto, SLO

23.07

Karlstads GP - Folksam GP, del 4 (prel.) Karlstad

23-26.07

JEM 19 (endast 23-25.07) Novi Sad, SRB

24-26.07

HAIS-spelen inkl. DM, JDM, UDM fr.o.m 15 år (prel.) Hässleholm

25.07

Bohusspelen (prel.) Uddevalla

25.07

Windsprint (prel.) Sundsvall

25.07

Míting Internacional d'Athletisme Barcelona, ESP

26.07

Mityng GP Sopotu im. J. Sidly Sopot, POL

26.07

Summer Bigbank Kuldliiga 2009, IV Kose, EST

30.07

DN-galan Youth Shot (prel.) Stockholm/Ktg

31.07

DN-galan (prel.) Stockholm/S

01-02.08

DN-galan Youth (prel.) Stockholm/S

01-03.08

SM (prel.) Malmö/S

04.08

Kasttävling Ängelholm

06.08

Karlskronaspelen (prel.) Karlskrona

06.08

Copenhagen Athletics Games København, DEN

07-09.08

Gurkspelen (prel.) Västerås

07-09.08

Huddingespelen (prel.) Huddinge

08.08

VDM, kastmångkamp Malmö/S-K

08.08

Memorial Geert Rasschaert Ninove, BEL

08-09.08

Skånska Ungdomsspelen Vellinge

09.08

Getabockspelen (prel.) Varberg

10.08

Kasttävling Malmö/S-K

11.08

Snapphanekampen, deltävling 3 Vittsjö

11.08

Senior-kretsmästerskap (SÖ-kretsen) Ystad

12.08

SM, stavhopp (prel.) Malmö/S

14-16.08

JSM (prel.) Karlskrona

14-16.08

USM (prel.) Växjö

20.08

Kasttävling Staffanstorp

21-23.08

Veteran-SM (prel.)

Norrtälje

22.08

Gunder Häggspelen (Folksam Challenge) (prel.) Gävle

22.08

Road to Daegu (Folksam Challenge) (prel.) Sävedalen

22-23.08

NM 20-års juniorer och nordisk ungdomslandskamp Vaasa, FIN

22-23.08

Sydsvenska Ungdomsspelen (prel.) Lund

23.08

Götalandsserien K div. 1 (prel.) Hässleholm

23.08

Götalandsserien M div. 1 (prel.) Hässleholm

23.08

Götalandsserien K div. 3 (prel.) Hässleholm

23.08

Götalandsserien M div. 3 (prel.) Hässleholm

26.08

Snapphanekampen, deltävling 4 (prel.) Hässleholm

28-30.08

Nordea-kampen, final (prel.) Göteborg/S (Göteborg/U för stafett)

29.08

BMC Copthall Copthall, GBR

29-30.08

Finnkampen (prel.) Göteborg/U

29-30.08

Ungdomsfinnkampen (prel.) Göteborg/U

29-30.08

Heleneholmsspelen med UDM 12 - 14 år (prel.) Malmö/He

31.08

Löptävling (1 eng. mil) Malmö/He

02.09

Castorama (prel.) Göteborg/S

03.09

Löptävling (5.000 m) (prel.) Tyringe

05.09

DM 10.000 samt VDM arena , del 5 Trelleborg

05.09

HIK-Kampen (prel.) Jönköping

05.09

- Provo, UT, USA

05-06.09

Götalandsmästerskapen 13-14 år Olofström

05-06.09

SM/JSM/USM, mångkamp (prel.) Eskilstuna

06.09

Castorama Åhus

06.09

Rieti 2009 Rieti, ITA

08.09

Öppna Åhusmästerskapen , del 1 Åhus

09.09

Castorama (prel.) Göteborg/S

10.09

Öppna Åhusmästerskapen , del 2 Åhus

10.09

Löptävling (10.000 m) (prel.) Tyringe

11-13.09

Skol-SM (prel.) Västerås

12.09

Fyrklövern, del 4 København, DEN

12.09

Castorama Åhus

12.09

Castorama Ängelholm

13.09

Kretsmästerskap (NV-kretsen) (prel.) Klippan

15.09

Öppna Åhusmästerskapen , del 3 Åhus

17.09

Öppna Åhusmästerskapen , del 4 Åhus

19.09

Kretsserien (SÖ-kretsen) Ystad

19.09

Castorama Åhus

19.09

Kasttävling Malmö/S-K

20.09

Öppna Åhusmästerskapen , del 5 Åhus

20.09

Castorama Åhus

20.09

Castorama Malmö/S-K

20.09

Kasttävling Malmö/S-K

21.09

Löptävling (5.000 m) Malmö/He

21.09

Castorama (prel.) Växjö

22.09

Öppna Åhusmästerskapen , del 6 Åhus

22.09

Löptävling (2 eng. mil) Ystad

23.09

Castorama Malmö/S-K

23.09

Kasttävling Malmö/S-K

24.09

Öppna Åhusmästerskapen , del 7 Åhus

26.09

Castorama Trelleborg

26-27.09

DM/UDM, mångkamp Eslöv

27.09

Castorama Åhus

27.09

Kasttävling

Helsingborg

29.09

Löptävling (400 o 1.000 m) Ystad

29.09

Löptävling Klippan

30.09

Castorama Eslöv

30.09

Kasttävling Malmö/S-K

30.09

Castorama Malmö/S-K

04.10

Castorama

Åhus

06.10

Löptävling (2.000 m) Ystad

10.10

Löptävling (1 timmes löpning) Ystad

10.10

Castorama

Åhus

18.10

Castorama

Åhus

21.11

 

Parow, RSA

23.11

 

Chiba, JPN

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp. Alla ungdomslistor är strikt åldersbundna.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor till Åke Norén, Handskmakaregatan 4 b, 291 54 Kristianstad och till Skånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Kullagatan 24, 215 67 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org för uppdatering av statistiken. Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Vad beror felet på?

I många tävlingar saknas bristfällig information om rätt födelseår på den aktive deltagaren. Här uppmanar vi ledare att vara noga med att fylla i rätt födelseår, så att misstag kan undvikas.

Det har också visat sig i resultatlistorna, att många bristfälliga vinduppgifter kan orsaka fel i en statistik, och det är upp till tävlingsarrangören att se till så att vindmätare finns och framförallt fungerar, för att rättvisa ska ske. Likaså är det viktigt att arrangören lämnar resultat i godkänd vind om ett bästa resultat skett med för mycket medvind.

Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund
Åke Norén, Åhus Friidrottsklubb