Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista.

Skånsk statistik ­ utesäsongen 2010 sammanställd av Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund och med assistans från Åke Norén, Åhus Friidrottsklubb.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:

09.01

WPA Open Meeting Parow, RSA

06.02

League Meeting Belville, RSA

20.02

Pomona-Pitzer All-comers meet Claremont, CA, USA

05-06.03

WPA Junior Championships Belville, RSA

19.03

Horned Frog Invitational Fort Worth, TX, USA

19.03

WSC North Ventura, CA, USA

19-20.03

Baldy Castillo Invitational Tempe, AZ, USA

20.03

2010 Rhodes College Open Meet Memphis, TN, USA

20-21.03

European Cup Winter Throw Arles, FRA

25-28.03

Alabama Relays 2010 Tuscaloosa, AL, USA

26.03

Santa Barbara Easter Relays 2010 Santa Barbara, CA, USA

26-27.03

UTA Bobby Lane T & F Invitational Arlington, TX, USA

27.03

Track & Field Season Opener West Long Branch, NJ, USA

31.03-03.04

83rd Clyde Littlefield Texas Relays Austin, TX, USA

02-03.04

Florida Relays Gainesville, FL, USA

02-03.04

Sam Howell Memorial Invitational Princeton, NJ, USA

02-03.04

Johnny Mathis Invitational San Francisco, CA, USA

09.04

WSC Coastal Meet Ventura, CA, USA

09.04

Mesa Classic 2010 Mesa, AZ, USA

10.04

North Texas Classic Denton, TX, USA

10.04

Ole Miss Invitational Oxford, MS, USA

10.04

Fairleigh Dickinson Classic Palisades Park, NJ, USA

10.04

2010 Ed Adams Invitational Salinas, CA, USA

10-11.04

Sydafrikanska Juniormästerskapen Germiston, RSA

15-17.04

Mt. Sac Relays Walnut, CA, USA

16-17.04

2010 Alumni Gold Baton Rogue, LA, USA

16-17.04

Beach Invitational Norwalk, CA, USA

16-17.04

Larry Elvis Invitational Princeton, NJ, USA

21.04

Kasttävling Malmö/S-K

21-24.04

2010 Drake Relays Des Moines, IA, USA

23.04

Hjalmar Open Malmö/S-K

23-24.04

Brutus Hamilton Invitational Berkeley, CA, USA

24.04

Startskottet Trelleborg

24-28.04

Western State Conference Championships Moorpark, CA, USA

25.04

Palmkastet Trelleborg

25.04

Yale Springtime Invitational New Haven, CT, USA

30.04-01.05

Idaho-Utah Borderclash Boise, ID, USA

01.05

Northwestern State University Inviatational Natchitoches, LA, USA

02.05

Vårkampen Hässleholm

01-02.05

Tårnby Games Tårnby, DEN

01-02.05

MAAC Outdoor T & F Championships Lawrenceville, NJ, USA

07.05

Kasttävling Göteborg/S-K

08.05

Southern California Championships Mission Viejo, CA, USA

08.05

Herman Open Malmö/S-K

10.05

Löptävling (1.500 m) Malmö/He

12.05

Kasttävling Malmö/S-K

12-15.05

2010 Western Athletic Conference Ruston, LA, USA

13.05

Kasta Loss (prel.) Göteborg/S

13-16.05

2010 SEC Championships Knoxville, TN, USA

14.05

IAAF Diamond League 1 Doha, QAT

14-16.05

2010 Southland Outdoor T & F Championships Arlington, TX, USA

15-16.05

Halle Werftage Halle, GER

16.05

Lag-SM, kval B Män o. Kvinnor (prel.) Växjö

16.05

Götalandsserien, div. 1, Män o. Kvinnor (prel.) Motala

16.05

Götalandsserien, div. 2, Män o. Kvinnor (prel.) Jönköping

16.05

Götalandsserien, div. 3, Män o. Kvinnor Olofström

16.05

Pannkaksspelen Eslöv

18.05

VDM 800 m (inkl. ungdoms- och seniorklasser) Malmö/He

19.05

2010 Colorful Daegu Pre-Championships Meeting Daegu, KOR

19.05

Adidas Opening Games Oslo, NOR

20.05

Kasttävling Ängelholm

21-23.05

European Youth Olympics Trials Moskva, RUS

22.05

Kretsserien (SÖ-kretsen) Ystad

23.05

IAAF Diamond League 2 Shanghai, CHN

23.05

Försommarspelen och kval. till Nordeakampen (prel.) Kristianstad

24.05

46. Internationales Pfingstsportfest Rehlingen, GER

25.05

Råslättspelen (prel.) Jönköping

26.05

Kasttävling Eslöv

27.05

Ungdomskretsmästerskap, del 1 (SÖ-kretsen) Sjöbo

27-29.05

NCAA Div. 1 East Preliminary Greensboro, NC, USA

29.05

XIX Míting Internacional d'Atletisme Palafrugell, ESP

29-30.05

Stafett-SM Norrtälje

29-30.05

Mästarmöte i kast (prel.) Nyköping

29-30.05

Lerumskampen (prel.) Lerum

29-30.05

Hypo Meeting Götzis, AUT

30.05

Bedaspelen (prel.) Klippan

31.05

Löptävling (300, 400) Ystad

02.06

VDM/DM arena, del 2 (prel.) Eslöv

02.06

Sommaröset (prel.) Vallentuna

04-05.06

EM Landshold-udtagelse København, DEN

05.06

Trelleborgsspelen Trelleborg

05.06

Stefan Holm-spelen (prel.) Kil

05.06

International Flanders Athletics Meeting Oordegen, BEL

05-06.06

Engelholmsspelen Ängelholm

05-06.06

Sävedalsspelen (prel.) Sävedalen

06.06

Road to Barcelona 2010 - Folksam Challenge 1 (prel.) Sävedalen

06.06

16. Internationales Hochsprung Meeting Viersen, GER

06.06

3e Meeting International Mohammed VI Rabat, MAR

06.06

Contact-spelen Olofström

08.06

Folksam Challenge 2 (prel.) Eskilstuna

11-13.06

SAYO (prel.) Sollentuna

12.06

AtletiCAGenève Genève, SUI

12.06

ASICS Gouden Spike Leiden, NED

12.06

Diamond League Randall's Island, NY, USA

12.06

11° Memorial Primo Nebiolo Torino, ITA

12.06

Watford GP Watford, GBR

12-13.06

Finish Games Vellinge

13.06

Löptävling (hinder) Ystad

13.06

Smålandsspelen (prel.) Växjö

15.06

Ungdoms-KM (SÖ-kretsen) Glemmingebro

15.06

Praha, CZE

16.06

Kasttävling Malmö/S-K

19.06

Kasttävling Malmö/S-K

19.06

Vänerspelen (prel.) Lidköping

19.06

Götalandsserien Div. 3 M o K, 2:a matchen (prel.) Hässleholm

19.06

Götalandsserien Div. 1 Män, 2:a matchen (prel.) Karlshamn

19-20.06

Lag-EM, First League Budapest, HUN

19-20.06

Rosenbomspelen (prel.) Karlskrona

20.06

Ystadspelen Ystad

20.06

Habo Challenge Habo

22.06

Senior-KM (SÖ-kretsen) Simrishamn

23.06

Kasttävling Malmö/S-K

23.06

Vätterspelen (prel.) Jönköping

24.06

En Midsommarnattsdröm (prel.) Lerum

26.06

Kuortaneen Eliittikisat Kuortane, FIN

26.06

Gala Bochum Wattenscheid, GER

26-27.06

Lag-EM, mångkamp, Super League Tallinn, EST

29.06

Friidrottskväll på Stadion I (prel.) Stockholm/S

01.07

Folksam GP 1 (prel.) Sollentuna

02-04.07

Världsungdomsspelen (prel.) Sollentuna

03.07

Distriktsmatch, veteraner, Østdanmark - Skåne Greve, DEN

03.07

Keien Meeting Uden, NED

03-04.07

Bottnarydskastet Bottnaryd

03-04.07

BAUHAUS Junioren-Gala Mannheim, GER

08.07

Kasttävling Helsingborg

08.07

Meeting Arcobaleno Celle Ligure, ITA

08.07

Diamond League Lausanne, SUI

09-11.07

Öresundsspelen (prel.) Helsingborg

10.07

2° Control Velocidad y Saltos F.A.A. Sierra Nevada, ESP

10.07

Diamond League Gateshead, GBR

10.07

BMC GP Solihull Solihull, GBR

11.07

Ölandsspelen (prel.) Löttorp

13.07

Kasttävling Helsingborg

14.07

Kalmar Sommarspel Kalmar

15.07

Kasttävling Helsingborg

15.07

Folksam GP 2 (prel.) Karlstad

16-18.07

Valbo Games (prel.) Gävle

17.07

Jatnatøk Tórshavn, DEN

17-18.07

Laxaspelen (prel.) Halmstad

18.07

XIII Mityng GP Sopotu im. J, Sidly Sopot, POL

19-25.07

JVM Moncton, CAN

20-21.07

Östersjöspelen (prel.) Karlshamn

23.07

Friidrottskväll på Stadion 2 (prel.) Stockholm/S

24-25.07

Bohusspelen (prel.) Uddevalla

27.07-01.08

EM Barcelona, ESP

29.07

Baneturneringen, etape 1 Allerød, DEN

30.07-01.08

HAIS-spelen (prel.) Hässleholm

03.08

MAI-spelen (prel.) Malmö/S

03.08

Kasttävling Ängelholm

05.08

Sprintkväll Ängelholm

05.08

DN Galan Youth Shot (prel.) Stockholm/Ktg

06.08

DN Galan (prel.) Stockholm/S

07.08

Skånska Ungdosmspelen (prel.) Vellinge

07-08.08

DN Galan Youth (prel.) Stockholm/S

10.08

Göteborg GP (Folksam GP 3) (prel.) Göteborg/S

06-08.08

Veteran-SM Löttorp

08.08

Windsprint (prel.) Sundsvall

11.08

Stora KM (SÖ-kretsen) Ystad

11.08

Kasttävling Malmö/S-K

13-15.08

USM (prel.) Kil

13-15.08

JSM (prel.) Karlstad

16.08

Löptävling (2.000 m) Malmö/He

18.08

Kasttävling Malmö/S-K

20-22.08

SM (prel.) Falun

21.08

Baneturneringsfinalen Bagsværd, DEN

21-22.08

DM/UDM (prel.) Malmö/He

21-22.08

Getabocksspelen (prel.) Varberg

22.08

Löptävling (3.000 m) Ystad

22.08

Distriktsmatch, 17 år Vejen, DEN

25.08

Ungdoms-KM (SÖ-kretsen) Ystad

27-28.08

Finnkampen Helsinki, FIN

28.08

Sydsvenska Ungdomsspelen (prel.) Lund

28-29.08

JNM Akureyri, ISL

28-29.08

Nordeakampen arena final (prel.) Uppsala

01.09

60th Jubilee Boris Hanzekovic Memorial Zagreb, CRO

02.09

Öppna Tyringemästerskapet 5.000 m (prel.) Tyringe

04.09

VDM arena, del 5 (inkl. DM 10.000 m) (prel.) Trelleborg

04.09

Karlskronaspelen (prel.) Karlskrona

04-05.09

Nordiska-Baltiska U23-mästerskapen (prel.) Söderhamn

04-05.09

Nordea Götalandsmästerskapen (prel.) Eksjö

04-05.09

SM/JSM/USM, mångkamp (prel.) Huddinge

05.09

Kasttävling Helsingborg

05.09

Castorama (prel.) Göteborg/S-K

05.09

Castorama Åhus

08.09

Kasttävling Eslöv

08.09

Castorama (prel.) Göteborg/S-K

09.09

Öppna Tyringemästerskapet 10.000 m (prel.) Tyringe

10-12.09

Skol-SM (prel.) Västerås

11.09

Castorama Åhus

12.09

Kungsbackaspelen (prel.) Kungsbacka

12.09

Kasttävling Malmö/S-K

18.09

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

18.09

Castorama Ängelholm

18.09

Kretsserien, del 2 (SÖ-kretsen) Sjöbo

18-19.09

DM/UDM, mångkamp Eslöv

19.09

Castorama Åhus

22.09

Castorama Eslöv

25.09

Kretsmästerskap (NV-kretsen) Landskrona

25.09

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

25.09

Kalmarspelen (prel.) Kalmar

25-26.09

Mångkamp Ystad

26.09

Castorama Åhus

27.09

Castorama Eslöv

30.09

Kasttävling Helsingborg

02.10

Sport vi minns, 3.000 m (prel.) Norrköping

02.10

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

10.10

Castorama Eslöv

11.10

Kasttävling Eslöv

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp. Alla ungdomslistor är strikt åldersbundna.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor tillSkånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Kullagatan 24, 215 67 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org samt till Åke Norén, Handskmakaregatan 4 b, 291 54 Kristianstad för uppdatering av statistiken. Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Vad beror felet på?

I många tävlingar saknas bristfällig information om rätt födelseår på den aktive deltagaren. Här uppmanar vi ledare att vara noga med att fylla i rätt födelseår, så att misstag kan undvikas.

Det har också visat sig i resultatlistorna, att många bristfälliga vinduppgifter kan orsaka fel i en statistik, och det är upp till tävlingsarrangören att se till så att vindmätare finns och framförallt fungerar, för att rättvisa ska ske. Likaså är det viktigt att arrangören lämnar resultat i godkänd vind om ett bästa resultat skett med för mycket medvind.

Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund
Åke Norén, Åhus Friidrottsklubb