Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista.

Skånsk statistik ­ utesäsongen 2011 sammanställd av Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:

09.02

Kasttävling Malmö/S-K
18-19.03 2011 Arizona State Invitational Tempe, AZ, USA

25-26.03

Stanford University Invitational Palo Alto, CA, USA

01.04

Bulldog Twilight Invite 2011 Starkville, MS, USA

01-02.04

Sam Howell Memorial Invitational Princeton, NJ, USA

02.04

New Mexico Tailwind Invitational Albuquerque, NM, USA

02.04

UCLA vs. Tennessee Westwood, CA, USA

07-09.04

Rafer Johnson/Jackie Joyner-Kersee Invitational Westwood, CA, USA

09.04

FDU Classic Palisades Park, NJ, USA

14-16.04

53rd Annual Mt. Sac Relays Walnut, CA, USA

15-16.04

NY Metropolitan Outdoor Championships Piscataway, NY, USA

16.04

2011 UTEP Invitational El Paso, TX, USA

16.04

Startskottet Trelleborg

17.04

Palmkastet Trelleborg

22-23.04

Vanderbilt Invitational 2011 Nashville, TN, USA

22-23.04

Brutus Hamilton Open/Invitational Berkeley, CA, USA

26-30.04

Penn Relays Philadelphia, PA, USA

30.04

Kasttävling Malmö/S-K

30.04

2011 USC vs, UCLA Dual Meet Walnut, CA, USA

01.05

2011 USC vs, UCLA Dual Meet Los Angeles, CA, USA

01.05

VDM, del 1 (3.000 m) Lund

05.05

UCI Twi-Light Invite Orlando, FL, USA

07.05

Kasttävling Malmö/S-K

07.05

Junespelen (prel.) Jönköping

07.05

Listermästerskap (prel.) Karlshamn

07-08.05

Tårnby Games Tårnby, DEN

07-08.05

MAAC Outdoor T & F Championships Lawrenceville, NJ, USA

08.05

Vårkampen (prel.) Hässleholm

09.05

Löptävling (1.500 m) Malmö/He

11-14.05

Mountain West Conference Fort Collins, CO, USA

12.05

Snapphanekampen, del 1 Tyringe

12-15.05

SEC Championships Athens, GA, USA

13-14.05

PAC-10 Championships Tucson, AZ, USA

13-15.05

2011 ECAC & IC4A Outdoor T & F Championships Princeton, NJ, USA

14.05

B-Tex Cup Villsyad

14.05

Kasta Loss (prel.) Göteborg/S

14-15.05

Vårkastet (prel.) Bålsta

15.05

Pannkaksspelen Eslöv

17.05

VDM del 2, 800 m (inkl. ungdoms- och seniorklasser) Malmö/He

17.05

VM-milen (prel.) Karlskrona

19.05

Snapphanekampen, del 2 Vittsjö

20-22.05

SAYO (prel.) Sollentuna

21.05

Kasttävling Malmö/S-K

21-22.05

Hallesche Erdgas - Werftage Halle, GER

22.05

Kraftmätningen, kval Lund

22.05

Götalandsserier - män och kvinnor div. 1 (prel.) Motala

22.05

Götalandsserier - män och kvinnor div. 2 Jönköping

22.05

Götalandsserier - män och kvinnor div. 3 Halmstad

25.05

Ungdoms-KM (SÖ-kretsen) Ystad

25.05

100-ärs Jubileumsstævne Hillerød, DEN

26.05

Råslättspelen (prel.) Jönköping

26.05

- Bern, SUI

26-28.05

NCAA West Preliminary Round Eugene, OR, USA

26-28.05

NCAA Div. 1 2011 Outdoor Bloomington, IN, USA

28.05

Kasttävling Malmö/S-K

28.05

Kretsserietävling (SÖ-kretsen) Sjöbo

28.05

Boregalan (prel.) Torsby

28.05

24e Meeting International de Genève Genève, SUI

28.05

Cosinus Kurpfalz Gala Weinheim, GER

28-29.05

Lerumskampen (prel.) Lerum

29.05

Bedaspelen (prel.) Klippan

29.05

Swedish Pole Vault Challenge (prel.) Örebro

29.05

Kval till Lag-SM (prel.) Göteborg/S

02-03.06

Stafett-SM (prel.) Växjö

03.06

Udtagelsestævne København, DEN

04.06

Florø Friidrettsfestival Florø, NOR

04.06

Slägg- och diskuskarnevalen (prel.) Västerås

04.06

Trelleborgsspelen (prel.) Trelleborg

04-05.06

Engelholmsspelen (prel.) Ängelholm

05.06

Sebbes Cup, Stavhoppet Malmö/S

06.06

Stefan Holmspelen (prel.) Kil

06.06

Contact-spelen (prel.) Olofström

08-11.06

NCAA Div. 1 Championships Des Moines, IA, USA

09.06

Kasttävling Vellinge

11.06

Folksam GP, del 1 (prel.) Göteborg/S

11-12.06

Sävedalsspelen (prel.) Sävedalen

11-12.06

Ymerspelen (prel.) Borås

11-12.06

Finish Games Vellinge

12.06

Poks Memorial, Folksam Challenge, del 1 (prel.) Hässleholm

12.06

Götalandsserier - män och kvinnor div. 1 (prel.) Löttorp

12.06

Götalandsserier - män och kvinnor div. 2 (prel.) Lerum

12.06

Götalandsserier - män och kvinnor div. 3 (prel.) Karlshamn

12.06

Smålandsspelen (prel.) Växjö

14.06

Ungdoms KM III (SÖ-kretsen) Glemmingebro

16.06

VDM arena, del 3 Helsingborg

17.06

Kasttävling Eslöv

18.06

Habo Challenge Habo

18-19.06

Lag-EM (prel.) Stockholm/S

18-19.06

JNM/UNM mångkamp Sipoo, FIN

18-19.06

Rosenbomspelen (prel.) Karlskrona

19.06

Ystadspelen (prel.) Ystad

19.06

WSK-spelen Värnamo

21.06

KM, seniorer (SÖ-kretsen) Simrishamn

21.06

Kasttävling (prel.) Växjö

22.06

Kasttävling Malmö/S-K

22.06

Vätterspelen (prel.) Jönköping

23.06

En Midsommarnattsdröm (prel.) Lerum

25.06

25ème Meeting Int. de la Ville de Nivelles Nivelles, BEL

28.06

Folksam GP, del 2 (prel.) Sollentuna

29.06

Studenternas Sommarspel (prel.) Stockholm/S

29.06

Kasttävling Malmö/S-K

29.06

Kasttävling (prel.) Växjö

30.06

Vallhamra GP (prel.) Sävedalen

01-03.07

Öresundspelen (prel.) Helsingborg

02-03.07

Bottnarydskastet (prel.) Bottnaryd

02-03.07

Bauhaus Juniorengala Mannheim, GER

03.07

8° Meeting Internazionale EAP Donnas, I TA

04.07

Kasttävling Helsingborg

05.07

23° Meeting Arcobaleno Atleticaeuropa Celle Ligure, ITA

06-10.07

UVM Villeneuve d'Ascq, FRA

07.07

Kasttävling (inkl. VDM, vikt) Malmö/S-K

08-10.07

Världsungdomsspelen (prel.) Göteborg/U

08.07

41. Internationales Abendsportfest Rhede, GER

09.07

Meeting Madrid 2011 Mortalez, ESP

13.07

Sommarspelen (prel.) Kristianstad

14-17.07

JEM22 Ostrava, CZE

16.07

Nystarttävling 1 Staffanstorp

16.07

Kasttävling Malmö/S-K

17.07

Ölandsspelen (prel.) Löttorp

20.07

Kasttävling (prel.) Växjö

22-24.07

Valbo Games (prel.) Gävle

23.07

Nystarttävling 2 Staffanstorp

23.07

BMC Nike GP Stretford, GBR

23.07

Campeonato de Andalucía Absoluta Nerja, ESP

23-24.07

Stjärnspelen (prel.) Arvika

23-24.07

Bohusspelen (prel.) Uddevalla

23-24.07

Laxaspelen (prel.) Halmstad

24.07

Medeldistanstävling Ystad

24.07

Vattenfall Eliittikisat Lapinlahti, FIN

27.07

Hindertävling Ystad

27.07

Kasttävling Helsingborg

27.07

Vattenfall Eliittikisat Joensuu, FIN

28.07

DN-galan, Youth Shot (prel.) Stockholm/Ktg

29.07

DN-galan (prel.) Stockholm/S

29-31.07

HAIS-spelen (DM, JDM, UDM) (prel.) Hässleholm

30.07

Kasttävling inkl. VDM kastmångkamp Malmö/S-K

30.07

Mölndalshoppet (prel.) Mölndal

30-31.07

DN-galan, Youth (prel.) Stockholm/S

31.07

Windsprint (prel.) Sundsvall

02.08

Folksam GP, del 3 (prel.) Karlstad

03.08

Kasttävling (prel.) Växjö

05-07.08

Gurkspelen (prel.) Västerås

06.08

Nystarttävling 3 Staffanstorp

06.08

Sisu-spelen (prel.) Nässjö

06.08

A.Gustispelen (prel.) Karlskrona

06.08

Längduppföljning Göteborg/U

06-07.08

Mångkamps-SM (prel.) Falun

07.08

Ränneborgsspelen Eksjö

08.08

Nystarttävling 4 Staffanstorp

08.08

Kasttävling Helsingborg

09.08

Östersjöspelen (prel.) Karlshamn

09.08

Formtoppningen (prel.) Sollentuna

10.08

KM, seniorer (SÖ-kretsen) Ystad

11.08

Copenhagen Athletics Game København, DEN

11-14.08

Stora SM (prel.) Gävle

13-14.08

Goliatspelen (prel.) Kil

13-14.08

Kräftspelen Villstad

16.08

Kasttävling Kristianstad

17.08

Kasttävling Malmö/S-K

18.08

Folksam Challenge, del 2 (prel.) Eskilstuna

20.08

Heleneholmsspelen (prel.) Malmö/He

20-21.08

Getabocksspelen (prel.) Varberg

21.08

Hindenspelen (prel.) Nybro

21.08

Stonehill Games (prel.) Lerum

21.08

WM-spelen (prel.) Alingsås

24.08

Kasttävling Malmö/S-K

26-28.08

USM Ystad

26-28.08

JSM (prel.) Vellinge

27.08

Nystarttävling 5 Staffanstorp

29.08

Löptävling (1.000 m) Malmö/He

31.08

VDM arena, del 6 Eslöv

03.09

Folksam Challenge, del 3 (prel.) Mölndal

03.09

Götas Ungdomsspel (prel.) Karlstad

03-04.09

JNM København, DEN

03-04.09

Sydsvenska Ungdomsspelen (prel.) Lund

03-04.09

Götalandsmästerskapen (13-14 år) (prel.) Falköping

06.09

Klubbtävling (stav) Hässleholm

06.09

Öppna Åhusmästerskapen 1 Åhus

07.09

Kasttävling (prel.) Växjö

08.09

UKM (SÖ-kretsen) Sjöbo

08.09

Öppna Åhusmästerskapen 2 Åhus

09-10.09

Finnkampen Helsinki, FIN

10.09

Ungdomsfinnkampen Espoo, FIN

10.09

Kasttävling Malmö/S-K

10.09

Castorama Ängelholm

10.09

Castorama Åhus

10.09

Karlskronaspelen (prel.) Karlskrona

10-11.09

DM/JDM/UDM mångkamp Eslöv

10-11.09

Kraftmätningen, final (prel.) Falun

10-11.09

Kungsbackaspelen (prel.) Kungsbacka

10-20.09

Euopean Master Games Lignano, ITA

13.09

Öppna Åhusmästerskapen 3 Åhus

14.09

Kasttävling (prel.) Växjö

15.09

Öppna Åhusmästerskapen 4 Åhus

16-18.09

Skol-SM (prel.) Växjö

17.09

VDM arena, del 5 Lund

17.09

Castorama och kasttävling Trelleborg

17.09

Öppna Åhusmästerskapen 5 Åhus

17-18.09

Varbergs Mångkamp Varberg

18.09

Nystarttävling 6 Staffanstorp

18.09

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

18.09

Castorama Åhus

19.09

Löptävling (5.000 m) Malmö/He

20.09

Öppna Åhusmästerskapen 6 Åhus

22.09

Öppna Åhusmästerskapen 7 Åhus

24.09

Kretsmästerskap (NV-kretsen) Ängelholm

24.09

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

24.09

Kasttävling Helsingborg

24.09

Kalmar Spelen (prel.) Kalmar

24-25.09

Afslutningsstævne Greve, DEN

25.09

Kretsserien (SÖ-kretsen) Ystad

26.09

Castorama Eslöv

28.09

Castorama Eslöv

29.09

Kasttävling Ängelholm

01.10

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

02.10

Castorama Eslöv

17.10

Castorama Eslöv

05.11

Löptävling (1-timmeslöpning) Hässleholm

26.12

Kasttävling Staffanstorp

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp. Alla ungdomslistor är strikt åldersbundna.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor tillSkånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Kullagatan 24, 215 67 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org för uppdatering av statistiken. Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Vad beror felet på?

I många tävlingar saknas bristfällig information om rätt födelseår på den aktive deltagaren. Här uppmanar vi ledare att vara noga med att fylla i rätt födelseår, så att misstag kan undvikas.

Det har också visat sig i resultatlistorna, att många bristfälliga vinduppgifter kan orsaka fel i en statistik, och det är upp till tävlingsarrangören att se till så att vindmätare finns och framförallt fungerar, för att rättvisa ska ske. Likaså är det viktigt att arrangören lämnar resultat i godkänd vind om ett bästa resultat skett med för mycket medvind.

Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund