Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista.

Skånsk statistik ­ utesäsongen 2012 sammanställd av Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:

01.01

Kasttävling Staffanstorp

15-17.03

Shamrock Invitational Myrtle Beach, SC, USA

17-18.03

Europacupen, Vinterkastet Bar, MNE

23-24.03

USC Weems Baskin Relays Columbia, SC, USA

24.03

UTCP Springtime El Paso, TX, USA

24.03

UCLA vs. Texas Westwood, CA, USA

24.03

UTA Bobby Lane Invitational Arlington, TX, USA

24.03

Gene and Rose Edmonds Invitational Rensselaer, IN, USA

28-31.03

Longhorn Invitatonal Track & Field Austin, TX, USA

30-31.03

UNF Invitational Jacksonville, FL, USA

31.03

Ole Miss Invitational Track & Field Oxford, MS, USA

31.03

Ted Haydon Invitational Chicago, IL, USA

06.04

Leon Johnson Invitational Natchitoches, LA, USA

06-07.04

Florida Relays Gainesville, FL, USA

06-07.04

SEMO "Joey Haines" Invitational Cape Griadeau, MO, USA

06-07.04

Don Kirby Albuquerque, MN, USA

06.04

Rex Foster Open Whitewater, WI, USA

09.04

Påskkastet Åhus

12-14.04

Spec Towns National Team Invitational Athens, GA, USA

14-15.04

Mississippi Open and Heptethlon Track & Field Oxford, MS, USA

14.04

UTEP Invitational El Paso, TX, USA

14.04

Texas Invitational Track & Field Austin, TX, USA

19.04

2012 Cougar Track & Field Invitattional Lisle, IL, USA

20.04

Vanderbilt Invitational 2012 Nashville, TN, USA

20-21.04

Beach Track & Field Invitational Norwalk, CA, USA

21.04

Longhorn Invitational Austin, TX, USA

26-28.04

The Penn Relays Philadelphia, PA, USA

27.04

Twilight Invitational Lisle, IL, USA

27-28.04

Track-It Buster Invitational Wichita, KS, USA

27-28.04

Brutus Hamilton Open & Invitational Berkeley, CA, USA

28.04

Startskottet Trelleborg

28.04

Red Wolf Open Jonesboro, AR, USA

29.04

Palmkastet Trelleborg

01.05

DM/VDM 3.000 m Lund

04-05.05

CCIW Outdoor Track & Field Bloomington, IL, USA

05.05

Junespelen (prel.) Jönköping

05.05

Space Coast Invitational Titusville, FL, USA

05-06.05

Kasta Loss (prel.) Mölndal

05-06.05

2012 Tårnby Games Tårnby, DEN

06.05

Vårkampen (prel.) Hässleholm

07.05

Klubbtävling 1.500 m Malmö/He

09-12.05

Moutain West Conference Colorado Springs, CO, USA

10-11.05

NCC Dr. Keeler Track & Field Meet Naperville, IL, USA

10-13.05

2012 SEC Outdoor Track & Field Championships Baton Rogue, LA, USA

11-13.05

Southland Conference San Marcos, TX, USA

11-13.05

2012 Sun Belt Outdoor Track & Field Championships Lafayette, LA, USA

11-13.05

2012 Big 12 Outdoor Track & Field Championships Manhattan, KS, USA

12.05

Kretsserien, del 1 (SÖ-kretsen) Ystad

12.05

Kasttävling Malmö/S-K

12.05

Laholmspelen (prel.) Laholm

12.05

CSLA Last Chance Qualifier Los Angeles, CA, USA

12-13.05

Vårkastet (prel.) Bålsta

13.05

Ängelholmsspelen (prel.) Ängelholm

14.05

Snapphanekampen, del 1 Hässleholm

17.05

Ystadsspelen (prel.) Ystad

17.05

B-Tex Cup Villstad

17-18.05

NCC Gregory Final Qualifier Naperville, IL, USA

19-20.05

Pannkaksspelen Eslöv

19-20.05

Halpuls Werftage Halle, GER

20.05

Lag-SM, kval B , M o. K (prel.) Lerum

20.05

Götalandsserien, div. 1, match 1, M o. K (prel.) Jönköping

20.05

Götalandsserien, div. 2, match 1, M o. K (prel.) Linköping

20.05

Götalandsserien, div. 3, match 1, M o. K (prel.) Finspång

20.05

  Zary, POL

21.05

Ungdoms-KM (SÖ-kretsen) Simrishamn

22.05

VDM 800 m Malmö/He

23.05

Smålandsspelen (prel.) Växjö

24.05

Snapphanekampen, del 2 Tyringe

24.05

Hyundai Grand Prix Oslo, NOR

24.05

Loopgala Tilburg, NED

24-26.05

NCAA Easy Preliminary Round Jacksonville, FL, USA

26.05

Löptävling (800 m) Lund

26.05

2012 Kronborg Outdoor Helsingør, DEN

26.05

III Control Alsoluto Aire Libre Málaga, ESP

26.05

2012 Outdoor Track & Field Championships, Div. III Claremont, CA, USA

26-27.05

Mästarmöte i kast Nyköping/Trosa

26-27.05

Lerumskampen (orel.) Lerum

27.05

Kraftmätningen, kval (prel.) Lund

27.05

5e Meeting International Mohammed VI Rabat, MAR

29.05

Kasttävling Lund

29.05

Råslättsspelen (prel.) Jönköping

02.06

Trelleborgsspelen & Harry Olofssons minne (DM) (prel.) Trelleborg

02.06

Hyundai Grand Prix Florø, NOR

02.06

25e Meeting International de Genève Genève,SUI

03.06

Contactspelen (prel.) Olofström

06-09.06

NCAA div. 1 Championships Des Moines, IA, USA

06.06

Folksam Challenge, del 1 (prel.) Hässleholm

07.06

Bislett Games Oslo, NOR

09.06

Götalandsserien div. 1 M o. K, match 2 (prel.) Uddevalla

09.06

Götalandsserien div. 2 M o. K, match 2 Ystad

09.06

Götalandsserien div. 3 M o. K, match 2 (prel.) Karlshamn

09.06

VDM Kastmångkamp Malmö/S-K

09.06

Kasttävling Helsingborg

09.06

Watford Grand Prix Watford, GBR

09-10.06

Finish Games Vellinge

09-10.06

Stefan Holm-spelen (prel.) Kil

10.06

Kasttävling Helsingborg

13.06

Kasttävling Eslöv

14.06

Folksam Grand Prix, del 1 (prel.) Göteborg/S

14.06

17. nednerodni atletski miting ob duevu rudarjev Velenje, SLO

16.06

Habo Challenge 2012 Habo

16-17.06

NM mångkamp Sandnes, NOR

16-17.06

Lyngby Games Lyngby, DEN

16-17.06

Rosenbomspelen (prel.) Karlskrona

16-17.06

Bottnarydskastet (prel.) Bottnaryd

17.06

Kasttävling Helsingborg

17.06

Windsprints (prel.) Sundsvall

17.06

WSK-spelen Värnamo

20.06

Kasttävling Eslöv

20.06

Kasttävling Malmö/S-K

21.06

En midsommarnattsdröm (prel.) Lerum

24.06

Kasttävling Helsingborg

25.06

Senior-KM II (SÖ-kretsen) Ystad

27.06

Kasttävling Malmö/S-K

27.06-01.07

EM Helsinki, FIN

29-30.06-01.07

Öresundsspelen (prel.) Helsingborg

30.06

Lag-USM (prel.) Täby

05.07

Folksam GP II (prel.) Sollentuna

07.07

KBC Nacht van de Atletiek Heusden-Zolder, BEL

07-09.07

Världsungdomsspelen (prel.) Göteborg/U

10-15.07

JVM Barcelona, ESP

11.07

Sommarspelen Kristianstad

13.07

Ölandsspelen (prel.) Löttorp

14.07

Kasttävling Malmö/S-K

14-15.07

Laxaspelen (prel.) Halmstad

19.07

Folksam GP III (prel.) Karlstad

21.07

Solihull Grand Prix Solihull, GBR

21.07

North West Region Masters Track & Field Championships Seattlle, WA, USA

21-22.07

Nordic Baltic Championships U23 Jessheim, NOR

22.07

Eliittikisat Kuortane 2012 Kuortane, FIN

25-26.07

Athletics European Youthgames Rendsburg, GER

25-26.07

Östersjöspelen (prel.) Karlshamn

27-29.07

HAIS-spelen (prel.) Hässleholm

28.07

Folksam Challenge, del 2 (prel.) Uppsala

28-29.07

Stjärnspelen (prel.) Arvika

01.08

Kasttävling Malmö/S-K

01.08

Hoppsan Vellinge

03-05.08

Veteran-SM, arena Kil

04.08

Folksam Challenge, del 3 (prel.) Mölndal

04.08

SISU-spelen Nässjö

04.08

A.Gustispelen (prel.) Karlskrona

07.08

Ungdoms-KM (SÖ-kretsen) Ystad

08.08

Kasttävling Malmö/S-K

10-12.08

JSM (prel.) Sollentuna

10-12.08

USM (prel.) Upplands Väsby

12.08

Extra Wind Sprint (prel.) Sundsvall

14.08

Senior-KM (SÖ-kretsen) Ystad

14-25.08

Veteran-EM Zittau. GER

18-19.08

Nordic Junior Championships (U20) (prel.) Växjö

18-19.08

DN-Galan Youth (prel.) Stockholm/S

18-19.08

Getabocksspelen (prel.) Varberg

18-19.08

Stonehill Games (prel.) Lerum

18-19.08

Copenhagen Games København, DEN

20.08

Löptävling (1 eng. mil) Malmö/He

21.08

Copenhagen Athletics Games København, DEN

22.08

Kasttävling Malmö/S-K

22.08

Kasttävling (prel.) Växjö

23.08

Snapphanekampen - slägga Hässleholm

24-26.08

Stora SM (prel.) Stockholm/S

25-26.08

Heleneholmsspelen (prel.) Malmö/He (slägga Malmö/S-K)

26.08

Kräftspelen Villstad

29.08

Kasttävling Helsingborg

29.08

Kasttävling + Castorama Malmö/S-K

31.08-02.09

Sydsvenska Ungdomsspelen inkl. "Skånes snabbaste 12-åring" (prel.) Lund

31.08-02.09

Kraftmätningen, final (prel.) Uddevalla

01.09

VDM arena, del 5 Trelleborg

01-02.09

Kungsbackaspelen (prel.) Kungsbacka

01-02.09

Finnkampen (prel.) Göteborg/U

01-02.09

Ungdomsfinnkampen (prel.) Göteborg/U

03.09

Kasttävling Helsingborg

03.09

Snapphanekampen, del 4 Markaryd

04.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 1 Åhus

04.09

Fredrikshofspelen (prel.) Stockholm/S

05.09

Kasttävling Helsingborg

05.09

Kasttävling (prel.) Växjö

06.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 2 Åhus

08.09

Karlskronaspelen (prel.) Karlskrona

08-09.09

Götalandsmästerskapen (prel.) Ängelholm

08-09.09

SM/JSM/USM stafett (prel.) Södertälje

10.09

Kasttävling Helsingborg

10.09

Löptävling (5.000 m) Malmö/He

11.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 3 Åhus

13.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 4 Åhus

15.09

Castorama Trelleborg

15.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 5 Åhus

17.09

Kasttävling Helsingborg

18.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 6 Åhus

20.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 7 Åhus

21-23.09

Skol-SM (prel.) Växjö

22.09

Midgårdskastet (prel.) Märsta

24.09

Castorama Eslöv

26.09

Castorama Eslöv

29.09

Castorama Åhus

29.09

Castorama Malmö/S-K

29.09

Kasttävling Malmö/S-K

29.09

Castorama Sundsvall

29.09

Kretsserien (SÖ-kretsen) (prel.) Sjöbo

30.09

Kretsmästerskap (NV-kretsen) (prel.) Klippan

30.09

Castorama Eslöv

06.10

Castorama Åhus

06.10

Castorama Malmö/S-K

06.10

Kasttävling Malmö/S-K

07.10

Castorama Åhus

07.10

Castorama Eslöv

14.10

Castorama Åhus

17.10

Castorama Åhus

20.10

Klubbmästerskap Vittsjö

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp. Alla ungdomslistor är strikt åldersbundna.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor tillSkånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Kullagatan 24, 215 67 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org för uppdatering av statistiken. Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Vad beror felet på?

I många tävlingar saknas bristfällig information om rätt födelseår på den aktive deltagaren. Här uppmanar vi ledare att vara noga med att fylla i rätt födelseår, så att misstag kan undvikas.

Det har också visat sig i resultatlistorna, att många bristfälliga vinduppgifter kan orsaka fel i en statistik, och det är upp till tävlingsarrangören att se till så att vindmätare finns och framförallt fungerar, för att rättvisa ska ske. Likaså är det viktigt att arrangören lämnar resultat i godkänd vind om ett bästa resultat skett med för mycket medvind.

Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund