Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista.

Skånsk statistik ­ utesäsongen 2013 sammanställd av Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:

14-15.03

TCU Invitational Fort Worth, TX, USA

15-16.03

UM Hurricane Invitational Cural Tables, FL, USA

16-17.03

Europacupen, Vinterkastet Castellón, ESP

22-23.03

USC Weems Baskin Invitational Columbia, SC, USA

22-23.03

2013 LSU Tiger Relays Baton Rogue, LA, USA

22-23.03

UTA Bobby Lane Invitational Arlington, TX, USA

23.03

UTEP Springtime 2013 El Paso, TX, USA

27-30.03

86th Clyde Littlefield Texas Relays Austin, TX, USA

29-30.03

UCA Open Conway, AR, USA

29-30.03

Raleigh Relays Raleigh, NC, USA

29-30.03

Bill Cornell Spring Classic Carbondale, IL, USA

04-06.04

Florida Relays Gainesville, FL, USA

05-06.04

Miami Invitational Oxford, OH, USA

05-06.04

Don Kirby Tailwind Collegiate Invitational Albuquerque, MN, USA

05-06.04

2013 Texas State Invitational San Marcos, TX, USA

12.04

Cadet Outdoor Track & Field Complex Air Force Academy, CO, USA

12-13.04

Spec Towns National Team Invitational Athens, GA, USA

12-13.03

2013 Hilltopper Results Bowling Green, KY, USA

13-14.03

Ole Miss Invite and Multi-Events 2013 Oxford, MS, USA

13-14.04

55th Annual MT. SAC Relays Walnut, CA, USA

14.04

Kasttävling Åhus

19-20.04

Vanderbilt Invitational 2013 Nashville, TN, USA

19-20.04

Marmonte League Championships 2013 Norwalk, CA, USA

20.04

Redbird Invitational Normal. IL, USA

25-27.04

Drake Relays Des Moines, IA, USA

26-27.04

Track-It Buster Invitational Wichita, KS, USA

27.04

Glostrup Games Glostrup, DEN

14.04

Kasttävling Åhus

28.04

Kasttävling Åhus

01.05

DM/VDM 3.000 m Lund

03-04.05

OVC Outdoor Championship Charleston, IL, USA

04.05

Startskottet Trelleborg

04-05.05

2013 Tårnby Games Tårnby, DEN

05-05

Palmkastet Trelleborg

05.05

Vårkampen (prel.) Hässleholm

05.05

Kretsserien, del 1 (SÖ-kretsen) Sjöbo

07.05

VDM 800 m Malmö/He

08-11.05

Mountain West Conference Las Vegas, NV, USA

08-11.05

2013 Western Athletic Conference Arlington, TX, USA

09.05

B-Tex Cup 2013 Villstad

09-12.05

SEC Championships Columbia, MO, USA

10-12.05

2013 Sun Belt Outdoor Track & Field Championships Miramar, FL, USA

12.05

Lag-SM, B, män (prel.) Borås

12.05

Lag-SM, B, kvinnor (prel.) Borås

13.05

Snapphanekampen, del 1 Vittsjö

18.05

Olympiasprintern (prel.) Helsingborg

18-19.05

Varbergskampen (prel.) Varberg

19.05

Kraftmätningen (prel.) Kristianstad

20.05

Malmömästerskapet 800 m Malmö/S

22.05

Kasttävling Malmö/S-K

22.05

Hyundai GP Brandbu, NOR

23.05

Kasttävling Malmö/S-K

23-25.05

NCAA Div. 1, 2013 Outdoor Austin, TX, USA

23-25.05

  Greensboro, NC, USA

24.05

Recklinghåuser Markplatzspringen Recklinghausen, GER

25.05

Laholmskampen (prel.) Laholm

25-26.05

Stafett-SM (prel.) Huddinge

25-26.05

Hallesche Werftage (inställt 26.05) Halle, GER

27.05

Löptävling 1.500 m Malmö/He

27.05

Kvällstävling 2 Malmö/He

28.05

Control Extraordinario Saltos Málaga Málaga, ESP

01.06

Götalandserien div. 1 Män och Kvinnor (prel.) Motala

01.06

Götalandserien div. 2 Män och Kvinnor (prel.) Kalmar

01.06

Götalandserien div. 3 Män och Kvinnor (prel.) Habo

01.06

Trelleborgsspelen (prel.) Trelleborg

01.06

VDM vikt + kasttävling Malmö/S-K

01.06

Meeting International d'Athlétisme de Genéve Genéve, SUI

01-02.06

Sävedalssepelen (prel.) Sävedalen

02.06

Bedaspelen (prel.) Klippan

02.06

Grossvadskampen (prel.) Finspåmg

03.06

Kvällstävling 3 Malmö/He

04.06

Råslättsspelen (prel.) Jönköping

05.06

Kasttävling Vellinge

06.06

Kasttävling Ängelholm

06.06

Skararacet (prel.) Skara

07-09.06

SAYO (prel.) Sollentuna

08.06

Hyundai GP Florø Friidrettsfestival 1 Florø, NOR

08-09.06

Ymerspelen (prel.) Klippan

09.06

Ystad Spelen Ystad

09.06

Contactspelen Olofström

12.06

VDM arena, del 3 Helsingborg

12.06

Kasttävling Vellinge

15.06

VDM diskus + kasttävling Malmö/S-K

15.06

Folksam GP 1 (prel.) Göteborg

15-16.06

Finish Games (prel.) Vellinge

15-16.06

Rosenbomspelen (prel.) Karlskrona

15-16.06

Copenhagen Open Hvidovre, DEN

16.06

Lag-USM Malmö/S

16.06

WSK-spelen (prel.) Värnamo

16.06

Folksam Challenge, del 1 (prel.) Uppsala

17.06

Bislett Games (DL) Oslo, NOR

19.06

Kasttävling Malmö/S-K

19.06

Vätterspelen (prel.) Jönköping

19.06

En Midsommarnattsdröm (prel.) Lerum

25.06

KM, Sydöstra kretsen Simrishamn

19.06

Kasttävling Malmö/S-K

27.06

Sollentuna GP (prel.) Sollentuna

28-30.06

Världsungdomsspelen (prel.) Göteborg/U

28-30-06

Veteran-NM Moss, NOR

29-30.06

Bottnarydskastet Bottnaryd

29-30.06

20. Bauhaus Juniorengala Mannheim, GER

30.06

Watford GP (BMC) Watford, GBR

02.07

Kasttävling 3 (prel.) Växjö

03-04.07

Bauhaus Jump Hyllinge

05-07.07

Öresundspelen (prel.) Helsingborg

07.07

Ölandsspelen (prel.) Löttorp

08.07

Kasttävling Ängelholm

10.07

Sommarspelen (prel.) Kristianstad

10.07

Meeting International d'Athlétisme de la Province de Liège Liège, BEL

10-14.07

UVM Donetsk, UKR

11-14.07

JEM22 Tampere, FIN

13.07

KBC Nacht Heusden-Zolder, BEL

13.07

32nd Meeting de Atletismo Madrid Madrid, ESP

13-14.07

Laxaspelen (prel.) Halmstad

17.07

Spitzen Leichtatletik Luzern Luzern, SUI

18.07

Löptävling (1.000 m) Helsingborg

18-21.07

JEM 19 Rieti, ITA

23.07

Karlstad GP (prel.) Karlstad

23.07

Kretstävling (SÖ-kretsen) Glemmingebro

26-28.07

HAIS-spelen (prel,) Hässleholm

28.07

Windsprint (prel.) Sundsvall

30.07

Kasttävling Åhus

30.07

A Night of Athletics and the Andy Senorski Steeplechase Open (prel.) Göteborg/S

31.07

Kasttävling Malmö/S-K

01.08

Copehhagen Athletics Games København, DEN

01.08

KM (SÖ-kretsen) Ystad

03.08

Folksam Challenge, del 2 (prel.) Mölndal

03-04.08

Getabockspelen (prel.) Varberg

06.08

Kasttävling Helsingborg

07.08

Kasttävling Malmö/S-K

09-11.08

JSM (prel.) Västerås

09-11.08

USM (prel.) Eskilstuna

14.08

Kasttävling Helsingborg

14.08

Kasttävling Malmö/S-K

15-18.08

Tjalvelekene Oslo, NOR

16-18.08

Veteran-SM Gävle

17-18.08

Skånska Mästerskapen (prel.) Ängelholm

18.08

Folksam Challenge (prel.) Umeå

19.08

Löptävling (2.000 m) Malmö/He

21.08

Kasttävling Helsingborg

22.08

DN-galan (prel.) Stockholm/S

22.08

DM/VDM 5.000 m Helsingborg

24-25.08

DN-galan Youth (prel.) Stockholm/S

24-25.08

Copenhagen Games København, DEN

24.08

Götalandserien, div. 1, män o. kvinnor Helsingborg

24.08

Götalandserien, div. 2, män o. kvinnor Lerum

24.08

Götalandserien, div. 3, män o. kvinnor (prel.) Varberg

25.08

Castorama Åhus

29.08-01.09

SM (prel.) Borås

01.09

Kretsserien, 2 (SÖ-kretsen) Ystad

01.09

Kretsmästerskap, höjd (NV-kretsen) (prel.) Klippan

03.09

Öppna Åhusmästerskapen 1 Åhus

05.09

Öppna Åhusmästerskapen 2 Åhus

06-08.09

Sydsvenska Ungdomsspelen (prel.) Lund

07.09

DM 10.000 m samt VDM arena, del 5 Trelleborg

07-08.09

Kraftmätningen (prel.) Huddinge

08.09

Castorama Ängelholm

09.09

Löptävling (5.000 m) Malmö/He

10.09

VDM arena, del 6 Vittsjö

10.09

Öppna Åhusmästerskapen 3 Åhus

12.09

Öppna Åhusmästerskapen 4 Åhus

14.09

Öppna Åhusmästerskapen 5 Åhus

14.09

Castorama Trelleborg

14-15.09

Götalandsmästerskapen 13-14 år (prel.) Eksjö

14-15.09

SM/JSM/USM mångkamp (prel.) Kalmar

15.09

VSM kastmångkamp (prel.) Ystad

16.09

Castorama Eslöv

17.09

Öppna Åhusmästerskapen 6 Åhus

18.09

Castorama Eslöv

18.09

Kasttävling Eslöv

19.09

Öppna Åhusmästerskapen 7 Åhus

20-22.09

Skol-SM (prel.) Huddinge

21.09

Stavfävling Vittsjö

21.09

Castorama Malmö/S-K

21.09

Kasttävling Malmö/S-K

21-22.09

Varbergs Mångkamp 2013 (prel.) Varberg

22.09

Castorama Eslöv

28.09

Castorama Malmö/S-K

28.09

Kasttävling Malmö/S-K

29.09

Castorama Åhus

29.09

Kretsmästerskap (NV-kretsen) Klippan

05.10

Castorama Malmö/S-K

05.10

Kasttävling Malmö/S-K

06.10

Castorama Åhus

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp. Alla ungdomslistor är strikt åldersbundna.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor tillSkånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Kullagatan 24, 215 67 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org för uppdatering av statistiken. Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Vad beror felet på?

I många tävlingar saknas bristfällig information om rätt födelseår på den aktive deltagaren. Här uppmanar vi ledare att vara noga med att fylla i rätt födelseår, så att misstag kan undvikas.

Det har också visat sig i resultatlistorna, att många bristfälliga vinduppgifter kan orsaka fel i en statistik, och det är upp till tävlingsarrangören att se till så att vindmätare finns och framförallt fungerar, för att rättvisa ska ske. Likaså är det viktigt att arrangören lämnar resultat i godkänd vind om ett bästa resultat skett med för mycket medvind.

Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund