Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista.

Skånsk statistik ­ utesäsongen 2014 sammanställd av Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:

20-21.03

TCU Invitational Fort Worth, TX, USA

20-22.03

Shamrock Invitational Myrtle Beach, SC, USA

22.03

Ole Miss Open Oxford, MS, USA

26-29.03

87th Clyde Littlefield Texas Relays Austin, TX, USA

28-29.03

2014 Arizona Srate Invitational Tempe, AZ, USA

28-29.03

Weems Baskin Invitational Columbia, SC, USA

02.04

Kasttävling Helsingborg

03-05.04

EIU - Tuesday Tweener Charleston, IL, USA

03-05.04

Florida Relays Gainesville, FL, USA

04-05.04

Sam Howell Invitation - Saturday Events Princeton, NJ, USA

04-05.04

2014 Tiger Track Classic Auburn, AL, USA

05.04

Texas Tech Open Lubock, TX, USA

05.04

Crimson Tide Invitational Tuscaloosa, AL, Usa

11-12.04

Bill Carson Invitational Greenville, NC, USA

10-12.04

2014 Jim Click Shootout Tucson, AZ, USA

12.04

Army 6 Way Team Meet West Point, NY, USA

12.04

WTRK Twilight Champaign, IL, USA

17-19.04

56th Annual Mt. Sac Relays Walnut, CA, USA

18.04

Påskkastet Åhus

18-19.04

Beach Track & Field Invitational Norwalk, CA, USA

19.04

2014 SIUE Gateway Invite Edwardsville, IL, USA

19.04

2014 Michael Johnson/Dr Pepper Classic Waco, Tx, USA

22.04

EIU - Tuesday Tweener Charleston, IL, USA

23-26.04

Drake Relays Des Moines, IA, USA

24-26.04

Penn Relays Philadelphia, PA, USA

25-29.04

Brutus Hamilton Berkeley, CA, USA

26.04

NTC/PURE Athletics Spring Invitational Clermont, FL,USA

26.04

Startskottet Trelleborg

27.04

Palmkastet Trelleborg

02.05

Don Kirby Tailwind Collegiate Invitational Albuquerque, NM, USA

02-03.05

OVC Outdoor T&F Championship Edwardsville, IL, USA

03-04.05

2014 Tårnby Games Tårnby, DEN

03-04.05

2014 MAAC Outdoor T & F Championships Lawrenceville, NJ, USA

04.05

Vårkampen Hässleholm

05.05

Löptävling 1.500 m Malmö/He

09.05

Air Force Twilight Invitational Air Force Academy, CO, USA

09-11.05.05

2014 Sun Belt Outdoor Championships San Marcos, TX, USA

10.05

VDM vikt + kasttävling Malmö/S-K

10.05

Kastfestival København, DEN

10.05

EIU - Last Chance Twilight Charleston, IL, USA

10.05

Georgia Invitational Athens, GA, USA

14.05

Arenamilen (prel.) Vallentuna

14-17.05

Mountain West Conference Laramie, WY, USA

15.05

Malmömästerskapet 800 m Malmö/S

15-18.05

SEC Championships Lexington, KY, USA

16.05

Louisville Twilight Classic Louisville, KY, USA

16-18.05

2014 ECAC and IC4A Track and Field Princeton, NJ, USA

17.05

Olympiasprinten (prel.) Helsingborg

17-18.05

Varbergskampen (prel.) Varberg

17-18.05

Werftage in Halle Halle, GER

18.05

Kraftmätningen, kval Kristianstad

18.05

Listermästerskapen (prel.) Olofström

21.05

Kretstävling (SÖ-kretsen) Glemmingebro

21.05

VDM 800 m Malmö/He

22.05

Norwegian Grand Prix 2014 Oslo, NOR

24.05

VDM kula + kasttävling Malmö/S-K

24.05

Laholmskampen (prel.) Laholm

24.05

Vårkastet (prel.) Bålsta

24-25.05

Pannkaksspelen Eslöv

27.05

Kasttävling 1 (prel.) Växjö

27.05

Kretsserien, del 1 (SÖ-kretsen) Ystad

29.05

DM/VDM 3.000 m Lund

29.05

B-Tex Cup Villstad

29.05

Kval till Lag-SM grupp B (prel.) Norrköping

29.05

Götalandsserien, div. 1 1:a matchen (prel.) Motala

29.05

Götalandsserien, div. 2 1:a matchen (prel.) Uddevalla

29.05

Götalandsserien, div. 3 1:a matchen (prel.) Habo

29-31.05

NCAA East Preliminary Round Jacksonville, FL, USA

31.05

Trelleborgsspelen (prel.) Trelleborg

31.05

EM-Normwettkampf Stabhochsprung Soest, GER

31.05-01.06

Sävedalsspelen (prel.) Sävedalen

01.06

Beda-spelen (prel.) Klippan

01.06

Contactspelen (prel.) Olofström

01.06

Lyngby Games Lyngby, DEN

03.06

Råslättsspelen (prel.) Jönköping

04.06

Control Extraordniario D.M.A. Nerja, ESP

06.06

Skararacet (prel.) Skara

06-07.06

Finish Games Vellinge

06-08.06

SAYO (prel.) Sollentuna

07.06

Kasttävling (diskus) Vellinge

07.06

Stefan Holm spelen (prel.) Kil

08.06

Ystad Spelen Ystad

11.06

Bislett Games Oslo, NOR

11-14.06

NCAA-mästerskapen Eugene, OR, USA

13.06

Folksam Challenge 1 (prel.) Göteborg/S

13-15.06

Huddingespelen (prel.) Huddinge

14.06

Folksam Grand Prix 1 (prel.) Göteborg/S

14.06

VDM spjut + kasttävling Malmö/S-K

14.06

Habo Challenge (prel.) Habo

14.06

Atletica Genève Genève, SUI

14-15.06

Rosenbomspelen (prel.) Karlskrona

14-15.06

Mångkampslandskamp Tampere, FIN

14-15.06

Copenhagen Open Hvidovre, DEN

15.06

WSK-spelen (prel.) Värnamo

15.06

Götalandserien div. 1 2:a matchen (prel.) Jönköping

15.06

Götalandserien div. 2 2:a matchen Kalmar

15.06

Götalandserien div. 3 2:a matchen (prel.) Halmstad

17.06

Midsommarhoppet (prel.) Falkenberg

17.06

Ostrava Golden Spike Ostrava, CZE

18.06

VDM arena, del 3 (prel.) Helsingborg

18.06

En midsommarnattsdröm (prel.) Lerum

18.06

Vätterspelen (prel.) Jönköping

18.06

Kasttävling Malmö/S-K

24.06

KM (SÖ-kretsen) Simrishamn

25.06

Kasttävling Malmö/S-K

25.06

Kasttävling 2 (prel.) Växjö

26.06

Folksam GP 2 (prel.) Sollentuna

26.06

26. Meeting Arcobaleno Atleticaeuropa Celle Ligure, ITA

27-29.06

Värtldsungdomsspelen (prel.) Göteborg/U

28-29.06

Bottnarydskastet (prel.) Bottnaryd

01.07

Järvsöspelen (prel.) Järvsö

02.07

Stavhoppstävling Hässleholm

04-06.07

Öresundsspelen (prel.) Helsingborg

05.07

23th Memorial Leon Buyle Oordegem, BEL

05-06.07

Europacup Mångkamp 1st League Ribeira Brava, POR

05-06.07

Bauhaus Junioren-Gala Mannheim, GER

06.07

Resisprint International La Chaux-de-Fonde, SUi

08.07

Kasttävling Ängelholm

08.07

Einar Smith spelen (prel.) Visby

09.07

Sommarspelen Kristianstad

09.07

Kalmar Sommarspel (prel.) Kalmar

10.07

Kasttävling Helsingborg

11.07

44. Internationales Leichtathletik Meeting Rhede, GER

11.07

19. Meeting Viacolvento Donnas, ITA

12.07

Ölandsspelen (prel.) Löttorp

12-13.07

Laxaspelen (prel.) Halmstad

15.07

XIX Meeting "Ciutat de Mataró" Mataró, ESP

16.07

Folksam GP 3 (prel.) Karlstad

17.07

Löptävling (1.000 m) Helsingborg

17.07

Kasttävling Ängelholm

18-20.07

Gefle Games (prel.) Gävle

19.07

KBC Nacht Heusden-Zolder, BEL

20.07

Loiste Eliitikisat Lapinlahti, FIN

20.07

SSG WindSprint (prel.) Sundsvall

21.07

Kasttävling Ängelholm

22.07

A night of Athletics (prel.) Göteborg/S

22-27.07

JVM Eugene, OR, USA

24.07

Kasttävling 3 (prel.) Växjö

25.07

Rekordjakten (prel.) Huddinge

25-27.06

HAIS-spelen (prel.) Hässleholm

25-27.06

Veteran-SM Huddinge

26.07

Bohusspelen (prel.) Uddevalla

26-27.07

Leksands Sparbanksspel (prel.) Leksand

26-27.07

Nordiska-Batiska U23-mästerskapen København, DEN

28.07

Kasttävling Ängelholm

29.07

Kasttävling Åhus

01-03.08

SM (prel.) Umeå

02.08

Karlskrona Sommarspel (prel.) Karlskrona

02-03.08

Getabockspelen (prel.) Varberg

02-03.08

Svealandsmångkamp (prel.) Kil

03.08

Ränneborgsspelen (prel.) Eksjö

04.08

KM (SÖ-kretsen) Ystad

06.08

Kasttävling Malmö/S-K

06.08

Copenhagen Athletics Games København, DEN

07.08

DM/VDM 5.000 m Helsingborg

08-10.08

JSM (prel.) Gävle

08-10.08

USM (prel.) Söderhamn

12.08

Folksam Challenge 2 (prel.) Kalmar

12-17.08

EM Zürich, SUI

13.08

Kasttävling Malmö/S-K

14.08

DM/VDM 10.000 m Trelleborg

16.08

Lag-USM (prel.) Tanumshede

16-17.08

Nordiska Juniorlandskampen (P19) Kristiansand, NOR

16-17.08

Copenhagen Games København, DEN

17.08

Nobelspelen (prel.) Karlskoga

18.08

Löptävling (1.000 m) Malmö/He

19.08

Smålandsspelen (prel.) Växjö

13.08

Kasttävling Malmö/S-K

21.08

DN-galan (prel.) Stockholm/S

23.08

Folksam Challenge 3 (prel.) Uppsala

23.08

Göta Ungdoimsspel (prel.) Karlstad

23-24.08

Skånska mästerskapen och Engelholmsspelen (prel.) Ängelholm

23-24.08

DN-galan Youth (prel.) Stockholm/S

24.08

Loiste Eliittikisat Tampere, FIN

23-31.08

Veteran-EM Izmir, TUR

27.08

Kasttävling 5 (prel.) Växjö

29-31.08

Sydsvenska Ungdomsspelen Lund

30-31.08

Kungsbackaspelen (prel.) Kungsbacka

30-31.08

Kraftmätningen, final (prel.) Linköping

30-31.08

Ungdomsfinnkampen Helsinki, FIN

30-31.08

Finnkampen Helsinki, FIN

06.09

Kasttävling Malmö/S-K

06.09

Karlskronaspelen (prel.) Sjöbo

06-07.09

SM, mångkamp (prel.) Upplands-Väsby

07.09

Krtesserien (SÖ-kretsen) Sjöbo

07.09

HIK-kampen (prel.) Jönköping

07.09

Rieti Meeting 2014 Rieti, ITA

08.09

Löptävling (5.000 m) Malmö/He

09.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 1 Åhus

10.09

Kasttävling Eslöv

11.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 2 Åhus

13-14.09

Götalandsmästerskapen 13-14 år (prel.) Uddevalla

14.09

Castorama Trelleborg

16.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 3 Åhus

18.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 4 Åhus

20.09

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

20-21.09

Varbergs Mångkamp 2014 (prel.) Varberg

21.09

Castorama Ängelholm

21.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 5 Åhus

23.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 6 Åhus

24.09

Castorama Eslöv

25.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 7 Åhus

27-28.09

Afslutningsstævne Greve, DEN

27.09

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

01.10

Castorama Eslöv

04.10

Castorama Eslöv

04.10

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

09.10

Kasttävling Hässleholm

12.10

Castorama Lund

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp. Alla ungdomslistor är strikt åldersbundna.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor tillSkånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Lyckåsgatan 19, 215 65 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org för uppdatering av statistiken. Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Vad beror felet på?

I många tävlingar saknas bristfällig information om rätt födelseår på den aktive deltagaren. Här uppmanar vi ledare att vara noga med att fylla i rätt födelseår, så att misstag kan undvikas.

Det har också visat sig i resultatlistorna, att många bristfälliga vinduppgifter kan orsaka fel i en statistik, och det är upp till tävlingsarrangören att se till så att vindmätare finns och framförallt fungerar, för att rättvisa ska ske. Likaså är det viktigt att arrangören lämnar resultat i godkänd vind om ett bästa resultat skett med för mycket medvind.

Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund