Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista.

Skånsk statistik ­ utesäsongen 2015 sammanställd av Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:

04.02

Kasttävling Malmö/S-K

11.02

Kasttävling Malmö/S-K

18.02

Kasttävling Malmö/S-K

14-15.03

European Cup Winter Throwing Leiria, POR

19-21.03

Willie Williams Classic Tucson, AZ, USA

19-21.03

John Mitchell Alabama Relays Tuscaloosa, AL, USA

20-21.03

2015 UTSA Challenge Invite San Antonio, TX, USA

26-28.03

Puma Outdoor Invitational Phoenix, AZ, USA

02-04.04

Big Blue Classic Charleston, IL, USA

03-04.04

2015 Tiger Track Classic Auburn, AL, USA

03.04

2015 Baylor Invitational Waco, TX, USA

03-04.04

Sam Howell Invitational Princeton, NJ, USA

09-11.04

Lee Calhoun Memorial Macomb, IL, USA

11.04

2015 Rider Invite Lawrenceville, NJ, USA

15-18.04

Larry Ellis Invite 2015 Princeton, NJ, USA

16-18.04

57th Annual Mt. Sac Relays Walnut, CA, USA

18.04

Beach Track & Field Norwalk, CA, USA

18.04

NTC Pure Athletics Sprint Elite Meet 1 Clermont, FL, USA

18.04

M Track XC Champaign, IL, USA

22-25.04

Penn Relays Philadelphia, PA, USA

23-25.04

Drake Relays Des Moines, IA, USA

24-25.04

2015 Red Wolves Open Jonesboro, AR, USA

24.04

Tom Jones Memorial Invitational Gainesville, FL, USA

25.04

Mesa T-Bird Invitational Mesa, AZ, USA

25.04

Startskottet (prel.) Trelleborg

26.04

Palmkastet (prel.) Trelleborg

27.04

Kasttävling Eslöv

01.05

21st adidas/Steve Scott Invitational Irvine, CA, USA

02-03.05

Tårnby Games Tårnby, DEN

02-03.05

2015 MAAC Outdoor Track & Field Championships West Long Beach, NJ, USA

03.05

Vårkampen Hässleholm

08.05

EIU - Last Chance Twilight Charleston, IL, USA

08-10.05

2015 Sun Belt Outdoor Championships Gulf Shores, AL, USA

09.05

Junespelen (prel.) Jönköping

09.05

Kronborg Open Helsingør, DEN

09-10.05

Stockholms VDM (prel.) Tumba

10.05

Danderyds Ungdomsspel (prel.) Danderyd

13.05

XXXII Trofeo San Isidro - Memorial Paco Sanchez Nerja, ESP

14.05

DM/VDM 3.000 m Lund

14.05

B-Tex Cup Villstad

15.05

Himmelfärdskastet Åhus

15-16.05

2015 OVC Outdoor T & F Championships Clarksville, TN, USA

15-173.05

2015 ECAC and IC4A Track and Field Princeton, NJ, USA

16.05

Kasttävling inkl. VDM viktkastning Malmö/S-K

16.05

Marknadsspelen (prel.) Skruv

16.05

Kretsserien (SÖ-kretsen) Sjöbo

16-17.05

SM/JSM/USM Stafett (prel.) Sollentuna

16-17.05

Halplus Werftage Halle, GER

17.05

Listermästerskapen (prel.) Olofström

17.05

Lyngby Games Lyngby, DEN

20.05

VDM 800 m + ungdoms- och seniorgrenar Malmö/He

23.05

Laholmskampen (prel.) Laholm

23.05

Nordic Challenge 10.000 m + seniorstævne Århus, DEN

23.05

IFAM Outdoor Oordegem, BEL

23.05

CTO Provincial de Clubes, alevin-infantil+cadeta (masculino) Torremolinos, ESP

23-24.05

Pannkaksspelen Eslöv

23-24.05

East Sweden Games (prel.) Linköping/Norrköping

24.05

34. Nationales Pfingstsportfest der LAV Zeven Zeven, GER

25.05

Löptävling (1.500 m) Malmö/He

27.05

Kasttävling 2 (prel.) Växjö

28-30.05

NCAA Div. 1 West Preliminary Round Austin, TX, USA

30.05

Lag-SM kval, B-grupp (prel.) Motala

30.05

Götalandsserie div. 1, match 1, M o. K (prel.) Lerum

30.05

Götalandsserie div. 3, match 1, M o. K (prel.) Hässleholm

30.05

Veteranmatch Skåne - Øst-Danmark Ystad

30.05

B & S Kurpfalz Gala Weinheim ,GER

31.05

Kraftmätningen, kval (prel.) Lund

31.05

Contactspelen (prel.) Olofström

02.06

Kasttävling Vellinge

04.06

DM/VDM 5.000 m Helsingborg

05-06.06

Regensburg Sparkassen Gala Regensburg, GER

05-07.06

SAYO (prel.) Sollentuna

06.06

Trelleborgsspelen (prel.) Trelleborg

06.06

Kringelspelen (prel.) Södertälje

06.06

SkaraRacet (prel.) Skara

06.06

XXIII Miting Internacional d'Atletisme Palafrugell - Costa Brava Palafrugell, ESP

06.06

28e Meeting International de Genève Genève, SUI

06-07.06

Sävedalsspelen (prel.) Sävedalen

06-07.06

Eurotrack 2015 Frederiksberg, DEN

07.06

Beda-spelen (prel.) Klippan

07.06

Folksam Challenge 1 (prel.) Uppsala

11.06

Bislett Games Oslo, NOR

12.06

Smålands DM (10.000 m) (prel.) Villstad

12-14.06

Tyrvinglekene Nadderud, NOR

13.06

Kasttävling inkl. VDM spjut Malmö/S-K

13.06

Copenhagen Open Hvidovre, DEN

13.06

Golden Spike Leiden, NED

13-14.06

Finish Games (prel.) Vellinge

13-14.06

Rosenbomspelen (prel.) Karlskrona

14.06

XV European Athletic Festival Bydgoszcz, POL

17.06

Kasttävling Malmö/S-K

17.06

Kasttävling Eslöv

17.06

En Midsommaenattsdröm (prel.) Lerum

18-21.06

Veidekkelekene Lillehammer, NOR

20-21.06

Lag-EM (Super League) Cheboksary, RUS

21.06

Trekungamötet (prel.) Kungälv

23.06

KM (SÖ-kretsen) Simrishamn

25.06

Folksam GP 1 (prel.) Sollentuna

24.06

Kasttävling Malmö/S-K

27.06

Kasttävling inkl. VDM kula Malmö/S-K

28.06

Kasttävling Helsingborg

27-28.06

Laxaspelen (prel.) Halmstad

27-28.06

Bottnarydskastet (prel.) Bottnaryd

27-28.06

22. Bauhaus Juniorengala Mannheim, GER

03-05.07

Världsungdomsspelen (prel.) Göteborg/U och S

08.07

Sommarspelen Kristianstad

08-12.07

Universiaden Gwangju, KOR

09-12.07

JEM22 Tallinn, EST

10-12.07

Öresundsspelen (prel.) Helsingborg

11.07

Ölandsspelen (prel.) Löttorp

11.07

18th Guldendensporenmeeting Kortrijk, BEL

15-19.07

UVM17 Cali, COL

16-19.07

JEM22 Esklistuna

19.07

Ystadsspelen Ystad

22.07

Folksam GP 2 (prel.) Karlstad

24.07

Windsprint (prel.) Sundsvall

24-26.07

HAIS-spelen (prel.) Hässleholm

24-26.07

Veteran-SM Uddevalla

27.07

Habo Summerthrow Habo

27.07

Kastkväll (prel.) Växjö/V-K

28.07

Kasttävling Åhus

28.07

Night of Athletics and Andy Senorski Steeplechase Open (prel.) Göteborg/S

29.07

Stockholm Big Shot (prel.) Stockholm/Ktg

29.07

Kastkväll (prel.) Växjö/V-K

30.07

Stockholm Bauhaus-Gala (prel.) Stockholm/S

30.07

Höjdhoppsfestivalen (prel.) Mölndal

01.08

Kasttävling Vellinge

01-02.08

Stockholm Youth Athletics (prel.) Stockholm/S

01-02.08

Gurkspelen (prel.) Västerås

03.08

Kasttävling Helsingborg

04.08

Kretsmästerskap (SÖ-kretsen) Ystad

05.08

Kasttävling Malmö/S-K

05.08

Hopptävling Vellinge

06.08

DM/VDM 10.000 m Trelleborg

07-09.08

SM (prel.) Söderhamn

07-09.08

Mizuno Tjalve-lekene 2015 Oslo, NOR

08-09.08

Getabockspelen (prel.) Varberg

10.08

Löptävling (1 eng. mil) Malmö/He

11.08

Kasttävling Hässleholm

12.08

Kasttävling Malmö/S-K

14.08

Folksam Challenge 2 (prel.) Göteborg/S

15-16.08

Skånska Mästerskapen/Engelholmsspelen (prel.) Ängelholm

16.08

Götalandsserie div. 1, match 2, M o. K (prel.) Linköping

16.08

Götalandsserie div. 3, match 2, M o. K (prel.) Löttorp

18.08

Smålandsspelen (prel.) Växjö

21-23.08

JSM/USM17 (prel.) Kalmar

21-23.08

USM15/16 (prel.) Karlskrona

22.08

Internationaal Antwerps Atletiekgala Merksem,BEL

22-30.08

VM Beijing, CHN

26.08

Kasttävling (prel.) Växjö/V-K

28-30.08

Sydsvenska Ungdomsspelen (prel.) Lund

29.08

Lag-USM (prel.) Enskede

29.08

Östersjöspelen (prel.) Karlshamn

29-30.08

Skarakampen (prel.) Skara

29-30.08

Copenhagen Games København, DEN

30.08

Castorama Åhus

02.09

Baneturnering, del 12 Holbæk, DEN

04.09

Kasttävling Lund

05.09

Folksam GP 3 (prel.) Göteborg/S

05-06.09

Kungsbackaspelen (prel.) Kungsbacka

05-06.09

Götalandsmästerskapen 13-14 (prel.) Lidköping

06.09

VSM kastmångkamp Huddinge

08.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 1 Åhus

10.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 2 Åhus

12.09

Castorama Trelleborg

12.09

Castorama Ängelholm

12.09

VDM kula och kasttävling Malmö/S-K

12-13.09

Ungdomsfinnkampen (prel.) Stockholm/S

12-13.09

Finnkampen (prel.) Stockholm/S

12-13.09

Kraftmätningen, final (prel.) Täby

12-13.09

22. Internationale Löwenspiele Löwenberg, GER

13.09

Kretsserien (SÖ-kretsen) Ystad

14.09

Löptävling (5.000 m) Malmö/He

15.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 3 Åhus

15.09

Castorama (prel.) Växjö

17.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 4 Åhus

16.09

Kasttävling Eslöv

19.09

Tävling Hörby

19-20.09

Varbers Mångkamp (prel.) Varberg

19.09

Castorama och kastttävling Malmö/S-K

19.09

Kalmarspelen/Ingvars minne (prel.) Kalmar

20.09

Castorama Åhus

20.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 5 Åhus

22.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 6 Åhus

24.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 8 Åhus

26.09

Castorama och kastttävling Malmö/S-K

26.09

Castorama (prel.) Åhus

26.09

Kretsmästerskap (NÖ-kretsen) (prel.) Klippan

26-27.09

Afslutningsstævne Greve, DEN

04.10

Castorama (prel.) Åhus

10.10

Castorama och kastttävling Malmö/S-K

12.12

2015 Winter All-comers Meet Tucson, AZ, USA

26.12

Kasttävling Malmö/S-K

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp. Alla ungdomslistor är strikt åldersbundna.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor till Skånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Lyckåsgatan 19, 215 65 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org för uppdatering av statistiken. Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Vad beror felet på?

I många tävlingar saknas bristfällig information om rätt födelseår på den aktive deltagaren. Här uppmanar vi ledare att vara noga med att fylla i rätt födelseår, så att misstag kan undvikas.

Det har också visat sig i resultatlistorna, att många bristfälliga vinduppgifter kan orsaka fel i en statistik, och det är upp till tävlingsarrangören att se till så att vindmätare finns och framförallt fungerar, för att rättvisa ska ske. Likaså är det viktigt att arrangören lämnar resultat i godkänd vind om ett bästa resultat skett med för mycket medvind.

Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund