Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista.

Skånsk statistik ­ utesäsongen 2016 sammanställd av Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:

12-13.03

Europacupen, kast Arad, ROU

17-19.03

2015 Arizona State Pan-12/Big Ten Invitational Tucson, AZ, USA

22.03

Jim Bush Invitational Westwood, CA, USA

25-26.03

2016 Arizona State Pan-12/Big Ten Invitational Tempe, AZ, USA

25-26.03

UNF Spring Break Invitational Jacksonville, FL, USA

30.03-02.04

Nike Clyde Littlefield Texas Relays Austin, TX, USA

01-02.04

Drury Hotels Joey Haines Invitational Cape Girardeau, MO, USA

01-02.04

Embry Riddles Spikes Classic Daytona Beach, FL, USA

08-09.04

Jim Click Shootout Tucson, AZ, USA

09.04

2016 Rafer Johnson/Jackie Joyner-Kersee Invitational Westwood, CA, USA

14-16.04

58th Annual Mt. Sac Relays Norwalk, CA, USA

16.04

Holst Invitational St. Paul, MN, USA

17.04

Hartnell Spring Fling Thrower's Meet Salinas, CA, USA

21.04

Chula Vista Throws/Vault Chula Vista, CA, USA

22-23.04

Triton Invitational La Jolla, CA, USA

23-24.04

The Sun Conference Championship Miramar, FL, USA

23.04

Startskottet (prel.) Trelleborg

24.04

Palmkastet (prel.) Trelleborg

30.04

VDM viktkastning och kasttävling Malmö/S-K

30.04

Memphis Invite Memphis, TN, USA

30.04

Duel in the Desert Tucson, AZ, USA

30.04

14th Annual Drake Alternative St. Peter, MN, USA

02.05

Löptävling (1.500 m) Malmö/He

05.05

JDM/DM/VDM 3.000 m Lund

05.05

32. Nat. Auffahrts-Meeting Langenthal, SUI

06.05

Diamond League 1 Doha, QAT

06-07.05

UMAL Track and Field Championships Morris, MN, USA

07.05

Junespelen (prel.) Jönköping

07-08.05

Tårnby Games Tårnby, DEN

11.05

VDM 800 m (inkl. ungdoms- och seniorklasser) Malmö/He

14.05

Kval till Lag-SM, grupp B, kvinnor (prel.) Linköping

14.05

B-Tex Cup Villstad

14.05

Trekungakastet (prel.) Kongahälla

14.05

Pfingstmeeting Zopfingen, SUI

14.05

Trofeo San Isidro Memorial Nerja, ESP

14.05

Nordic Challenge 10.000 m Allerød, DEN

14-15.05

2016 Pac-12 Championships Seattle, WA, USA

15.05

Listermästerskapen (prel.) Olofström

18.05

Norwegian Grand Prix Hamar, NOR

21.05

Laholmskampen (prel.) Hamar, NOR

21-22.05

Hallesche Werftage Halle, GER

21-22.05

Findus Nya Pannkaksspelen (prel.) Eslöv

22.05

AA Drink FBK Games Hengelo, NED

25.05

Kasttävling Malmö/S-K

25.05

Kasttävling Helsingborg

26.05

Kasttävling Malmö/S-K

27-29.05

HAIS-spelen Hässleholm

28.05

Hindenspelen (prel.) Nybro

28.05

IFAM Outdoor Oordegem, BEL

28.05

Vårkastet (prel.) Bålsta

28-29.05

SM-JSM-USM stafett (prel.) Stockholm/S

28.05

VDM spjut och kasttävling Malmö/S-K

30.05

Kasttävling Malmö/S-K

01.06

Råslättsspelen (prel.) Jönköping

02.06

NMC 1.500 Elite Jessheim, NOR

03-05.06

SAYO (prel.) Sollentuna

04.06

Lundahoppet (prel.) Lund

04.06

VDM kula och kasttävling Malmö/S-K

04.06

Trelleborgsspelen Trelleborg

04.06

East Sweden Games (prel.) Linköping

04.06

Kraftmätningen (prel.) Borås

04-05.06

Ymerspelen (prel.) Borås

04-05.06

Eurotrack Frederiksberg, DEN

05.06

Beda-spelen (prel.) Klippan

05.06

Contactspelen (prel.) Olofström

05.06

Götalandsserien, div. 1, män o kvinnor, match 1 (prel.) Jönköping

05.06

Götalandsserien, div. 2, män, match 1 (prel.) Kalmar

05.06

Götalandsserien, div. 3, män o kvinnor, match 1 (prel.) Ljungby

05.06

Kraftmätningen (prel.) Ljungby

06.06

Kasttävling Malmö/He

06.06

Skararacet (prel.) Skara

09.06

Löptävling 5.000 m Helsingborg

09.06

Kvilles vårtävling (prel.) Göteborg/S

09.06

Bislett Games (Diamond League) Oslo, NOR

10.06

Kasttävling Malmö/S-K

10-12.06

Tyrvinglekene Nadderud, NOR

11.06

Helsingborgshoppet Helsingborg

11.06

Kasttävling Helsingborg

11.06

AtleticaGenève Genève, SUI

11-12.06

NM mångkamp och landskamp Sverige-Estland-Finland (prel.) Huddinge

11-12.06

Sävedalsspelen (prel.) Göteborgs/S

11-12.06

Rosenbomspelen (prel.) Karlskrona

11-12.06

Copenhagen Open Hvidovre, DEN

11-12.06

Himmelsstürmer-Cup 2016 Zweibrücken, GER

12.06

Kasttävling Helsingborg

15.06

Kasttävling Malmö/S-K

15-16.06

Bauhaus-galan (prel.) Stockholm/R och /S

16.06

DM/JDM/VDM 5.000 m Ystad

16.06

Stav på Stadion Malmö/S

18.06

Copenhagen Athletics Games København, DEN

18.06

30ème Meeting International EAP Nivelles, BEL

18-19.06

Finish Games Vellinge

18-19.06

Bottnarydskastet Bottnaryd

18-19.06

Laxaspelen (prel.) Halmstad

19.06

Snabba Klipp (prel.) Skara

22.06

Vätterspelen (prel.) Jönköping

22.06

En midsommarnattsdröm (prel.) Lerum

22.06

Kasttävling Malmö/S-K

22.06

Kasttävling Eslöv

22.06

KM (SÖ-kretsen) Simrishamn

23.06

Norwegian Grand Prix Oslo, NOR

25.06

Aarhus Nordic Challenge Århus, DEN

25-26.06

Bauhaus Junioren Gala Mannheim, GER

26.06

Kasttävling (prel.) Växjö

28.06

Folksam GP 1 (prel.) Sollentuna

30.06

Kasttävling Helsingborg

01-03.07

Världsungdomsspelen (prel.) Göteborg/U

01-03.07

Veteran-NM Odense, DEN

06.07

Sommarspelen (prel.) Åhus

08-10.07

Öresundsspelen (prel.) Helsingborg

09.07

Solihull GP (BMC) Solihull, GBR

11.07

Kasttävling Helsingborg

14.07

Löptävling (1.000 m) Helsingborg

14.07

Kasttävling Malmö/S-K

14-17.07

Ungdoms-EM Tbilisi, GEO

15.07

Göteborgs GP (Folksam GP 2) (prel.) Göteborg/S

16.07

Nacht van de Atletiek Heusden-Zolder, BEL

16.07

Kasttävling Malmö/S-K

17.07

Ölandsspelen (prel.) Löttorp

19.07

Kasttävling Åhus

19-24.07

Junior-VM (P/F 19) Bydgoszcz, POL

22.07

Kasttävling Helsingborg

22-24.07

Veteran-SM Söderhamn

23.07

Sky is the Limit (prel.) Mölndal

23.07

23th Memorial Rasschaert Ninove, BEL

23-24.07

Leksands Sparbanksspel (prel.) Leksand

24.07

Ystadsspelen Ystad

27.07

Karlstad GP (Folksam GP 3) (prel.) Karlstad

29.07

Kasttävling Helsingborg

30.07

UDM mångkamp Lund

30.07

Flanders Cup Meeting voor Mon Kessel-Lo, BEL

30-31.07

Gurkspelen (prel.) Västerås

30-31.07

Stjärnspelen (prel.) Arvika

30-31.07

Windsprint (prel.) Sundsvall

03.08

Kasttävling Malmö/S-K

05-07.08

JSM/USM17 (prel.) Hässleholm

05-07.08

USM (prel.) Vellinge

08.08

Kvällstävling Kristianstad

10.08

Kretsmästerskap (SÖ-kretsen) Sjöbo

10.08

VikingLinespelen (prel.) Huddinge

10.08

Kasttävling Malmö/S-K

11.08

DM/VDM 10.000 m Trelleborg

13.08

Götalandsserien, div. 1 män o kvinnor, match 2 (prel.) Jönköping

13.08

Götalandsseien, div. 3 män o kvinnor, match 2 Göteborg/S

13.08

Scandinavian Milers Club (prel.) Göteborg/S

13.08

Nationales Bärner Nachmittagsmeeting Bern, SUI

13-14.08

Getabockspelen (prel.) Varberg

13.08

VDM Kastmångkamp Malmö/S-K

14.08

SISU-spelen Nässjö

15.08

Löptävling (2.000 m) Malmö/He

18.08

Sommarspelen (prel.) Stockholm/S

20.08

Lag-USM (prel.) Huddinge

20.08

Kräftspelen Villstad

20.08

Östersjöspelen (prel.) Karlshamn

20-21.08

Nordic-Baltic U23 Championships Espoo, FIN

20-21.08

Sparta Copenhagen Games København,DEN

21.08

Folksam Challenge, del 3 (prel.) Helsingborg

23.08

Breddtävling Hörby

23.08

Smålandsspelen (prel.) Växjö

26.08

Löptävling (prel.) Eslöv

26-28.08

Sydsvenska Ungdomsspelen Lund

26-28.08

SM (prel.) Sollentuna

28.08

Stonehill Games (prel.) Lerum

31.08

KM (SÖ-kretsen) Ystad

03.09

Karlskronaspelen (prel.) Karlskrona

03-04.09

Finnkampen Tampere, FIN

03-04.09

Ungdomsfinnkampen Tampere, FIN

03-04.09

Kraftmätningen, final (prel.) Linköping

03-04.09

Kungsbackaspelen (prel.) Kungsbacka

04.09

Höstkampen Hässleholm

06.09

Öppna Åhus Mästerskapen, del 1 Åhus

07.09

Kasttävling Eslöv

08.09

Öppna Åhus Mästerskapen, del 2 Åhus

09.09

Castorama Sundsvall

10.09

Castorama Åhus

10.09

Kasttävling Helsingborg

10-11.09

USM/JSM/SM mångkamp (prel.) Falun

10-11.09

Götalandsmästerskap 13-14 år (prel.) Löttorp

10.09

Castorama Åhus

11.09

Castorama Eslöv

13.09

Öppna Åhus Mästerskapen, del 3 Åhus

15.09

UDM/DM/VDM 1.500 m Helsingborg

15.09

Öppna Åhus Mästerskapen, del 4 Åhus

17.09

Castorama Trelleborg

17-18.09

Varbergskampen (prel.) Varberg

18.09

Castorama Åhus

18.09

Öppna Åhus Mästerskapen, del 5 Åhus

19.09

Löptävling (5.000 m) Malmö/He

20.09

Öppna Åhus Mästerskapen, del 6 Åhus

21.09

Kasttävling Eslöv

21.09

Öppna Åhus Mästerskapen, del 7 Åhus

22.09

Öppna Åhus Mästerskapen, del 8 Åhus

24.09

Castorama Åhus

24.09

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

24.09

Kretsmästerskap (NV-kretsen), kast Ängelholm

01.10

Castorama (prel.) Karlskrona

01.10

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

01.10

Castorama Ängelholm

01-02.10

Afslutningsstævne Greve, DEN

08.10

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

08.10

Castorama Åhus

19.10

Castorama Åhus

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp. Alla ungdomslistor är strikt åldersbundna.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor till Skånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Lyckåsgatan 19, 215 65 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org för uppdatering av statistiken. Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Vad beror felet på?

I många tävlingar saknas bristfällig information om rätt födelseår på den aktive deltagaren. Här uppmanar vi ledare att vara noga med att fylla i rätt födelseår, så att misstag kan undvikas.

Det har också visat sig i resultatlistorna, att många bristfälliga vinduppgifter kan orsaka fel i en statistik, och det är upp till tävlingsarrangören att se till så att vindmätare finns och framförallt fungerar, för att rättvisa ska ske. Likaså är det viktigt att arrangören lämnar resultat i godkänd vind om ett bästa resultat skett med för mycket medvind.

Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund