Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista.

Skånsk statistik ­ utesäsongen 2017 sammanställd av Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:

12.02

- Dunboyne, IRL

18.02

Embry Riddles First Chance - Last Chance Daytona Beach, FL, USA

03-05.03

Växjö Inomhuskast - slägga utomhus (prel.) Växjö

11-12.03

Europacupen, kast - senior Las Palmas, ESP

11-12.03

Europacupen, kast - junior Vecindario, ESP

16.03

Southwestern Invitational 2017 Winfield, KS, USA

17-18.03

USF Bulls Invitational Tampa, FL, USA

17-18.03

2017 Willie Williams Classic Tucson, AZ, USA

24.03

UNF Spring Break Invitational Jacksonville, FL, USA

24-25.03

Weems Baskin Invitational Columbia, SC, USA

24-25.03

22nd Annual Monmouth Season Opener West Long Branch, NJ, USA

25-26.03

2017 Arizona State Pan-12/Big Ten Invitational Tempe, AZ, USA

31.03-01.04

ERAU Spikes Classic 2017 Daytona Beach, FL, USA

01.04

Hamline Invitational St. Paul, MN, USA

06-08.04

Jim Click Shootout Tucson, AZ, USA

07-09.04

Spec Towns Invitational Athens, GA, USA

07-08.04

Friends University Invitational Wichita, KS, USA

08.04

North Florida Invitational Jacksonville, FL, USA

14-15.04

Charlotte Invitational Charlotte, NC, USA

14-15.04

Metropolitan Intercollegiate Championships Piscataway, NJ, USA

15.04

Horned Frog Invitational Fort Worth, TX, USA

15.04

9th Annual David Suenram Gorilla Classic Pittsburg, KS, USA

19-23.04

Kansas Relays Lawrence, KS, USA

20-21.04

Phil Esten La Crosse, WI, USA

21-22.04

Duke Invitational Durham, NC, USA

21-22.04

Larry Ellis Invitational Princeton, NJ, USA

21-22.04

Triton Invitational La Jolla, CA, USA

22-23.04

The Sun Conference Championship 2017 Miramar, FL, USA

24.04

Löptävling (1.500 m) Malmö/He

28.04

Fort Hays State Open Hays, KS, USA

28-29.04

Mountaineer Outdoor Open Meet Boone, NC, USA

29.04

Dual in the Desert Tempe, AZ, USA

29.04

Startskottet Trelleborg

30.04

Palmkastet Trelleborg

01.05

Kasttävling Malmö/S-K

04.05

Kasttävling Torremolinos, ESP

04-06.05

2017 NJCAA Region VI Outdoor Championships Arkansas City, KS, USA

05-06.05

UMAC T & F Outdoor Championships Collegeville, MN, USA

06.05

Kasttävling (inkl. VDM vikt) Malmö/S-K

06.05

Tennessee Challenge Knoxville, TN, USA

06.05

Torrin Lawrence Memorial Athens, GA, USA

06.05

- Torremlinos, ESP

06-07.05

2017 MAAC Outdoor T & F Championships Lawrenceville, NJ, Usa

06-07.05

Tårnby Games 2017 Tårnby, DEN

07.05

Vårkampen (prel.) Hässleholm

10.05

VDM 800 (inkl. senior och ungdomsklasser) Malmö/He

13.05

B-Tex Cup Villstad

13.05

Kasttävling (prel.) Växjö

13-14.05

Pannkaksspelen (prel,) Eslöv

13-14.05

Stockholms Öppna DM, mångkamp (prel.) Stockholm/Sä

13-14.05

Pac-12 Championships Eugene, OR, USA

18-20.05

2017 NJCAA Div 1 T & F Champioships Hutchinson, KS, USA

18-20.05

Tucson Elite Classic Tucso, AZ, USA

20.05

Laholmskampen (prel.) Laholm

20.05

Marknadsspelen (prel.) Skruv

20.05

Öppna Blekinge DM (prel.) Karlshamn

20-21.05

Hallesche Werfertage Halle,GER

23.05

Heleneholms Vårtävling (prel.) Malmö/He

25.05

VDM 3.000 m (inkl. senior och ungdomsklasser) Lund

25.05

Götalandscupen, div. 1 match 1 (prel.) Jönköping

25.05

Götalandscuorn div. 3, match 1 (prel.) Kungsbacka

25-27.05

NCAA West Preliminary Austin, TX, USA

25-27.05

NAIA Outdoor T & F Championships Gulf Shores, AL, USA

27.05

Hindenspelen (prel.) Nybro

27.05

IFAM Outdoor Oordegem, BEL

27-28.05

Stafett-SM (prel.) Malmö/S

27-28.05

Ljungby Mångkamp (prel.) Ljungby

30.05

Råslättsspelen (prel.) Jönköping

20.05

VDM spjut och kasttävling Malmö/S-K

01.06

KM (SÖ-kretsen) Glemmingebro

03.06

VDM kula och slägga och kasttävling Malmö/S-K

03.06

Stefan Holm Spelen (prel.) Kil

03.06

Kvilles Vårtävling (prel.) Göteborg/S

03.06

Putbos Memorial Leon Buyle Oordegem, BEL

03-04.06

Ymerspelen (prel.) Borås

03-05.06

15. Int. Sparkassen Hammerwurfmeeting Fränkisch-Crumbach, GER

04.06

Bedaspelen (prel.) Klippan

04.06

Contactspelen (prel.) Olofström

05.06

Smålands Öppna DM, JDM, UDM (prel.) Habo

06.06

Nationaldagskamp i stavhopp inkl. VDM Helsingborg

06.06

Kringelspelen (prel.) Södertälje

06.06

Skararacet (prel.) Skara

09-11.06

SAYO (prel.) Sollentuna

10.06

Lundahoppet Lund

10.06

Folksam Challenge 1 (prel.) Göteborg/S

10-11.06

Sävedalsspelen (prel.) Göteborg/S

10-11.06

NM/JNM/UNM mångkamp Kuortane, FIN

10.06

Trelleborgsspelen Trelleborg

10-11.06

Copenhagen Open Hvidovre, DEN

12.06

- Vantaa, FIN

14.06

Kasttävling (prel.) Växjö

15.06

Diamond League Oslo, NOR

16-18.06

Tyrvinglekene Oslo, NOR

16-17.06

Norweigian GP Oslo, NOR

17.06

VII Control Aire Libre D.M.A. Malaga, ESP

17-18.06

Laxaspelen (prel.) Halmstad

18.06

VDM 1.500 m (inkl. klasser för seniorer och ungdomar) Helsingborg

18.06

Kraftmätningen, kval (prel.) Ljungby

18.06

Bauhaus Gala - Diamond League, Folksam Challenge 2, Bauhaus Youth Stockholm/S

20.06

Copenhagen Athletics Games København, DEN

20.06

Kasttävling Lund

20.06

Långlöparnas kväll (prel.) Stockholm/S

20.06

UKI-karusellen, Løp 4, Hinderfestival Jessheim, NOR

21.06

KM (SÖ-kretsen) Simrishamn

21.06

Kasttävling Eslöv

21.06

Kasttävling Malmö/S-K

21.06

Vätterspelen (prel.) Jönköping

23-25.06

Lag-EM, First League Vaasa, FIN

24.06

3rd BMC GP Watfird, GBR

27.06

Kasttävling (prel.) Växjö

28.06

Kasttävling Malmö/S-K

28.06

JDM/DM/VDM 5.000 m Ystad

29.06

Folksam GP 1 (prel.) Sollentuna

30.06-02.07

Världsungdomsspelen (prel.) Göteborg/U

01-02.07

Bottnarydskastet (prel.) Bottnaryd

05.07

Sommarspelen (prel.) Kristianstad

07-09.07

Öresundspelen (prel.) Helsingborg

11.07

Göteborgs GP (Folksam GP 2) (orel.) Göteborg/S

12.07

Kalmar Sommarspel (prel.) Kalmar

13-16.07

JEM 22 Bygoszcz, POL

16.07

Ölandsspelen (prel.) Löttorp

18.07

66th Cork City Games Cork, IRL

20-23.07

JEM 19 Grosseto, ITA

23.07

Ystadsspelen Ystad

25.07

Karlstad GP (Folksam GP 2) (prel.) Karlstad

28-30.07

HAIS-spelen (prel.) Hässleholm

30.07

Wind Sprint (prel.) Sundsvall

02.08

Kasttävling Malmö/S-K

02.08

KM (SÖ-kretsen) Sjöbo

03.08

Löptävling (1.000 m) Helsingborg

04.08

Göteborgssprintern (prel.) Mölndal

04-06.08

Tjalvelekene Oslo, NOR

05.08

SISU-spelen (prel.) Nässjö

05.08

Löptävling Lund

05.08

Resultattävling (prel.) Karlskrona

05.08

15th Memorial Jos Verstockt Lier, BEL

05-06.08

En dag i augusti Kristianstad och Åhus

05-06.08

Gurkspelen (prel.) Västerås

07.08

Löparnas kväll (prel.) Umeå

10.08

Baneturneringen, del 7 København, DEN

11-13.08

USM (prel.) Falun

11-13.08

JSM-USM17 (prel.) Gävle

27.07-06.08

Veteran-EM Aarhus, DEN

09.08

Kasttävling Malmö/S-K

10.08

DM/VDM 10.000 m Trelleborg

15.08

Viking Line Spelen (prel.) Huddinge

16.08

Kasttävling Malmö/S-K

18-20.08

VSM Karlskrona

19.08

Götalandscuorn div. 3, match 2 (prel.) Lerum

19.08

Kräftspelen Villstad

19.08

Flanders Cup - Meeting voor Mon Kessel-LO, BEL

19-20.08

Nordiska Juniorlandskampen Umeå

19-20.08

Copenhagen Games København, DEN

20.08

WSK-spelen (prel.) Värnamo

20.08

Oulun Tähtikisat Oulu, FIN

22.08

Smålandsspelen (prel.) Växjö

22.08

Sommarspelen (prel.) Stockholm/S

23.08

AM Games Malmö/S

25-27.08

Senior-SM (prel.) Helsingborg

26-27.08

Kungsbackaspelen (prel.) Kungsbacka

28.08

Löptävling (1.000 m) Malmö/He

29.08

Baneturneringen, del 10 Holbæk,DEN

30.08

Öppna Åhusmästerskapen, del 1 Kristianstad

01-03.09

Sydsvenska Ungdomsspelen Lund

02.09

VDM Kastmångkamp Malmö/S-K

02.09

Castorama Åhus

02.09

Karlskronaspelen (prel.) Karlskrona

02-03.09

Ungdomsfinnkampen Stockholm/S

02-03.09

Finnkampen Stockholm/S

02-03.09

Kraftmätningen, final (prel.) Täby

05.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 2 Åhus

06.09

Castorama Malmö/S-K

07.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 3 Åhus

09.09

Castorama Åhus

09.09

HIK-kampen (prel.) Jönköping

09-10.09

SM/JSM/USM mångkamp (prel.) Linköping

09-10.09

Götalandsmästerskapen 13-14 år (prel.) Uddevalla

12.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 4 Åhus

14.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 5 Åhus

14.09

Löptävling (5.000 m) Helsingborg

16.09

Löptävling (1.500 m) Höör

16.09

KM (SÖ-kretsen) Ystad

16.09

VSM Femkamp Ludvika

16.09

Castorama Trelleborg

16-17.09

Varbergs nångkamp (prel.) Varberg

17.09

Castorama Åhus

17.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 6 Åhus

19.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 7 Åhus

21.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 8 Åhus

23.09

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

23.09

Castorama Åhus

24.09

KM (NV-kretsen) Klippan

30.09

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

30.09-01.10

Afslutningsstævne Greve, DEN

01.10

Castorama Åhus

06.10

Lysstævne Tårnby, DEN

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp. Alla ungdomslistor är strikt åldersbundna.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor till Skånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Lyckåsgatan 19, 215 65 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org för uppdatering av statistiken. Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Vad kan fel bero på?

I många tävlingar saknas bristfällig information om rätt födelseår på den aktive deltagaren. Här uppmanar vi ledare att vara noga med att fylla i rätt födelseår, så att misstag kan undvikas.

Det har också visat sig i resultatlistorna, att många bristfälliga vinduppgifter kan orsaka fel i en statistik, och det är upp till tävlingsarrangören att se till så att vindmätare finns och framförallt fungerar, för att rättvisa ska ske. Likaså är det viktigt att arrangören lämnar resultat i godkänd vind om ett bästa resultat skett med för mycket medvind.

Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund