Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista.

Skånsk statistik ­ utesäsongen 2018 sammanställd av Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:

03.02

Växjö Vinterkast (prel.) Växjö

14.02

Kasttävling Malmö/S-K

10.03

C Sun All Comers Northridge, CA, USA

10-11.03

Europacupen, kast Leiria, POR

15.03

Southwestern Invitational 2018 Winfield, KS, USA

15-17.03

- Tucson, AZ, USA

15-17.03

Alan Connic Shamrock Invitational Myrtle Beach, SC, USA

16.03

2018 Coast Classic Team Invite Costa Mesa, CA, USA

22-24.03

40th Annual Aztec Invitational San Diego, CA, USA

23.03

Western State Conference Inland Meet Bakersfield, CA, USA

06-08.04

Colonial League T & F League Meet Ewing, NJ, USA

07.04

- Leiria, POR

13-14.04

Triton Invitational La Jolla, CA, USA

13-14.04

Metropolitan Intercollegiate Championships Piscataway, NJ, USA

13-14.04

Cerritos Invitational Norwalk, CA, USA

18-21.04

Kansas Relays Lawrence, KS, USA

18-20.04

Bryan Clay Invitational Azusa, CA, USA

20.04

Western State Conference Prelims and Champioships Santa Monic, CA, USA

21.04

- Split, CRO

22.04

Monmouth Mid Season West Long Branch, NJ, USA

27.04

Western State Conference Finals Ventura, CA, USA

28.04

Desert Heat Classic Tucson, AZ, USA

28.04

Startskottet (prel.) Trelleborg

29.04

Palmkastet (prel.) Trelleborg

05.05

Southern California Championships San Diego, CA, USA

05.05

Tårnby Games Tårnby, DEN

05.05

Kasttävling Malmö/S-K

05-06.05

2018 MAAC Outdoor T & F Championships Lawrenceville, NJ, USA

10.05

DM 10.000 m (prel.) Lund

10.05

B-Tex Cup Villstad

12.05

Kasternes dag Ballerup, DEN

12.05

Bislettlekene Oslo, NOR

12.05

NTC Prue Athletics Sprint Elite Meet 2018 Clermont, FL, USA

12.05

Southern California Championships San Diego, CA, USA

13.05

Vårkampen (prel.) Hässleholm

17.05

Löptävling - 1 eng. mil Helsingborg

18-19.05

- Bakersfield, CA, USA

19.05

Marknadsspelen (prel.) Skruv

19-20.05

35. Mehrkampfmeeting Landquart, SUI

19-21.05

Hammerwurf-Meeting Fränkisch-Crumbach, GER

20.05

Kasttävling Klippan

20.05

Pfingstsportfest Rehlingen, GER

22.05

Heleneholms vårtävling (prel.) Malmö/He

24.05

DM/VDM 5.000 m Malmö/He

26.05

IFAM Outdoor Oordegam, BEL

26-27.05

Pannkaksspelen (prel.) Eslöv

26-27.05

USM/JSM/SM/VSM Stafett (prel.) Göteborg/S

26-27.05

Ljungby Mångkamp Ljungby

28.05

Löptävling 2.000 m Malmö/He

29.05

Råslättsspelen (prel.) Jönköping

31.05

Löptävling - 2.000 m Helsingborg

31.05

VDM kast, del 1 Malmö/S-K

02.06

Götalandsserien, div. 3, match 1 (prel.) Olofström

02-03.06

Sävedalsspelen (prel.) Göteborg/S

03.06

Bedaspelen (prel.) Klippan

03.06

Contactspelen (prel.) Olofström

06.06

VDM kast del 2 Malmö/S-K

06.06

Kval till Lag-SM (prel.) Linköping

06.06

Lilla Nationalsdagskampen (prel.) Göteborg/S

08.06

14. Meeting Iberoamericano de Atletismo Huelva Huelva, ESP

09.06

Trelleborgsspelen Trelleborg

09.06

Kraftmätningen , kval (prel.) Ljungby

09.06

Kvilles Vårtävling (prel.) Göteborg/S

09.06

Gouden Spike 2018 Leiden, NED

09.06

Mälarspelen (prel.) Eskilstuna

09-10.06

Copenhagen Open København, DEN

10.06

Bauhausgalan (Siamond League) (prel.) Stockholm/S

12.06

- København, DEN

13.06

DM/VDM 2.000 och 3.000 m Ystad

14.06

Sprintmångkamp Malmö/S

16.06

Finish Games Vellinge

16.06

48. Internat. Meeting Rehde, GER

16-17.06

Laxaspelen (prel.) Halmstad

16-17.06

Rosenbomspelen (prel.) Karlskrona

16-17.06

Bottnarydskastet (prel.) Bottnaryd

16-17.06

Internat. Soundtrack-Meeting Tübingen, GER

19.06

KM (SÖ-kretsen) Simrishamn

20.06

DM/VDM 1.500 m Helsingborg

20.06

Kasttävling Eslöv

20.06

Kasttävling Malmö/S-K

20.06

Långlöparnas kväll (prel.) Stockholm/S

20.06

En Midsommarnattsdröm (prel.) Lerum

20.06

Vätterspelen (prel.) Jönköping

23.06

R.C.A.B.V Nivelles, BEL

23.06

- Málaga, ESP

23-24.06

Bauhaus Juniorengala Mannheim, GER

24.06

Grote Prijs Stad Lokeren Lokeren, BEL

26.06

Copenhagen Athletics Games København, DEN

26.06

Midsommarhoppet (prel.) Falkenberg

27.06

Kasttävling Malmö/S-K

28.06

Folksam GP, del 1 Sollentna

29.06-01.07

Världsungdomsspelen (prel.) Göteborg/U

01.07

Kasttävling Helsingbog

01.07

Resisprint 2018 La Chaux-de-Fonds, SUI

05.07

Boysen Memorial Oslo, NOR

05-08.07

Ungdoms-EM 17 Györ, HUN

06-08.07

Öresundsspelen (prel.) Helsingborg

06-08.07

Veteran-NM Borås

07.07

Kasttävling Malmö/S-K

07.07

Ränneborgsmångkampen (prel.) Eksjö

07.07

UK Women's Athletics League, match 2 Grangemouth, GBR

08.07

Ölandsspelen (prel.) Löttorp

09.07

Vollmercup 2018 Biberach, GER

09.07

Spitzen Leichtatletik Lucern Lucern, SUI

10-15.07

JVM 19 Tampere, FIN

11.07

Kalmar Sommarspel (prel.) Kalmar

13.07

Diamond League Rabat, MAR

14.07

21th Guldendensporenmeeting Kortrijk, BEL

16.07

67th Cork City Sports Cork, IRL

18.07

Les Valley Sprint Open Series Enfield, GBR

19.07

Löptävling - 800 m Helsingbog

19.07

Bannister Running Night Classic (prel.) Mölndal

21-22.07

Götas Ungdomsspel (prel.) Karlstad

22.07

Ystadspelen Ystad

25.07

Kasttävling Malmö/S-K

25.07

Folksam GP, del 2 (prel.) Karlstad

25.07

Julitävling (prel.) Karlskrona

25.07

LEAP Loughborough, GBR

27-29.07

HAIS-spelen (prel.) Hässleholm

28-29.07

CAU Inter-County Championships Manchester, GBR

01.08

Säsongsmångkamp (prel.) Hässelby

01.08

KM (SÖ-kretsen) Sjöbo

01.08

Kasttävling Malmö/S-K

02.08

Löptävling - 1.000 m Helsingborg

03-05.08

JSM-USM17 (prel.) Huddinge

03-05.08

USM15-16 (prel.) Enskede

04.08

VDM arena, del 7 Vittsjö

04.08

UK Women's Athletics League, Premier Match 3 Southampton, GBR

04.08

Flanders Cup - Meeting voor Mon Kessel-Lo, BEL

06-12.08

EM Berlin, GER

07.08

Tracks series T9 Aarhus, DEN

08.08

Kasttävling Malmö/S-K

10-12.08

Veteran-SM Löttorp

11.08

Sky is the Limit (prel.) Mölndal

11.08

Sisu-spelen (prel.) Nässjö

11-12.08

Nordiska 19-årskampen Hvidovre, DEN

11-12.08

Nordiska 22-årsmästerskapen (prel.) Gävle

12.08

Kräftspelen Villstad

12.08

Jennylunds Sommarspel (prel.) Bohus

14.08

Sommarspel (prel.) Enskede

16.08

Viking Line-spelen (prel.) Huddinge

18.08

Götalandsserierna, div. 3, match 2 (prel.) Karlshamn

18.08

Engelholmsspelen Ängelholm

18.08

Folksam GP del 3 (prel.) Göteborg/S

18-19.08

Copenhagen Games København, DEN

19.08

Skarakampen (prel.) Skara

19.08

Lag-USM (prel.) Malmö/S

19.08

Götalandsserierna, div. 1, match 2 (prel.) Lerum

19.08

WSK-spelen (prel.) Värnamo

22.08

Kasttävling Eslöv

24-26.08

Sydsvenska Ungdomsspelen (prel.) Lund

24-26.08

SM (prel.) Eskilstuna

25.08

Östersjöspelen (prel.) Karlshamn

25.08

VSM kastfemkamp (prel.) Katrineholm

30.08

DL-final Zürich, SUI

31.08-01.09

Finnkampen Tampere, FIN

01.09

Ungdomsfinnkampen Tampere, FIN

01.09

Karlskronaspelen (prel.) Karlskrona

01.09

Säsongsmångkampen (prel.) Kalmar

01-02.09

Kraftmätningen, final (prel.) Linköping

01-02.09

Stonehill Games Lerum

02.09

Invigningsspelen (prel.) Kristianstad

05.09

Castorama Malmö/S-K

09.09

KM (SÖ-kretsen) Ystad

15.09

Castorama Kristianstad

15.09

Castorama Trelleborg

15-16.09

Götalandsmästerskapen Eslöv

20.09

Löptävling - 3.000 m Helsingborg

22.09

Castorama Malmö/S-K

22.09

Kasttävling Malmö/S-K

22.09

Kalmarspelen - IT-minne (prel.) Kalmar

22.09

Castorama (prel.) Visby

23.09

Castorama Åhus

23.09

Kretsmästerskap (NV-kretsen) Båstad

29.09

Castorama Kristianstad

29.09

Castorama Malmö/S-K

29.09

Kasttävling Malmö/S-K

29.09

Castorama Ängelholm

06.10

Castorama Malmö/S-K

06.10

Kasttävling Malmö/S-K

06-07.10

Campionati Italiani Individuale e per Regioni 2018 Rieti, ITA

11.10

Löptävling - 10.000 m Helsingborg

20.10

Kasttävling Malmö/S-K

20.10

Castorama Åhus

20.10

Kasttävling Åhus

03.11

Löptävling - Entimmeslöpning Helsingborg

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp. Alla ungdomslistor är strikt åldersbundna.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor till Skånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Lyckåsgatan 19, 215 65 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org för uppdatering av statistiken. Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Vad kan fel bero på?

I många tävlingar saknas bristfällig information om rätt födelseår på den aktive deltagaren. Här uppmanar vi ledare att vara noga med att fylla i rätt födelseår, så att misstag kan undvikas.

Det har också visat sig i resultatlistorna, att många bristfälliga vinduppgifter kan orsaka fel i en statistik, och det är upp till tävlingsarrangören att se till så att vindmätare finns och framförallt fungerar, för att rättvisa ska ske. Likaså är det viktigt att arrangören lämnar resultat i godkänd vind om ett bästa resultat skett med för mycket medvind.

Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund