Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista.

Skånsk statistik ­ utesäsongen 2019 sammanställd av Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:

02-03.02

Växjö inomhuskast (slägga utomhus) (prel.) Växjö

02.03

RM Vinterkast (prel.) Göteborg/S

09-10.03

Europacupen, kast Samorín, SVK

28.03

Campeonato de Madrid Universitario Fuenlabrada, ESP

13.04

2019 Rafer Johnson/Jackie Joyner-Kersee Ivitational Westwood, CA, USA

17-19.04

Bryan Clay Invitational Azusa, CA, USA

27.04

Startskottet (prel.) Trelleborg

28.04

Palmkastet (prel.) Trelleborg

01.05

DM 10.000 m (prel.) Göteborg/S

04-05.05

Tårnby Games Tårnby, DEN

04-05.05

Campeonato de Espana Universitario 2019 Castellón, ESP

11.05

- Ballerup, DEN

11.05

Liga Iberdrola Clubes DH Mujeres J1 Ballerup, DEN

11-12.05

Täby Open (prel.) Täby

16.05

Marknadsspelen (prel.) Skruv

16.05

Tracks-serien, del T3 Bagsværd, DEN

18-19.05

Pannkaksspelen (prel.) Eslöv

18-19.05

Ljungby Mångkamp (prel.) Ljungby

21.05

Heleneholms Vårtävling Malmö/He

22.05

Trond Mohn Games 2019 Fana, NOR

23.05

DM/VDM 5.000 m Höör

23.05

- Torremolinos. ESP

25-26.05

Laholmskampen (prel.) Laholm

25-26.05

USM/JSM/SM/VSM stafett Stockholm/S

25-26.05

IFAM Outdoor Oordegem, BEL

27.05

Löptävling 1 eng. mil Malmö/He

28.05

Tracks-serien, del T5 København, DEN

30.05

DM/VDM 10.000 m Lund

30.05

Bauhaus-galan (DL) Stockholm/S

30.05

Götalandscupen, div. 1 1:a matchen (prel.) Kristianstad

30.05

Götalandscupen, div. 2 kvinnor 1:a matchen (prel.) Ljungby

30.05

Götalandscupen, div. 3, kvinnor 1:a matchen (prel.) Lerum

30.05

Götalandscupen, div. 3 män 1:a matchen (prel.) Ljungby

30.05

B-Tex Cup Villstad

01.06

Trelleborgsspelen (prel.) Trelleborg

01.06

Putbos Memorial Leon Buyle Oordegem, BEL

01.06

- Andújar, ESP

01-02.06

Ymerspelen (prel.) Borås

01-02.06

Hallesch Werftage 2019 Halle, GER

02.06

Bedaspelen (prel.) Klippan

02.06

Contactspelen (prel.) Olofström

02.06

Hindenspelen (prel.) Nybro

04.06

Råslättsspelen (prel.) Jönköping

04.06

Clean Air Games 2019 Lambertseter, NOR

06.06

VDM kast, del 1 samt kasttävling Malmö/S-K

06.06

Kraftmätningen, kval (prel.) Helsingborg

06.06

Skararacet (prel.) Skara

06.06

Grefsen Eiendom AS Elite Jessheim, NOR

07-09.06

SAYO (prel.) Sollentuna

08-09.06

Copenhagen Open (delvis ofullständig resultatlista) Hvidovre, DEN

08-09.06

Hammewurf Meeting Fränkisch-Crumbach, GER

09.06

UK Womens' Athletes League 2019 Leigh, GBR

09.06

FBK Games Hengelo, NED

14-16.06

Huddingespelen (prel.) Huddinge

14-16.06

Tyrvinglekene Nadderud, NOR

15.06

Finish Games Vellinge

15-16.06

Laxaspelen (prel.) Halmstad

15-16.06

Rosenbomspelen (prel.) Karlskrona

15.06

Liga Iber drola de Clubes D H Mujeres Zaragoza, ESP

15.06

Memorial Georges Caillat Genève, SUI

15.06

Next Generation Athletics Nijmegen, NED

18.06

Folksam GP, del 1 Sollentuna

18.06

Copenhagen Athletics Games København, DEN

19.06

UDM/JDM/DM/VDM 3.000/2.000 m Ystad

19.06

Kasttävling Malmö/S-K

19.06

En Midsommarnattsdröm (prel.) Lerum

19.06

Vätterspelen (prel.) Jönköping

20-23.06

Veidekkelekene Lillehammer, NOR

21.06

Resultattävling (längd o kula) Kristianstad

23.06

Kasttävling Tingstäde

23.06

- Sopot, POL

24.06

Kasttävling (prel.) Växjö

25.06

KM (SÖ-kretsen) Simrishamn

26.06

Kasttävling + VDM kula, slägga Malmö/S-K

27.06

Löptävling 5.000 m Helsingborg

27.06

Tracks-serien, del T8 Frederiksberg, DEN

29.06

Watford Grand Prix Watford, GBR

28-30.06

Världsungdomsspelen (prel.) Göteborg/U

29-30.06

Bottnarydskastet (prel.) Bottnaryd

03.07

Kasttävling Malmö/S-K

03.07

Folksam GP, del 2 (prel.) Karlstad

05-07.07

Öresundsspelen (prel.) Helsingborg

06.07

Women's Athletes League 2019 Eton, GBR

08-13.07

Universiaden Napoli, ITA

11-14.07

JEM 22 Gävle

11.07

Sommarspelen (prel.) Kristianstad

12.07

Kasttävling Helsingborg

13.07

Ölandsspelen (prel.) Löttorp

14.07

Kalmar Sommarspel (prel.) Kristianstad

15.07

Folksam GP, del 3 (prel.) Varberg

18-21.07

JEM 19 Borås

20.07

49.Internationales Leichtathletik-Meeting Rehde Rehde, GER

20.07

Kasttävling Helsingborg

20.07

Tracks-serien, del T9 København, DEN

20-21.07

Sparbanksspelen (prel.) Leksand

21.07

Ystadsspelen Ystad

26-28.07

Hässleholmsspelen (prel.) Hässleholm

26-28.07

Danska Friidrottsmästerskapen Esbjerg, DEN

27.07

International Antwerps Atletiekgala Merksem, BEL

27-28.07

England Athletics Senior Championships Manchester, GBR

28.07

Windsprint (prel.) Sundsvall

31.07

Kasttävling Malmö/S-K

31.07

KM (SÖ-kretsen) Sjöbo

01.08

UDM/JDM/DM/VDM Helsingborg

03.08

Säsongsmångkampen, Landskrona (prel.) Landskrona

03.08

Sky is the Limit (prel.) Mölndal

03.08

Sisu-spelen (prel.) Nässjö

03.08

Resultattävling II (prel.) Karlskrona

03.08

29th Memorial Rasschaert Ninove, BEL

03.08

Women's Athletes League 2019, match 3 Birmingham, GBR

03-04.08

Goliatspelen (prel.) Kil

03-04.08

Westinghouse Gurkspel (prel.) Västerås

06.08

Loughborough EAP Meeting Loughborough, GBR

07.08

Kasttävling Malmö/S-K

09-11.08

Lag-EM Bydgoszcz, POL

09-11.08

USM 15-16 (prel.) Trollhättan

09-11.08

JSM/USM 17 (prel.) Göteborg/S

16.08

Folksam GP, del 4 (prel.) Göteborg/S

16-17.08

Uppsalaspelen (prel.) Uppsala

17.08

Götalandscupen, div. 1 2:a matchen (prel.) Falkenberg

17.08

Götalandscupen, div. 2 kvinnor 2:a matchen (prel.) Ljungby

17.08

Götalandscupen, div. 3 män, södra 2:a matchen (prel.) Ljungby

17-18.08

Nordisk U20-mästerskap Kristiansand, NOR

17-18.08

Getabockspelen (prel.) Varberg

18.08

WSK-spelen (prel.) Värnamo

18.08

Lag-USM (prel.) Uppsala

18.08

Resultattävling (prel.) Ängelholm

20.08

Smålandsspelen (prel.) Växjö

22.08

UDM/JDM/DM/VDM 800 m Malmö/He

24.08

Östersjöspelen (prel.) Karlshamn

24.08

Castorama Kristianstad

24-25.08

Kraftmätningen, final (prel.) Täby

24-25.08

U-Finnkampen Stockholm/S

24-25.08

Finnkampen Stockholm/S

24-25.08

Kungsbackaspelen (prel.) Kungsbacka

27.08

Öppna Åhusmästerskapen, del 1 Åhus

28.08

Kasttävling Eslöv

30.08-01.09

Senior-SM (prel.) Karlstad

31.08

Kasttävling Helsingborg

01.09

Karlskronaspelen (prel.) Karlskrona

03.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 2 Åhus

05.09

Löptävling Helsingborg

05.09

Löptävling Lund

07.09

VDM kastmångkamp Malmö/S-K

07.09

Castorama Kristianstad

07-08.09

Götalandsmästerskapen 13-14 år (prel.) Kalmar

10.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 3 Kristianstad

14.09

Castorama Kristianstad

15.09

Engelholmsspelen (prel.) Ängelholm

15.09

KM (SÖ-kretsen) Ystad

17.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 4 Kristianstad

21.09

KM (NV-kretsen) Landskrona

21.09

Kalmarspelen IT-minne (prel.) Kalmar

21.09

Kasttävling och Castorama Malmö/S-K

25.09

Castorama Växjö

26.09

Löptävling - 1.000 m Helsingborg

28.09

Kasttävling och Castorama Malmö/S-K

29.09

Castorama Kristianstad

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp. Alla ungdomslistor är strikt åldersbundna.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor till Skånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Lyckåsgatan 19, 215 65 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org för uppdatering av statistiken. Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Vad kan fel bero på?

I många tävlingar saknas bristfällig information om rätt födelseår på den aktive deltagaren. Här uppmanar vi ledare att vara noga med att fylla i rätt födelseår, så att misstag kan undvikas.

Det har också visat sig i resultatlistorna, att många bristfälliga vinduppgifter kan orsaka fel i en statistik, och det är upp till tävlingsarrangören att se till så att vindmätare finns och framförallt fungerar, för att rättvisa ska ske. Likaså är det viktigt att arrangören lämnar resultat i godkänd vind om ett bästa resultat skett med för mycket medvind.

Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund