Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista för veteraner.

Skånsk statistik, veteraner ­ utesäsongen 2007 sammanställd av Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:

28.04

Kasttävling Malmö/S-K

07.05

Sektionsmästerskap 1.500 m Malmö/He

12.05

Kasttävling Malmö/S-K

19.05

Gran Premio Andalucia do Atletismo Herrera, ESP

26.05

Svenska cupen B, M o. K Helsingborg

26.05

Götalandsserien, M div 2 o. 3, K div. 2 Olofström

26.05

Götalandsserien, M div. 1, K div. 1 o. 3 Karlskrona

30.05

Veteran-DM, del 1 Eslöv

02.06

Kasttävling Malmö/S-K

05.06

Veteran-DM, del 2 (800 m) Malmö/He

06.06

Stora KM (SV-kretsen) Ystad

06.06

Kasttävling Malmö/S-K

16-17.06

VDM, Småland Tranås

16-17.06

Finish Games Vellinge

20.06

VDM 1, Blekinge Olofström

29-30.06 - 01.07

Veteran-NM Århus, DEN

30.06

Kasttävling Malmö/S-K

06-08.07

Öresundsspelen Helsingborg

13-15.07

Laxaspelen (uppdaterad 16 och 19 juli) (prel.) Halmstad

14.07

Kasttävling med VDM vikt Malmö/S-K

17.07

Sommarkastet, del 1 Ystad

18.07

Kasttävling Malmö/S-K

24.07

Sundsvall Wind Sprint (prel.) Sundsvall

24.07

Sommarkastet, del 2 Ystad

28.07

Veteran-SM, kastmångkamp (prel.) Eksjö

28.07

KBC Nacht van de Atletiek Heusden-Zolder, BEL

28-29.07

HAIS-spelen (inkl. DM, JDM, UDM) Hässleholm

01.08

Veteran-DM, del 3 Lund

01.08

Kretsserie (SÖ-kretsen) Simrishamn

07.08

Personliga rekordens tävling Växjö

07.08

DN-galan (prel.) Stockholm/S

08.08

Blekinge Veteran-DM (prel.) Karlshamn

10-12.08

SM (prel.) Eskilstuna

11.08

Veteran-DM, kastmångkamp Malmö/S-K

11.08

Höjdhoppstävling Lund

14.08

Stora KM (SÖ Kretsen) Ystad

17-19.08

Stora VSM (prel.) Värnamo

18.08

Götalandsserien, match 2, K div. 2 Karlshamn

18.08

Götalandsserien, match 2, M div. 1 o. 2 (prel.) Sävedalen

18-19.08

Engelholmsspelen Ängelholm

20.08

Sektionsmästerskap 2.000 m Malmö/He

23.08

Veteran-DM, del 4 Helsingborg

01.09

Kasttävling Malmö/S-K

01-02.09

Sydsvenska Ungdomsspelen (prel.) Lund

04-15.09

Veteran-VM (prel.) Riccione, ITA

08.09

Kasttävling och Castorama Malmö/S-K

08-09.09

Finnkampen (prel.) Göteborg/U

11.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 1 Åhus

13.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 2 Åhus

13.09

Öppna Tyringemästerskapet, 5.000 m Tyringe

14.09

Kasttävling Malmö/S-K

18.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 3 Åhus

20.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 4 Åhus

20.09

Öppna Tyringemästerskapet, 10.000 m Tyringe

21.09

Castorama Eslöv

22.09

Veteran-DM, del 5 Ystad

23.09

Castorama Trelleborg

24.09

Sektionsmästerskap 5.000 m Malmö/He

25.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 5 Åhus

27.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 6 Åhus

29.09

Kasttävling Malmö/S-K

29.09

Castorama Åhus

29.09

Klubbmästerskap Hässleholm/G

30.09

Kretsserie (SÖ-kretsen) Ystad

30.09

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

30.09

Castorama Eslöv

30.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 7 Åhus

02.10

Castorama Eslöv

06.10

Castorama Malmö/S-K

07.10

Castorama Åhus

07.10

Castorama Eslöv

07.10

Kretsmästerskap (NV-kretsen) Klippan

14.10

Castorama Kyrkhult

07.10

Castorama (prel.) Åhus

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat,  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor till Skånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Kullagatan 24, 215 67 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org.

Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund