Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista för veteraner.

Skånsk statistik, veteraner ­ utesäsongen 2008 sammanställd av Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:

26.04

Kasttävling Malmö/S-K

26.04

Startskottet Trelleborg

11.05

Ystad-Spelen Ystad

12.05

Sektionsmäaterskap 1.500 m Malmö/He

15.05

Kasttävling Staffanstorp

18.05

Svenska Cupen (prel.) Helsingborg

18.05

Götalandsserien M div. 2 S Uddevalla

22.05

Heleneholms 800 m (inkl. VDM) Malmö/He

22.05

Kretsserien (SÖ-kretsen) Ystad

31.05

DoWin Cup 2008 Villstad

01.06

Melittaspelen (prel.) Klippan

03.06

MAI-Galan (prel.) Malmö/S

07.06

Kasttävling Malmö/S-K

08.06

Trelleborgsspelen Trelleborg

11.06

DM/VDM del 2 Eslöv

14-15.06

Finish Games (prel.) Vellinge

14.06

British Milers Club Elite Meeting Watford, GBR

14-15.06

Rosenbomsspelen (prel.) Karlskrona

21-22.06

Europa-cupen, First League Istanbul, TUR

27-29.06

Veteran-SM (prel.) Ystad

02.07

Kasttävling Malmö/S-K

11-13.07

Öresundsspelen (prel.) Helsingborg

05.07

Kasttävling Malmö/S-K

19.07

Kasttävling (inkl. VDM, vikt) Malmö/S-K

24.07-03.08

Veteran-EM Ljubljana, SLO

26-27.07

Hais-spelen (DM/JD;/UDM) (prel.) Hässleholm

03.08

Kretsserien, del 2 (SÖ-kretsen) (prel.) Sjöbo

07.08

Personliga rekordens tävling Växjö

09.08

Kasttävling med VDM i kastmångkamp Malmö

12.08

Kretsmästerskap (SÖ-kretsen) Ystad

14.08

Veteran-DM arena, del 3 (uppdat.) Helsingborg

16.08

Götalandsserien, div. 2 södra, Män, match 2 Hässleholm

16.08

Götalandsserien, div. 2 södra, Kvinnor, match 2 Hässleholm

16.08

Götalandsserien, div. 1, Män, match 2 Trelleborg

16.08

Götalandsserien, div. 1, Kvinnor, match 2 Trelleborg

17.08

Distriktsmatch veteraner Øst-Danmark - Skåne Greve, DEN

18.08

Sektionsmäaterskap 1.000 m Malmö/He

18.08

VSM Kastmångkamp Bottnaryd

20.08

Veteran-DM, arena, del 4 Lund

20.08

Kasttävling Malmö/S-K

30.08-06.09

European Masters Games Malmö

09.09

Löptävling (1 eng. mil) Ystad

09.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 1 Åhus

11.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 2 Åhus

13.09

Veteran-DM, arena, del 5 Trelleborg

16.09

Löptävling (2.000 m) Ystad

16.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 3 Åhus

18.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 4 Åhus

20.09

Kasttävling Malmö/S-K

21.09

Castorama Malmö/S-K

21.09

VSM Femkamp (prel.) Mora

22.09

Sektionsmästerskap 5.000 m Malmö/He

23.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 5 Åhus

24.09

Castorama Malmö/S-K

25.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 6 Åhus

28.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 7 Åhus

29.09

Klubbtävling 1.500 m Malmö/He

28.09

Castorama Eslöv

01.10

Castorama Malmö/S-K

04.10

Klubbtävling (entimmeslöpning) Ystad

04.10

Castorama Trelleborg

11.10

Castorama Åhus

12.10

Castorama Åhus

12.10

Castorama Kyrkhult

19.10

Castorama (prel.) Åhus

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat,  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor till Skånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Kullagatan 24, 215 67 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org.

Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund