Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista för veteraner.

Skånsk statistik, veteraner ­ utesäsongen 2009 sammanställd av Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:

25.04

Startskottet (prel.) Trelleborg

25.04

Kasttävling Malmö/S-K

09.05

Kasttävling Malmö/S-K

14.05

VDM arena, del 1 (800 m) Malmö/He

17.05

Kretsserie Sjöbo

17.05

Försommarspelen Kristianstad/Åhus

21.05

Ystadsspelen Ystad

21.05

Götalandsserien, Div. 1 Kvinnor (prel.) - match 1 Olofström

21.05

Götalandsserien, Div. 2 Män - match 1 Norrköping

21.05

Götalandsserien, Div. 3 Män (prel.) - match 1 Olofström

23-24.05

Lerumkampen (prel.) Lerum

25.05

Klubbtävling 1.500 m Malmö/He

30.05

Kasttävling Malmö/S-K

07.06

Trelleborgsspelen Trelleborg

07.06

Veteran-SM, mångkamp Nyköping

10.06

Veteran-DM arena, del 2 Eslöv

13-14.06

Finish Games Vellinge

13-14.06

Rosenbomspelen (prel.) Karlskrona

13.06

Kasttävling Malmö/S-K

17.06

Malmöspelen Malmö/He

26-29.06

Veteran-NM (prel.) Huddinge

01.07

Senior-KM (SÖ-kretsen) Simrishamn

10-12.07

Öresundsspelen (prel.) Helsingborg

18.07

Kasttävling (inkl. VDM, vikt) Malmö/S-K

18.07

KBC Nacht van de Atletiek Heusden-Zolder, BEL

24-26.07

HAIS-spelen inkl. DM, JDM, UDM fr.o.m 15 år (prel.) Hässleholm

25.07

Míting Internacional d'Athletisme Barcelona, ESP

28/7 - 8/8

Veteran-VM

Lahti, FIN

01-03.08

SM (prel.) Malmö/S

08.08

VDM, kastmångkamp Malmö/S-K

09.08

Getabockspelen (prel.) Varberg

11.08

Senior-kretsmästerskap (SÖ-kretsen) Ystad

12.08

VDM arena, del 3 Lund

16.08

Distriktsmatch, veteraner Skåne - Øst-Danmark

Ystad

21-23.08

Veteran-SM (prel.)

Norrtälje

23.08

Götalandsserien K div. 1 (prel.)

Hässleholm

23.08

Götalandsserien M div. 1 (prel.)

Hässleholm

27.08

VDM arena, del 4 Helsingborg

29-30.08

Finnkampen (prel.) Göteborg/U

31.08

Löptävling (1 eng. mil) Malmö/He

03.09

Löptävling (5.000 m) (prel.) Tyringe

05.09

VDM arena , del 5 Trelleborg

06.09

Castorama Åhus

08.09

Öppna Åhusmästerskapen , del 1 Åhus

10.09

Öppna Åhusmästerskapen , del 2 Åhus

10.09

Löptävling (10.000 m) (prel.) Tyringe

12.09

Castorama Åhus

12.09

Castorama Ängelholm

13.09

Kretsmästerskap (NV-kretsen) (prel.) Klippan

15.09

Öppna Åhusmästerskapen , del 3 Åhus

17.09

Öppna Åhusmästerskapen , del 4 Åhus

19.09

Kretsserien (SÖ-kretsen) Ystad

19.09

Castorama Åhus

19.09

Kasttävling Malmö/S-K

19.09

VSM, Femkamp (prel.) Mora

20.09

Öppna Åhusmästerskapen , del 5 Åhus

20.09

Castorama Åhus

20.09

Castorama Malmö/S-K

21.09

Löptävling (5.000 m) Malmö/He

22.09

Öppna Åhusmästerskapen , del 6 Åhus

22.09

Löptävling (2 eng. mil) Ystad

23.09

Castorama Malmö/S-K

24.09

Öppna Åhusmästerskapen , del 7 Åhus

26.09

Castorama Trelleborg

27.09

Castorama Åhus

27.09

Kasttävling Malmö/S-K

29.09

Löptävling (400 o 1.000 m) Ystad

30.09

Castorama Eslöv

30.09

Castorama Malmö/S-K

04.10

Castorama Åhus

06.10

Löptävling (2.000 m) Ystad

10.10

Kasttävling Malmö/S-K

10.10

Löptävling (1 timmes löpning) Ystad

10.10

Castorama Åhus

18.10

Castorama Åhus

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat,  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor till Skånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Kullagatan 24, 215 67 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org.

Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund