Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista för veteraner.

Skånsk statistik, veteraner ­ utesäsongen 2010 sammanställd av Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:

24.04

Startskottet Trelleborg

24.04

Kasttävling Malmö/S-K

10.05

Löptävling (1.500 m) Malmö/He

14.05

IAAF Diamond League 1 Doha, QAT

16.05

Götalandsserien, div. 1, Män o. Kvinnor (prel.) Motala

16.05

Götalandsserien, div. 2, Män o. Kvinnor (prel.) Jönköping

16.05

Götalandsserien, div. 3, Män Olofström

18.05

VDM 800 m Malmö/He

22.05

Kretsserien (SÖ-kretsen) Ystad

24.05

46. Internationales Pfingstsportfest Rehlingen, GER

31.05

Löptävling (300, 400) Ystad

02.06

VDM/DM arena, del 2 (prel.) Eslöv

05-06.06

Engelholmsspelen (prel.) Ängelholm

12-13.06

Finish Games (prel.) Vellinge

13.06

Löptävling (hinder) Ystad

19.06

Kasttävling Malmö/S-K

19.06

Götalandsserien Div. 3 M o K, 2:a matchen (prel.) Hässleholm

19.06

Götalandsserien Div. 1 Män, 2:a matchen (prel.) Karlshamn

20.06

Ystadspelen Ystad

22.06

Senior-KM (SÖ-kretsen) Simrishamn

23.06

Kasttävling Malmö/S-K

03.07

Distriktsmatch, veteraner, Østdanmark - Skåne Greve, DEN

09-11.07

Öresundsspelen (prel.) Helsingborg

10.07

Kasttävling inkl. VDM i vikt Malmö/S-K

13.07

Kasttävling Helsingborg

15-24.07

Veteran-EM Nyíregyháza, HUN

17-18.07

Laxaspelen (prel.) Halmstad

27.07-01.08

EM Barcelona, ESP

30.07-01.08

HAIS-spelen (prel.) Hässleholm

06-08.08

Veteran-SM Löttorp

11.08

Stora KM (SÖ-kretsen) Ystad

14.08

VDM i kastmångkamp Malmö/S-K

16.08

Löptävling (2.000 m) Malmö/He

18.08

VDM arena, del 3 Lund

20-22.08

SM (prel.) Falun

21-22.08

DM/UDM (prel.) Malmö/He

22.08

Löptävling (3.000 m) Ystad

28.08

Sydsvenska Ungdomsspelen (prel.) Lund

02.09

Öppna Tyringemästerskapet 5.000 m (prel.) Tyringe

04.09

VDM arena, del 5 (inkl. DM 10.000 m) (prel.) Trelleborg

04.09

VSM, kastmångkamp Bottnaryd

05.09

Kasttävling Helsingborg

05.09

Castorama Åhus

09.09

Öppna Tyringemästerskapet 10.000 m (prel.) Tyringe

11.09

Castorama Åhus

12.09

Kasttävling Malmö/S-K

18.09

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

18.09

Castorama Ängelholm

18.09

Kretsserien, del 2 (SÖ-kretsen) Sjöbo

18.09

VSM, femkamp (prel.) Mora

19.09

Castorama Åhus

19.09

VDM arena, del 4 Ystad

22.09

Castorama Eslöv

25.09

Kretsmästerskap (NV-kretsen) Landskrona

25.09

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

25-26.09

Mångkamp Ystad

26.09

Castorama Åhus

02.10

Sport vi minns, 3.000 m (prel.) Norrköping

02.10

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat,  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor till Skånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Kullagatan 24, 215 67 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org.

Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund