Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista för veteraner.

Skånsk statistik, veteraner ­ utesäsongen 2011 sammanställd av Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:

09.02

Kasttävling Malmö/S-K

01.05

VDM, del 1 (3.000 m) Lund

07.05

Kasttävling Malmö/S-K

09.05

Löptävling (1.500 m) Malmö/He

17.05

VDM del 2 (800 m) Malmö/He

21.05

Kasttävling Malmö/S-K

22.05

Götalandsserier - män div. 1 (prel.) Motala

22.05

Götalandsserier - män och kvinnor div. 2 Jönköping

22.05

Götalandsserier - män och kvinnor div. 3 Halmstad

28.05

Kasttävling Malmö/S-K

29.05

Bedaspelen (prel.) Klippan

29.05

Kval till Lag-SM (prel.) Göteborg/S

04.06

Kasttävling Malmö/S-K

04.06

Trelleborgsspelen (prel.) Trelleborg

04-05.06

Engelholmsspelen (prel.) Ängelholm

12.06

Götalandsserier - män och kvinnor div. 1 (prel.) Löttorp

12.06

Götalandsserier - män och kvinnor div. 2 (prel.) Lerum

16.06

VDM arena, del 3 Helsingborg

17.06

Kasttävling Eslöv

18-19.06

Rosenbomspelen (prel.) Karlskrona

19.06

Ystadspelen (prel.) Ystad

21.06

KM, seniorer (SÖ-kretsen) Simrishamn

22.06

Kasttävling Malmö/S-K

29.06

Kasttävling Malmö/S-K

01-03.07

Öresundspelen (prel.) Helsingborg

01-03.07

Veteran-NM Lappeenranta, FIN

06-17.07

Veteran-VM Sacramento, CA, USA

07.07

Kasttävling (inkl. VDM, vikt) Malmö/S-K

08-10.07

Världsungdomsspelen (prel.) Göteborg/U

13.07

Sommarspelen (prel.) Kristianstad

16.07

Nystarttävling 1 Staffanstorp

23.07

Nystarttävling 2 Staffanstorp

23-24.07

Laxaspelen (prel.) Halmstad

24.07

Medeldistanstävling Ystad

27.07

Hindertävling Ystad

29-31.07

HAIS-spelen (DM, JDM, UDM) (prel.) Hässleholm

30.07

Kasttävling inkl. VDM kastmångkamp Malmö/S-K

05-07.08

Veteran-SM, arena (prel.) Skellefteå

06.08

Nystarttävling 3 Staffanstorp

08.08

Nystarttävling 4 Staffanstorp

10.08

KM, seniorer (SÖ-kretsen) Ystad

17.08

VDM arena, del 4 Lund

17.08

Kasttävling Malmö/S-K

20-21.08

Getabocksspelen (prel.) Varberg

21.08

Stonehill Games (prel.) Lerum

22-23.08

VDM Östergötland Linköping

24.08

Kasttävling Malmö/S-K

27.08

VSM, kastmångkamp Bottnaryd

27.08

Nystarttävling 5 Staffanstorp

29.08

Löptävling (1.000 m) Malmö/He

31.08

VDM arena, del 6 Eslöv

06.09

Klubbtävling (stav) Hässleholm

06.09

Öppna Åhusmästerskapen 1 Åhus

08.09

Öppna Åhusmästerskapen 2 Åhus

10.09

Kasttävling Malmö/S-K

10.09

Castorama Ängelholm

10.09

Castorama Åhus

10-20.09

Euopean Master Games Lignano, ITA

13.09

Öppna Åhusmästerskapen 3 Åhus

15.09

Öppna Åhusmästerskapen 4 Åhus

17.09

VDM arena, del 5 Lund

17.09

Castorama och kasttävling Trelleborg

17.09

VSM femkamp (prel.) Huddinge

17.09

Öppna Åhusmästerskapen 5 Åhus

18.09

Nystarttävling 6 Staffanstorp

18.09

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

18.09

Castorama Åhus

19.09

Löptävling (5.000 m) Malmö/He

20.09

Öppna Åhusmästerskapen 6 Åhus

22.09

Öppna Åhusmästerskapen 7 Åhus

24.09

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

24.09

Kasttävling Helsingborg

25.09

Kretsserien (SÖ-kretsen) Ystad

26.09

Castorama Eslöv

28.09

Castorama Eslöv

29.09

Kasttävling Ängelholm

01.10

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

02.10

Castorama Eslöv

17.10

Castorama Eslöv

05.11

Löptävling (1-timmeslöpning) Hässleholm

26.12

Kasttävling Staffanstorp

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat,  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor till Skånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Kullagatan 24, 215 67 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org.

Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund