Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista för veteraner.

Skånsk statistik, veteraner ­ utesäsongen 2012 sammanställd av Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:

01.01

Kasttävling Staffanstorp

28.04

Startskottet Trelleborg

01.05

DM/VDM arena, del 1 (3.000 m ) Lund

06.05

Listermästerskapen (prel.) Karlshamn

07.05

Klubbtävling 1.500 m Malmö/He

12.05

Kretsserien, del 1 (SÖ-kretsen) Ystad

12.05

Kasttävling Malmö/S-K

17.05

Ystadsspelen (prel.) Ystad

20.05

Lag-SM, kval B , M o. K (prel.) Lerum

20.05

Götalandsserien, div. 1, match 1, M o. K (prel.) Jönköping

20.05

Götalandsserien, div. 2, match 1, M o. K (prel.) Linköping

20.05

Götalandsserien, div. 3, match 1, M o. K (prel.) Finspång

22.05

VDM arena, del 2 (800 m) Malmö/He

02.06

Trelleborgsspelen & Harry Olofssons minne (DM) (prel.) Trelleborg

07.06

VDM arena, del 3 Helsingborg

09.06

Götalandsserien div. 1 M o. K, match 2 (prel.) Uddevalla

09.06

Götalandsserien div. 2 M o. K, match 2 Ystad

09.06

Götalandsserien div. 3 M o. K, match 2 (prel.) Karlshamn

09.06

VDM, Kastmångkamp Malmö/S-K

09-10.06

Finish Games Vellinge

16.06

VDM, Viktkastning Malmö/S-K

20.06

Kasttävling Malmö/S-K

25.06

Senior-KM II (SÖ-kretsen) Ystad

27.06

Kasttävling Malmö/S-K

29-30.06-01.07

Öresundsspelen (prel.) Helsingborg

07-09.07

Världsungdomsspelen (prel.) Göteborg/U

11.07

Sommarspelen Kristianstad

13.07

Ölandsspelen (prel.) Löttorp

14.07

Kasttävling Malmö/S-K

21.07

Höjdhoppstävling Lund

21.07

North West Region Masters Track & Field Championships Seattlle, WA, USA

27-29.07

HAIS-spelen (prel.) Hässleholm

01.08

Kasttävling Malmö/S-K

03-05.08

VSM, arena Kil

08.08

VDM arena, del 4 Lund

14.08

Senior-KM (SÖ-kretsen) Ystad

14-25.08

Veteran-EM Zittau. GER

20.08

Löptävling (1 eng. mil) Malmö/He

22.08

Kasttävling Malmö/S-K

25-26.08

Heleneholmsspelen (prel.) Malmö/He (slägga Malmö/S-K)

29.08

Kasttävling + Castorama Malmö/S-K

31.08-02.09

Sydsvenska Ungdomsspelen (prel.) Lund

01.09

VDM arena, del 5 Trelleborg

04.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 1 Åhus

06.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 2 Åhus

8-9.09

Veteran-DM, Småland Värnamo

10.09

Löptävling (5.000 m) Malmö/He

11.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 3 Åhus

13.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 4 Åhus

15.09

Castorama Trelleborg

15.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 5 Åhus

15.09

VSM kastmångkamp (prel.) Bottnaryd

17.09

Kasttävling Helsingborg

18.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 6 Åhus

20.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 7 Åhus

26.09

Castorama Eslöv

29.09

Castorama Åhus

29.09

Kretsserien (SÖ-kretsen) (prel.) Sjöbo

30.09

Castorama Eslöv

06.10

Castorama Malmö/S-K

06.10

Castorama Åhus

14.10

Castorama Åhus

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat,  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor till Skånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Kullagatan 24, 215 67 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org.

Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund