Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista för veteraner.

Skånsk statistik, veteraner ­ utesäsongen 2013 sammanställd av Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:

01.05

DM/VDM arena, del 1 (3.000 m ) Lund

04.05

Startskottet Trelleborg

05.05

Kretsserien, del 1 (SÖ-kretsen) Ystad

07.05

VDM arena, del 2 (800 m) Malmö/He

11-12.05

Stockholms VDM Stockholm/Sä

12.05

Lag-SM, B, kvinnor (prel.) Borås

18.05

Kasttävling Malmö/S-K

22.05

Kasttävling Malmö/S-K

27.05

Löptävling 1.500 m Malmö/He

01.06

Götalandserien div. 1 Män (prel.) Motala

01.06

Götalandserien div. 2 Män (prel.) Kalmar

01.06

Trelleborgsspelen (prel.) Trelleborg

01.06

VDM vikt + kasttävling Malmö/S-K

02.06

Bedaspelen (prel.) Klippan

05.06

Kasttävling Vellinge

06.06

Kasttävling Ängelholm

09.06

Ystad Spelen Ystad

12.06

VDM arena, del 3 Helsingborg

12.06

Kasttävling Vellinge

15.06

VDM diskus + kasttävling Malmö/S-K

15-16.06

Finish Games (prel.) Vellinge

15-16.06

Rosenbomspelen (prel.) Karlskrona

19.06

Kasttävling Malmö/S-K

25.06

KM, Sydöstra kretsen Simrishamn

26.06

Kasttävling Malmö/S-K

28-30-06

Veteran-NM Moss, NOR

06.07

Venskabsmatch, Østdanmarks - Skånes veteraner Hillerød, DEN

08.07

Kasttävling Ängelholm

13-14.07

Laxaspelen (prel.) Halmstad

18.07

Löptävling (1.000 m) Helsingborg

23.07

Kretstävling (SÖ-kretsen) Glemmingebro

26-28.07

HAIS-spelen (prel,) Hässleholm

01.08

KM (SÖ-kretsen) Ystad

03-04.08

Getabockspelen (prel.) Varberg

11.08

VDM kastmångkamp Malmö/S-K

14.08

Kasttävling Malmö/S-K

16-18.08

Veteran-SM Gävle

19.08

Löptävling (2.000 m) Malmö/He

22.08

DM/VDM 5.000 m Helsingborg

24.08

Götalandserien, div. 1, män o. kvinnor Helsingborg

24.08

Götalandserien, div. 2, män o. kvinnor Lerum

25.08

Castorama Åhus

31.08

Kasttävling Malmö/S-K

31.08

VDM, Blekinge Olofström

01.09

Kretsserien, 2 (SÖ-kretsen) Ystad

03.09

Öppna Åhusmästerskapen 1 Åhus

05.09

Öppna Åhusmästerskapen 2 Åhus

06-08.09

Sydsvenska Ungdomsspelen (prel.) Lund

07.09

VDM arena, del 5 Trelleborg

07.09

VSM femkamp (prel.) Katrineholm

08.09

Castorama Ängelholm

08.09

HIK-Kampen Jönköping

09.09

Löptävling (5.000 m) Malmö/He

10.09

VDM arena, del 6 Vittsjö

10.09

Öppna Åhusmästerskapen 3 Åhus

12.09

Öppna Åhusmästerskapen 4 Åhus

14.09

Castorama Trelleborg

15.09

VSM kastmångkamp (prel.) Ystad

16.09

Castorama Eslöv

17.09

Öppna Åhusmästerskapen 6 Åhus

19.09

Öppna Åhusmästerskapen 7 Åhus

21.09

Castorama Malmö/S-K

22.09

Castorama Eslöv

28.09

Castorama Malmö/S-K

29.09

Castorama Åhus

29.09

Kretsmästerskap (NV-kretsen) Klippan

05.10

Castorama Malmö/S-K

06.10

Castorama Åhus

17-27.10

Veteran-VM Porto Alegre, BRA

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat,  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor till Skånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Kullagatan 24, 215 67 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org.

Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund