Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista för veteraner.

Skånsk statistik, veteraner ­ utesäsongen 2014 sammanställd av Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:

26.04

Back on Field (prel.) Huddinge

27.04

Palmkastet Trelleborg

05.05

Löptävling 1.500 m Malmö/He

10.05

VDM vikt + kasttävling Malmö/S-K

18.05

Listermästerskapen (prel.) Olofström

21.05

Kretstävling (SÖ-kretsen) Glemmingebro

21.05

VDM 800 m Malmö/He

24.05

VDM kula + kasttävling Malmö/S-K

24-25.05

Pannkaksspelen (prel.) Eslöv

27.05

Kretsserien, del 1 (SÖ-kretsen) Ystad

29.05

DM/VDM 3.000 m Lund

29.05

Kval till Lag-SM grupp B (prel.) Norrköping

29.05

Götalandsserien, div. 1 1:a matchen (prel.) Motala

29.05

Götalandsserien, div. 2 1:a matchen (prel.) Uddevalla

31.05

Trelleborgsspelen (prel.) Trelleborg

06-07.06

Finish Games Vellinge

08.06

Ystad Spelen Ystad

14.06

VDM spjut + kasttävling Malmö/S-K

15.06

Götalandserien div. 1 2:a matchen (prel.) Jönköping

15.06

Götalandserien div. 2 2:a matchen Kalmar

15.06

Götalandserien div. 3 2:a matchen (prel.) Halmstad

18.06

Kasttävling Malmö/S-K

18.06

VDM arena, del 3 (prel.) Helsingborg

24.06

KM (SÖ-kretsen) Simrishamn

04-06.07

Öresundsspelen (prel.) Helsingborg

05-06.07

Uppsalaspelen (prel.) Uppsala

08.07

Kasttävling Ängelholm

09.07

Sommarspelen Kristianstad

12-13.07

Laxaspelen (prel.) Halmstad

17.07

Löptävling (1.000 m) Helsingborg

17.07

Kasttävling Ängelholm

21.07

Kasttävling Ängelholm

25-27.06

HAIS-spelen (prel.) Hässleholm

25-27.06

Veteran-SM Huddinge

28.07

Kasttävling Ängelholm

02.08

VDM kastmångkamp Malmö/S-K

04.08

KM (SÖ-kretsen) Ystad

06.08

Kasttävling Malmö/S-K

07.08

DM/VDM 5.000 m Helsingborg

09.08

VDM arena, del 5 Hässleholm

13.08

Kasttävling Malmö/S-K

14.08

DM/VDM 10.000 m Trelleborg

18.08

Löptävling (1.000 m) Malmö/He

19.08

Viking Line Spelen (prel.) Huddinge

13.08

Kasttävling Malmö/S-K

23-24.08

Skånska mästerskapen och Engelholmsspelen (prel.) Ängelholm

23-31.08

Veteran-EM Izmir, TUR

29-31.08

Sydsvenska Ungdomsspelen (prel.) Lund

06.09

Kasttävling Malmö/S-K

06.09

VSM, femkamp (prel.) Hallsberg

07.09

Kretsserien (SÖ-kretsen) Sjöbo

08.09

Löptävling (5.000 m) Malmö/He

09.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 1 Åhus

11.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 2 Åhus

13.09

VSM, kastmångkamp (prel.) Östhammar

14.09

Castorama Trelleborg

16.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 3 Åhus

18.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 4 Åhus

20.09

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

21.09

Castorama Ängelholm

21.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 5 Åhus

23.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 6 Åhus

24.09

Castorama Eslöv

25.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 7 Åhus

27.09

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

01.10

Castorama Eslöv

04.10

Castorama Eslöv

04.10

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat,  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor till Skånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Lyckåsgatan 19, 215 65 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org.

Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund