Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista för veteraner.

Skånsk statistik, veteraner ­ utesäsongen 2016 sammanställd av Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:

29.03-03.04

Veteran-EM, inomhus - utomhusgrenar Ancona, ITA

23.04

Startskottet (prel.) Trelleborg

30.04

VDM viktkastning och kasttävling Malmö/S-K

02.05

Löptävling (1.500 m) Malmö/He

05.05

DM/VDM 3.000 m Lund

11.05

VDM 800 m (inkl. ungdoms- och seniorklasser) Malmö/He

15.05

Listermästerskapen (prel.) Olofström

21-22.05

Findus Nya Pannkaksspelen (prel.) Eslöv

25.05

Kasttävling Malmö/S-K

27-29.05

HAIS-spelen (prel.) Hässleholm

28.05

VDM spjut och kasttävling Malmö/S-K

04.06

VDM kula och kasttävling Malmö/S-K

04.06

Trelleborgsspelen Trelleborg

05.06

Beda-spelen (prel.) Klippan

05.06

Götalandsserien, div. 2, män, match 1 (prel.) Kalmar

05.06

Götalandsserien, div. 3, män o kvinnor, match 1 (prel.) Ljungby

09.06

Löptävling 5.000 m Helsingborg

11.06

Helsingborgshoppet Helsingborg

11.06

Kasttävling Helsingborg

11-12.06

Rosenbomspelen (prel.) Karlskrona

11-12.06

Copenhagen Open Hvidovre, DEN

12.06

Kasttävling Helsingborg

16.06

DM/JDM/VDM 5.000 m Ystad

18.06

Copenhagen Athletics Games København, DEN

18-19.06

Finish Games (prel.) Vellinge

18-19.06

Laxaspelen (prel.) Halmstad

01-03.07

Världsungdomsspelen (prel.) Göteborg/U

01-03.07

Veteran-NM Odense, DEN

06.07

Sommarspelen (prel.) Åhus

08-10.07

Öresundsspelen (prel.) Helsingborg

14.07

Löptävling (1.000 m) Helsingborg

14.07

Kasttävling Malmö/S-K

16.07

Kasttävling Malmö/S-K

17.07

Ölandsspelen (prel.) Löttorp

19.07

Kasttävling Åhus

24.07

Ystadsspelen Ystad

22-24.07

Veteran-SM Söderhamn

27.07

Karlstad GP (Folksam GP 3) (prel.) Karlstad

08.08

Kvällstävling Kristianstad

10.08

Kretsmästerskap (SÖ-kretsen) Sjöbo

10.08

VikingLinespelen (prel.) Huddinge

10.08

Kasttävling Malmö/S-K

11.08

VDM 10.000 m Trelleborg

13.08

Götalandsseien, div. 3 män o kvinnor, match 2 Göteborg/S

13-14.08

Getabockspelen (prel.) Varberg

13.08

VDM Kastmångkamp Malmö/S-K

14.08

SISU-spelen Nässjö

15.08

Löptävling (2.000 m) Malmö/He

20.08

VDM arena, del 6 Vittsjö

20.08

Sparta Copenhagen Games København,DEN

26-28.08

Sydsvenska Ungdomsspelen Lund

28.08

VSM Femkamp Säter

31.08

KM (SÖ-kretsen) Ystad

03.09

VDM slägga och kasttävling Malmö/S-K

04.09

Öppna VDM Blekinge (prel.) Olofström

06.09

Öppna Åhus Mästerskapen, del 1 Åhus

08.09

Öppna Åhus Mästerskapen, del 2 Åhus

10.09

Castorama Åhus

10.09

VSM kastmångkamp Bottnaryd

11.09

Castorama Eslöv

13.09

Öppna Åhus Mästerskapen, del 3 Åhus

15.09

VDM 5.000 m Helsingborg

15.09

Öppna Åhus Mästerskapen, del 4 Åhus

17.09

Castorama Trelleborg

17-18.09

Varbergskampen (prel.) Varberg

18.09

Castorama Åhus

18.09

Öppna Åhus Mästerskapen, del 5 Åhus

19.09

Löptävling (5.000 m) Malmö/He

20.09

Öppna Åhus Mästerskapen, del 6 Åhus

22.09

Öppna Åhus Mästerskapen, del 8 Åhus

24.09

Castorama Åhus

24.09

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

24.09

Kretsmästerskap (NV-kretsen), kast Ängelholm

25.09

Taif-spelen (prel.) Tranås

01.10

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

08.10

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

08.10

Castorama Åhus

26.10-06.11

Veteran-VM Perth, AUS

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat,  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor till Skånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Lyckåsgatan 19, 215 65 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org.

Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund