Info och statistikunderlag om Skåne 10 i topp lista för veteraner.

Skånsk statistik, veteraner ­ utesäsongen 2017 sammanställd av Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund.

Resultaten till denna preliminära 10 i topp lista är hämtade från följande tävlingar:


24.04

Löptävling (1.500 m) Malmö/He

06.05

VDM viktkastning och kasttävling Malmö/S-K

10.05

VDM 800 m Malmö/He

13-14.05

Pannkaksspelen (inkl. VDM 400 m) Eslöv

23.05

Heleneholms Vårtävling (prel.) Malmö/He

25.05

VDM 3.000 m Lund

27-28.05

Stafett-SM (prel.) Malmö/S

20.05

VDM spjut och kasttävling Malmö/S-K

01.06

KM (SÖ-kretsen) Glemmingebro

03.06

VDM kula och slägga och kasttävling Malmö/S-K

06.06

Nationaldagskamp i stavhopp inkl. VDM Helsingborg

10.06

Trelleborgsspelen Trelleborg

17-18.06

Laxaspelen (prel.) Halmstad

18.06

VDM 1.500 m Helsingborg

20.06

Kasttävling Lund

20.06

Långlöparnas kväll (prel.) Stockholm/S

21.06

KM (SÖ-kretsen) Simrishamn

21.06

Kasttävling Malmö/S-K

28.06

Kasttävling Malmö/S-K

28.06

VDM 5.000 m Ystad

30.06-02.07

Världsungdomsspelen (prel.) Göteborg/U

05.07

Sommarspelen (prel.) Kristianstad

07-09.07

Öresundspelen (prel.) Helsingborg

16.07

Ölandsspelen (prel.) Löttorp

23.07

Ystadsspelen Ystad

28-30.07

HAIS-spelen (prel.) Hässleholm

02.08

KM (SÖ-kretsen) Sjöbo

03.08

Löptävling (1.000 m) Helsingborg

05.08

Löptävling Lund

05.08

15th Memorial Jos Verstockt Lier, BEL

05-06.08

En dag i augusti Kristianstad och Åhus

27.07-06.08

Veteran-EM Aarhus, DEN

07.08

Löparnas kväll (prel.) Umeå

10.08

DM/VDM 10.000 m Trelleborg

12.08

VDM arena, del 7 Vittsjö

16.08

Kasttävling Malmö/S-K

18-20.08

VSM Karlskrona

28.08

Löptävling (1.000 m) Malmö/He

29.08

Baneturneringen, del 10 Holbæk,DEN

01-03.09

Sydsvenska Ungdomsspelen Lund

02.09

VDM Kastmångkamp Malmö/S-K

02.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 1 Kristianstad

05.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 2 Åhus

06.09

Castorama Malmö/S-K

07.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 3 Åhus

09.09

VSM Kastmångkamp Bottnaryd

12.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 4 Åhus

14.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 5 Åhus

14.09

Löptävling (5.000 m) Helsingborg

16.09

KM (SÖ-kretsen) Ystad

16.09

VSM femkamp Ludvka

16.09

Castorama Trelleborg

16-17.09

Varbergs nångkamp (prel.) Varberg

17.09

Castorama Åhus

17.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 6 Åhus

19.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 7 Åhus

21.09

Öppna Åhusmästerskapen, del 8 Åhus

23.09

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

23.09

Castorama Åhus

30.09

Castorama och kasttävling Malmö/S-K

01.10

Castorama Åhus

§ efter resultat betyder att det är gjort under "tuffare betingelser" än vad som är normalt för åldersklassen, dvs. med högre häckar, tyngre kastredskap eller längre sträcka.

Statistiken avser primärt det officiella grenprogrammet för respektive åldersgrupp.

Har ni synpunkter och frågor eller saknar resultat,  får ni gärna höra av er för rättelse och uppdatering. Skicka i så fall ändringar och resultatlistor till Skånes Friidrottsförbund, c/o Ulf Agrell, Lyckåsgatan 19, 215 65 Malmö eller webmaster@skanefriidrott.org.

Observera att resultatlistor alltid skall skickas till Skånes Friidrottsförbund, när det finns skånska deltagare.

Ulf Agrell, Skånes Friidrottsförbund